AKUT Gönüllüsü Nasıl Olunur?

AKUT Gönüllüsü Nasıl Olunur?
11.02.2023 20:50
1996 yılında yaşanan bir dağ kazası sonucunda kurulmuş olan bir dernek olan AKUT hakkında merak edilen detaylar var. AKUT gönüllüsü nasıl olunur, genel başkanı kimdir, eğitimleri nasıl alınır? AKUT eğitimleri ne kadar sürüyor, eğitimleri ücretli mi, yaş sınırı var mı? İşte detaylar.

6 Şubat 2023’te yerel saat 04.17 de meydana gelen “yüzyılın felaketi“ olarak nitelendirilen depremden sonra tekrardan AKUT gönüllüsü olma durumu gündeme taşındı. Kurumların ve ekipmanların yetersiz kaldığı, yardımların çoğu bölgelere ulaşılamadığı depremde hava şartları ve zemin problemleri de çalışmaları yavaşlatıyor.

Çok fazla insan gücüne ihtiyaç duyulan bu büyük felaket ile birlikte insanlar AKUT gibi kuruluşlara nasıl gönüllü olabileceklerini merak etmektedirler.

AKUT gönüllüsü olabilmek için www.akut.com.tr adresinden “gönüllü olmak istiyorum “ başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.  Aylık şekilde periyodik olarak düzenlenen tüm eğitim ve toplantılara katılım sağlamanız durumunda da gönüllü olarak AKUT ekibinde yer alabilmektesiniz.

AKUT Genel Başkanı Kimdir?

AKUT Türkiye’nin en büyük arama kurtarma kuruluşlarından biridir. Ulaşılması zor olan yerlere insan üstü bir çabayla ulaşmayı hedefleyen ve çok zor şartlar altında mücadele eden bu kuruluş hakkında merak edilen bir diğer konu başlığı da genel başkanının kim olduğudur. AKUT genel başkanı Zeynep Yosun Akverdi’dir.

AKUT Eğitimleri Nasıl Alınır?

AKUT eğitimleri en sık sorulan sorular arasındadır. Eğitimler temel ve ileri eğitimler olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. İlk önce iletişim, temel yardım, afet bilinçlendirme, ilk haber alımı gibi konularda eğitim verilmektedir. Performans testleri, lojistik eğitimi, ileri seviye eğitimler ve farklı branşlarda çeşitli eğitimler almaktadırlar.

Ayrıca enkaza yaklaşma, beton kırma, tıbbi operasyon, kısıtlı alanda arama kurtarma, ip tekniği ile kurtarma gibi ileri seviye de eğitimler de alınmaktadır.

AKUT Eğitimleri Ne Kadar Sürüyor?

AKUT eğitimleri uzmanlar tarafından çok titizlikle verilen eğitimlerdir. AKUT gönüllü adayları farklı alanlarda çeşitli eğitimler almaktadırlar. Öncelikle tüm gönüllüler sahada olsun ya da olmasın lojistik destek verebilmek ve bilinçli birer AKUT gönüllüsü olabilmek için temel eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. Bu süreç 6 ay sürmektedir.

Sahada çalışan AKUT gönüllülerinin ise eğitimleri son derece zor, uzun ve detaylıdır. Enkaz arama kurtarma ekipleri beton kırma, ip ile kurtarma, dar alanda tıbbi müdahale, iletişim, enkaza yaklaşma gibi oldukça zorlayıcı eğitimlerden geçerler. Bu süreç de 2 sene sürmektedir.

AKUT Eğitimleri Ücretli Mi?

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olması Türk insanını başta deprem olmak üzere doğal afetler karşısında bilinçli olmaya iten en önemli itici güçtür. AKUT Türkiye’nin en ünlü ve birçok başarıya imza atmış kuruluşlarından biridir. Gönüllü olmak isteyen adaylar kursların ücretli olup olmadığını araştırıyorlar. AKUT tamamen gönüllük felsefesiyle işlerini yürütür ve gönüllülerden eğitim için ücret talebinde bulunmaz.

AKUT Gönüllüsü Yaş Şartı Nedir?

AKUT gönüllüsü olabilmek için belli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartlardan biri de yaş sınırlandırmasıdır. AKUT gönüllüsü olabilmeniz için 15 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir