Ahmet Nazif Zorlu Kimdir?

Ahmet Nazif Zorlu Kimdir?
26.05.2022 09:36
Çalışma hayatına küçük yaşlarda baba mesleği olan tekstil işleri ile başlayan Ahmet Nazif Zorlu, 15 yaşında Trabzon’a yerleşerek ticaret sektörüne atılmıştır.

15 Eylül 1946 tarihinde doğan Ahmet Nazif Zorlu, aile şirketinde çarşaf satarak başladığı ticaret hayatına bugün Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam etmektedir. Ailesinin tekstil ile ilgileniyor olması kendisi için büyük bir şanstı. 1953 yılında kurulan Zorlu markası ile gençlik yaşlarında ticaret öğrenen ve her alanda ticari zekasını geliştiren Ahmet Nazif Zorlu, günümüzde Türkiye’nin en zengin ve en başarılı iş adamlarından biridir.

Ahmet Nazif Zorlu Serveti Ne Kadardır?

ABD’de de yatırım yapan Ahmet Nazif Zorlu, Forbes dergisinin 2002 Milyarderler Listesi’nde 1 milyar dolar serveti ile 620. sırada, 2020 Hurun Küresel Zengin Listesi’nde ise 3 milyar dolarlık serveti ile 903. sırada yer almaktadır.

Ahmet Nazif Zorlu Kaç Çocuğu Var?

Ahmet Nazif Zorlu, 3 çocuk babasıdır.

Ahmet Nazif Zorlu Kaç Yaşındadır?

Ahmet Nazif Zorlu, 1946 yaşında ve 76 yaşındadır.

Ahmet Nazif Zorlu Aslen Nerelidir?

Ahmet Nazif Zorlu aslen Denizlilidir.

Ahmet Nazif Zorlu Boyu Kaçtır?

Ahmet Nazif Zorlu’nun boyu 1.75 santimetredir.

Ahmet Nazif Zorlu Babası Kimdir?

Ahmet Nazif Zorlu’nun babası Hacı Mehmet Zorlu’dur.

Ahmet Nazif Zorlu Eğitim Durumu Nedir?

Türk iş adamı ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Ahmet Nazif Zorlu, ilkokul mezunudur.

Ahmet Nazif Zorlu Eşi Kimdir?

Ahmet Nazif Zorlu’nun eşi Zülal Zorlu’dur.

Ahmet Nazif Zorlu Hangi Takımlıdır?

Ahmet Nazif Zorlu Manisasporludur.

Ahmet Nazif Zorlu Başarıları Nelerdir?

25 yaşında büyük kararlar alarak yatırım yapan Ahmet Nazif Zorlu ilk olarak tekstilde Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük entegre polyester iplik üreticisi ve ihracatçısı olmuştur. Vestel ile yarattığı teknoloji gücü, en büyük ihracatçılardan biri haline gelmiştir. Enerjideki yatırımları, global rekabet gücünü arttırmıştır.

Ahmet Nazif Zorlu, Türk iş dünyasının yurtdışındaki etkinliğini arttırmayı hedefleyen sosyal çalışmalara da büyük önem vermektedir. İspanya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde gösterdiği katkılardan dolayı 2007 yılında İspanya Kralı I. Juan Carlos tarafından, İspanya Kraliyet Sivil Liyakat Nişanı ile ödüllendirilmiştir.

Ahmet Nazif Zorlu Ailesi

Ahmet Nazif Zorlu’nun babası olan Mehmet Zorlu, dokuma ve tekstilin kendi olan Denizli’de 1919 yılında dünyaya gelmiştir. Saide Zorlu ile evlenen Mehmet Zorlu’nun Zeki ve Ahmet adından iki çocuğu olmuştur.

İki kardeş çocukluk yıllarını dokuma işleri ile ilgilenerek geçirmiştir. 1953 yılında Hacı Mehmet Zorlu tarafından Zorlu Holding’in temelleri atılmıştır. Başarılı bir ticaret hayatı sürdüren bu şirket, 1960 yılında bu başarısını Trabzon’da açtığı şube ile taçlandırmıştır. 1976 da Bursa’da fabrika kuran Zorlu, 1989 yılına kadar çeşitli şehirlerde üretim ve yatırıma devam etmiştir. 1990 yılında ise bugün ki adı ile bilinen Zorlu Holding A.Ş kurulmuştur. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir