Ahmet Haşim Kaç Yaşında Öldü?

Ahmet Haşim Kaç Yaşında Öldü?
12.11.2022 16:04
Türk edebiyatının sembolist şairlerinden Ahmet Haşim’in hiç bilinmeyen yönlerini araştırdık. Ahmet Haşim kaç yaşında öldü, lirik şiirleri nelerdir, lakabı nedir? Neden öldü, aslen nereli, nasıl tanındı, şiirlerinde kullandığı unsurlar nelerdir?

Edebiyatımızda Fecriati Topluluğuna ait olan bir şairimizdi. 46 yaşında vefat etmiştir. Yaşarken pek kıymeti bilinmeyen ve akşamları sokağa çıkan akşam şairi olarak da bilinir. Sembolist ve simgesel yazdığı şiirlerle sanat için sanat yapmak düşüncesini savunmuştur. Gece temalı şiirlerinde birçok mesaj içerikli durumlardan bahseder. Kendisi beğenmediği için ve esmer olmasından ötürü geceleri sokağa çıkar. Bu sebepten ötürü duygularını da gece dile getirir.

Ahmet Haşim’in Lirik Şiirleri Nelerdir?

Edebiyatımızda adeta lirik şiirin zirvesini yaşatan isimlerindedir. Yazdığı her şiir aslında onun içindeki duyguları dile geçirme biçimidir. Hem kendi ruh halini hem de lirik şiiri tam anlamıyla güzel şekilde yazılmasında örnek olan kişiler arasındadır. Hiç evlenmemiş ve yaşamı boyunca kendi ile savaşı bitmeyen bir şairdir. Ağaç, Karanfil, Merdiven gibi lirik şiirleri en çok bilinenler arasında gelir.

Ahmet Haşim’in Lakabı Nedir?

Arap Haşim, Akşam Şairi gibi lakapları vardır. Hem şiirlerde karanlık ve gece temaları olması hem de kendinin esmer oluşu bu lakapların takılmasına vesile olmuştur. Özellikle çok aşırı esmer olması onun insanlardan çekinmesine ve kimseyi görmeyeceği vakitlerde sokağa çıkmasına neden olmuştur.

Ahmet Haşim Neden Öldü?

Kendisinin bilinmeyen ama doktorlar tarafından kalp hastalığı teşhisi konulmuştur. Hastaneye yattıktan sonra hemen ölmüştür. Kısacık ömrüne bize bıraktığı şiirleri ile veda etmiştir. Yaşamı boyunca melankolik bir yapısı ve hep duygularını saklayan kişiliği olmuştur. Bu lirik hali onu sanata ve bize bıraktığı şiirleri yazmasını sağladı. İyi ki de onun gibi bir şair geçmiş hayatımızdan.

Ahmet Haşim Aslen Nereli?

Aslen Bağdatlı olduğu bilinir. arap Haşim denmesi de ondandır. Arap kökenli bir ailenin oğludur. Babasının Bağdat’ta askeri bir görevde mesleği vardır. Bu yüzden yazdığı şiirlerde bu arap kökeni ve yabancı kelimeleri görürsünüz. Arapça ve Farsçaya aşina olması onun şiirini okunmaz hale getirmiş. Sanatı sanat için yaptığını belirtmiştir.

Ahmet Haşim Nasıl Tanındı?

Edebiyatımızda Fecriati için yazdığı toplulukla tanınmıştır. Simgesel yazdığı şiirler bir grup tarafından dikkat çekince tanınmaya başlandı. Daha sonraları kendi başına sembolist şekilde şiirler yazmaya devam etti. Kısa bir ömrü oldu. Öldükten sonra sanat hayatında daha da çok anılmaya başlandı.

Ahmet Haşim’in Şiirlerinde Kullandığı Unsurlar Nelerdir?

Akşam, gece, kadın, şarap gibi hem tasavvufu hem de imgesel her türlü konuda yazmıştır. Gece şairi olarak bilinmesi onun esmerliğinden gelir. Kendi görüntüsünden rahatsız olması ve bu nedenden ötürü geceleri sokağa çıkması duygularının daha derin olduğu saatler şiirleri ortaya çıkar. Onun şiirlerinde yabancı kelimeler çok fazla olsa da kulağa hoş gelen melodik şekilde şiirleri edebiyatımıza kazandırmıştır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir