Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?
04.01.2023 22:27
Bulunduğunuz ikamet adresini başka bir adrese taşırken yapmanız gereken işleme adres değişikliği denilmektedir. Adres değişikliği hakkında merak edilenlere değineceğiz. Adres değişikliği nasıl yapılır, aynı gün sisteme düşer mi, gerekli belgeler nelerdir, bildirimi nasıl yapılır? Adres değişikliği başka nüfus müdürlüğünden yapılır mı, cezası nereden öğrenilir, aile hekimi değişir mi? İşte detaylar.

Adres değişikliğini 2 şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak şahsen nüfus müdürlüklerine adres değişikliği talebinizi iletebilirsiniz. Herhangi bir şubeye gitmeden internet üzerinden de işlem gerçekleştirmeniz mümkün. Bunun için https://.türkiye.gov.tradresinden adres değişikliği yapabilir ya da e-devlet üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Adres Değişikliği Aynı Gün Sisteme Düşer Mi?

Adres değişikliğinizi bildirmeniz yerleşim yeri düzenlenmelerinde önemli rol oynayan bir durumdur. İnsan ve mekan arasındaki ilişkinin devlet sisteminde de birebir uyuşması gerekmektedir. Adres değişikliği yaptıran herkesin merak ettiği sorulardan biri de sistemin ilerleyiş şekli ve hızıdır. Adres değişikliği birkaç saat içinde ya da aynı günün sonunda sisteme düşmektedir.

Adres Değişikliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Adres değişikliği yapmak istediğiniz ikamet eğer boşsa herhangi bir belge göstermenize gerek yoktur. Boş konut için herhangi bir belge göstermeniz gerekmiyor. Ancak adres dolu görünüyorsa, eskiden oturan kişinin bilgileri kayıtlıysa İl nüfus müdürlüklerine giderken yanınızda kimlik, kira kontratı ya da ev sizinse tapu senedi ve üzerinize aboneliği bulunan sabit ev telefonu, su, elektrik, doğalgaz, internet aboneliklerinden herhangi birinin adınıza düzenlenmiş faturasını bulundurmanız gerekmektedir.

Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır?

Nüfus hizmetleri kanununa göre eğer kayıtlı adresinizi değiştirerek başka bir adreste ikamet etmeye başlayacaksanız bunu en geç 20 iş gününde bildirmeniz gerekmektedir. İkamet ettiğiniz yer oy bölgesi, okul bölgesi ve aile hekimliğinizin bulunduğu bölge olduğu için ayrıca önem taşımaktadır. Adres değişikliği bildiriminizi bağlı bulunduğunuz bölgedeki nüfus müdürlüklerine şahsen başvurarak ya da Turkiye.gov.tr ya da e-devlet sistemi üzerinden online işlemlerden talebinizi bildirebilirsiniz.

Adres Değişikliği Başka Nüfus Müdürlüğünden Yapılır Mı?

Adres değişikliği yapabilmeniz için bağlı bulunduğunuz ilçenin nüfus müdürlüklerine gitmelisiniz. Ancak yurtdışında yaşıyorsanız talebiniz için dış temsilciliklere başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Ayrıca geçil yapacağınız adres boşsa herhangi bir belge talebi olmadığı için e-devlet üzerinden de işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Adres Değişikliği Cezası Nereden Öğrenilir?

Adres değişikliği talebinizi 20 iş gün içerisinde bildirmeniz gerekmektedir. İş yerini taşıyorsanız bu süre 30 iş günüdür. Belirlenen zamanda adres değişikliği bildirimini gerçekleştirmeyen vatandaşlar hakkında idari para cezası yaptırımı uygulanmaktadır. Bu cezalar 1 ay içerisinde Mal Müdürlüklerine ya da Defterdar Muhasebe Müdürlüklerine bildirilmektedir.

Adres Değişikliği Yapınca Aile Hekimi Değişir Mi?

İkamet adresi değişikliği talebinde bulunduğunuzda yeni ikamet adresiniz çok kısa bir zaman sonra elektronik ortamda güncellenecektir. Ancak sistemdeki adres değişikliğiniz aile hekiminizi otomatik olarak değiştirmez. Bunun için ayrıca bir başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir