Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Şiirleri Nelerdir?

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Şiirleri Nelerdir?
16.11.2022 20:49
Ahmet Hamdi Tanpınar Cumhuriyet Dönemi şairlerimizdendir. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın şiirleri nelerdir, eserleri nelerdir, Cumhuriyet Dönemi şiirleri nelerdir, doğum ve ölüm tarihi nedir, hangi dönem şairi? Ahmet Hamdi Tanpınar’ın edebi kişiliği nasıldır gibi soruları sizler için yanıtladık.

Edebi kişiliğiyle dikkat çeken aynı zamanda Cumhuriyet neslinin ilk öğretmenlerinden olan Ahmet Hamdi Tanpınar birçok şiir yazmıştır. Bizler de sizin için Ahmet Hamdi Tanpınar’ın bazı şiirlerini derledik. Bunlar şu şekilde:

·        Mavi Maviydi Gökyüzü

·        Karışan Saatler İçinde

·        Annem İçin

·        Sen ve Ben

·        Selam Olsun

·        Bir Adın Kalmalı

·        Rıhtımda Uyuyan Gemi

·        Bir Gül Bu Karanlıklarda

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Eserleri Nelerdir?

Cumhuriyet dönemi yazarlarından olan Ahmet Hamdi Tanpınar aynı zamanda siyasetçi ve akademisyendir. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın birçok türde eseri bulunmaktadır. Kendisi şair olarak bilinse de roman, deneme ve hikayeler de kaleme almıştır. Bu eserleri şu şekilde:

Romanları:

·        Huzur

·        Saatleri Ayarlama Enstitüsü

·        Sahnenin Dışındakiler

·        Mahur Beste

·        Aydaki Kadın

·        Suat’ın Mektubu

Denemeleri:

·        Beş Şehir

·        Yahya Kemal

·        Edebiyat Üzerine Makaleler

·        Yaşadığım Gibi

Hikayeleri:

·        Abdullah Efendi’nin Rüyaları

·        Yaz Yağmuru

·        Hikayeler (Ahmet Hamdi’nin ölümünden sonra kitaplaşmamış hikayelerini ve iki kitabındaki hikayeleri içeren eserdir.)

 

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Doğum Ve Ölüm Tarihi Nedir?

Ünlü şair Ahmet Hamdi Tanpınar 23 Haziran 1901’de doğmuştur. İstanbul doğumludur. Doğumundan 61 yıl sonra yine aynı şehirde hayata gözlerini yummuştur. Ölüm tarihi 24 Ocak 1962’dir.

Ahmet Hamdi Tanpınar Hangi Dönem Şairi?

Günümüze kadar 26 eser kaleme alan Ahmet Hamdi Tanpınar Cumhuriyet Dönemi şairlerindendir. Saf şiir anlayışının öncüsü bilinen Ahmet Haşim’in, anlayışını benimsemiştir ve kendisi de saf şiir anlayışıyla eserler kaleme almıştır.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Edebi Kişiliği Nasıldır?

Birçoğumuzun şair olarak tanıdığı Ahmet Hamdi Tanpınar, çok yönlü bir şairdir. Yazmış olduğu şiirler dışında, hikaye, roman, deneme türlerinde eserler de ortaya koymuştur. Şiirlerinde Yahya Kemal ve Ahmet Haşim’in esintileri görülmektedir.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Eşi Kimdir?

Bir dönem Füreya Koral ile çekinmiş olduğu fotoğrafla gündeme gelen Ahmet Hamdi Tanpınar hayatı boyunca herhangi bir evlilik yapmamıştır. Füreya Koral ile güçlü arkadaşlıkları bulunduğu bilinmektedir. Aynı zamanda Ahmet Hamdi Tanpınar, Füreya Koral için “Yeri belki hiç doldurulamayacak kadar özel bir mevsimdir Füreya” şeklinde bir tanımlama kullanmıştır.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Şiir Özellikleri Nasıldır?

İlk başladığı şiirlerine hece ölçüsü ile başlayan Ahmet Hamdi Tanpınar, ardından serbest ölçüye geçmiştir. Şiirlerine çok özen gösteren şair bu nedenle az sayıda şiir ortaya koymuştur. Fransız şairlerini yakından tanımakta olan şair bu şairlerden de etkilenmiştir. Şiirlerinde his ve musiki ağırlıklı dizeleri dikkat uyandırmaktadır.

Ahmet Hamdi Tanpınar Hangi Türde Eser Vermiştir?

Kendisi ünlü şairlerimizden olsa da roman, hikaye ve denemeler de yazmıştır. Romanlarında Marcel Proust’un zaman anlayışından da etkilenmiştir. Şiirlerinin konusunu ise genellikle zaman, sonsuzluk, aşk, hayal, güzellik, yalnızlık, rüya ve musiki oluşturmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir