Akü Değişimi Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Akü Değişimi Hakkında Merak Edilen Bilgiler
06.08.2021 14:00
Aracın çalışması için gerekli olan önemli parçalardan birisi de aküdür. Akü değişimi nasıl ve ne zaman yapılır? Akü değişiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Akü değişimi fiyatı nedir, garantiyi bozar mı, kaç dakika sürer? Akü değişimi sonrası şanzıman hatası olur mu? Ne işe yarar, nasıl anlaşılır, nerede yapılır? Akü değişimi sonrası sorunlar nelerdir?

Aracın çalışması için gerekli olan önemli parçalardan birisi de aküdür. Aküler bitmeye yaklaştığında genellikle bazı belirtiler gösterirler. Farların gücünün azalması veya ilk çalışmada zorlanma gibi. Bu tip durumlarda genellikle akünün ömrü bitmiş demektir. Tam anlamıyla emin olmak için voltaj ölçer ile ölçüm yapabilirsiniz. Eğer 11,8’in altında bir değer geliyorsa akü bitmiştir. Akü bittiğinde mecburen yenisi ile değiştirmek gerekmektedir. Akü değişimini kendiniz yapacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. İlk olarak aracınız düz bir zeminde ve çalışmıyor olmalıdır. Ayrıca bazı araçlarda akü değişiminden sonra radyo, navigasyon gibi bazı uygulamalar şifre istemektedir. Bunun için araç çakmağına bellek koruyucu takarak şifreleri kayıt altına alabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra ön kaput açılır ve akünün yeri tespit edilir. Güvenlik amacıyla gözlük ve eldiven kullanmak doğru olacaktır. Önlemi aldıktan sonra akünün önce eksi sonra artı kutbu sökülür. Aküyü yerinden çıkardıktan sonra kaynar su ile akü bölmesi temizlenir. Daha sonra yeni akü takılır. Yeni aküyü takarken de önce artı sonra eksi kutup takılır.

Akü Değişimi Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 5 yıl gibi bir ömrü olan akülere baktığımızda kullanıma göre bu süre daha da aşağılara düşmektedir. Aracın elektrik enerjisini karşılayan bu aküler bittiğinde yenisi ile değiştirmek gerekiyor. Değişim yapmak için ise aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

·        Araç düz bir zeminde ve çalışmıyor vaziyette olmalıdır.

·        Kaputu açtıktan sonra akünün yeri tespit edilir.

·        Önce eksi sonra artı kutup yerinden çıkarılır.

·        Akü yavaşça yerinden çıkarılır.

·        Akü uçları sıcak su ile temizlenir.

·        Yeni akü bölmeye yerleştirilir.

·        Önce artı sonra eksi kutbu bağlanır.

Akü Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Çok sık arızalanan ve kullanım süresi sınırlı olan akülere baktığımızda günün sonunda ya tamir etmek ya da değişim yapmak gerekmektedir. Eğer iç sistemlerindeki bazı hatalardan dolayı çalışmıyorsa tamir edilebilir. Ama akünün ömrü bittiyse değiştirmek gerekmektedir. Akülerin ortalama kullanım süreleri 3-5 yıl arasında olmaktadır. Bu süre kullanıma göre farklılık gösterecektir. Değiştirmeniz gerektiğinde genellikle önceden bazı belirtiler göstermektedir. Farlarda güç eksikliği veya marşa basarken zorlanma gibi etkiler akünün değişim zamanının geldiğini göstermektedir. Yine de emin olmak için aküye bakım yaptırmak gerekmektedir.

Akü Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Akü değiştirme işlemi yapılırken mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Akülerin içerisinde insan sağlığı için zararlı gazlar ve sıvı bulunmaktadır. Bu yüzden değiştirilmeden önce güvenlik için eldiven ve gözlük takılmalıdır. Diğer bir konu ise kutup başlarının söküm sırasıdır. Aküyü sökerken ilk olarak eksi, sonra artı kutup sökülür. Yeni akü takılırken de tam tersi şekilde hareket edilir. Önce artı sonra eksi kutup yerine takılır. Bu işlem doğru yapılmazsa akü kısa devre yapabilir.      

Akü Değişimi Garantiyi Bozar mı?

 Garantili araçlarda bakımlar mutlaka yetkili servislerde yapılmalıdır. Akü de dahil olmak üzere herhangi bir parçada değişiklik fark edilirse garantiyi bozacaktır. Bunun için öncelikle yetkili servise gidilmelidir. Bu durumun dışında kalan bazı garantilerde bulunmaktadır. Araç garantileri de kendi aralarında farklılık göstermektedirler. B azı garantilerde, akü dahil edilmemiş olabilir. Eğer böyle bir durum varsa aracın garantisini bozmayacaktır.

Akü Değişimi Kaç Dakika Sürer?

Dikkat edilmesi gereken birkaç husus dışında akü değişimi kolay bir işlemdir. Aracı doğru konumlandırdıktan sonra kutup başları doğru sökülüp takılırsa rahatça değişim yapılmaktadır. Bu işlem 10 dakika gibi bir sürede halledilebilmektedir. Ekstra olarak akünün olduğu bölme temizlenirse 20 dakika gibi bir sürede akü değişimi hallolacaktır. Ayrıca bazı araçlarda radyo veya navigasyon gibi sistemler akü değişiminden sonra şifre istemektedir. Bu şifreler kullanım kılavuzunda olabileceği gibi çakmalığa takılan bir bellek koruyucu da işinizi kolaylaştıracaktır.

Akü Değişimi Sonrası Şanzıman Hatası Olur Mu?

Bazı araçlarda akü değişimi sonrası şanzıman hatası görülebilmektedir. Bunun için aracın otomatik olması gerekiyor. Öncelikle bu hata genellikle mekanik parçalar ile ilgili değildir. Akü değişiminden sonra elektronik sistemlerin bazılarında resetlenme olabilmektedir. Şanzıman beyni de elektronik bir sistem olduğu için hatanın kaynağı burası olabilir. Hatanın başka bir sebebi de yeni akünün voltajının düşük olması olabilir. Düşük voltaj üretiliyorsa şanzımanın çalışmasını etkileyecektir. Bunun için akünüzün ölçümünü yaptırmak doğru olacaktır.

Akü Değişimi Ne İşe Yarar?

Akü değişimi genellikle aküler bittikten veya yolda kaldıktan sonra yapılmaktadır. Halbuki aküler, aracın diğer parçalarından daha sık bakım istemektedir. Çabuk bozulabilen ve kullanım ömrünün süreli olması sebebiyle akü değişimi gerekli olmaktadır. Çünkü akü olmadan aracın çalışması mümkün değildir. Araç, elektrik enerjisi ihtiyacını akü ile karşılamaktadır. Gücü azalan akülere baktığımızda bazı araçlarda performans düşüşü bile gözlenmektedir.

Akü Değişimi Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle akülerin değişim zamanı geldiğinde her zaman belirti göstermediklerini bilmelisiniz. Bu yüzden periyodik olarak akü bakımı yaptırmak gerekiyor. Bazen içerisindeki su bitmiş olabilir veya ürettiği voltaj düşmüş olabilir. Bu tip durumlarda aküyü cihazlar ile kontrol etmek gerekir. Bu tarz kontrollerden sonra akünün değişip değiştirilmeyeceğine karar verilebilir. Bunların yanında bir de aracı sürerken veya çalıştırırken anlayabileceğiniz bazı etkileri olmaktadır. Marşa basarken zorlanma oluyor, araç çalışmıyor ya da zor çalışıyorsa akü değişim zamanı gelmiş olabilir. Ayrıca farların gücünde azalma varsa akünün enerjisi tükenmeye başlamış demektir.

Akü Değişimi Sonrası Sorunlar Nelerdir?

Aracın elektronik sistemlerine gerekli güç akü üzerinden aktarılmaktadır. Araç kapalı bile olsa aküler araca enerji göndermektedir. Durum böyle olunca akü söküldüğünde elektrik kesintisi olmaktadır. Yenisi takıldığında bazı araçlarda elektronik arızalar yaşanabilmektedir. Bunlardan en sık görülenleri ise:

·        Şanzıman hatası

·        Otomatik cam sistemi bozulması

·        Klima arızası

·        Radyo şifre isteme

·        Navigasyon şifre isteme

·        Saat, tarih sıfırlama

Akü Değişimi Nerede Yapılır?

Akü değişimini kendiniz yapabileceğiniz gibi farklı servislerden de yararlanmak mümkündür. Kendiniz yapacaksanız aracın düz bir zeminde olmasına dikkat ediniz. Eğer farklı servislerden faydalanacaksanız tercih edebileceğiniz yerler akü satışı yapan işletmeler olabilir. Hepsi olmasa da birçoğu akü değişimi yapabilmektedir. Bunun dışında elektrikçiler veya motor bakım servisleri de bu işi yapacaktır. Sanayiye gitmek istemiyorsanız bazı benzini istasyonlarının küçük bakım merkezleri olmaktadır. Buradaki ustalarda size yardımcı olabilirler. Eğer aracınız yolda kaldı ise mobil bakım servisleri bulunuyor. İnternet üzerinden ulaşırsanız, aracınızın olduğu yere gelip tamir yapabilmektedirler.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir