Adnan Saygun Kimdir?

Adnan Saygun Kimdir?
23.11.2022 21:46
Türk müziğinin en önde gelen isimlerinden biri olan Adnan Saygun hakkında merak edilen çok şey var. Adnan Saygun kimdir, en önemli eserleri nelerdir, besteleri nelerdir? Adnan Saygun’un yaptığı çalışmalar nelerdir, doğum ve ölüm tarihi, hangi dönem bestecilerindendir, kaç yaşında öldü? Merak edilenler yazımızda.

Tam ismi Ahmet Adnan Saygun’dur. 1923 yılında Cumhuriyet’in kurulmasıyla birlikte, yetenekli müzisyenler yurtdışına gönderilerek, Türk müziğinin evrensel bir nitelik kazanması amaçlanmıştır. Yetenekli müzisyenler yurtdışında Türk müziğini tanıtacak Bu yetenekli isimlerden birisi de Adnan Saygun’dur.  7 Eylül 1907 İzmir doğumludur.  Klasik müzik bestecisi ayrıca müzik eğitimcisidir.

Henüz 5 yaşındayken Hadika-i Subyan mektebinde (ilkokul) eğitim hayatı başlamıştır. 13 yaşındayken piyano dersleri almaya başlamıştır. Fransa’da yayınlanan 31 ciltlik müzik ansiklopedisinden yapmış olduğu çeviriler ile musiki ile bağlarını kuvvetlendirmiş, daha fazla bilgi sahibi olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu sınava girerek Paris’te burslu olarak okumaya hak kazanmıştır. Dönemin önde gelen hocalarından ders alma imkanı bulan Adnan Saygun, ilk olarak Divertissement (eğlence) adlı eserini Paris’te bestelemiştir.

1931 yılında Türkiye’ye geri dönmüş ve Musiki Muallim Mektebinde hocalık yapmıştır. 1934 yılına gelindiğinde ise Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasına bir dönem şef olarak eşlik etmiştir.

Kariyerindeki belki de en önemli olaylardan biri olan Mustafa Kemal Atatürk’ün özel isteği ile İran Devlet başkanı Şah Rıza Pehlevi onuruna Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk operası “Özsoy“ operasını yaklaşık 1 ay gibi çok kısa bir zamanda yazmıştır. 1 perde ve 12 tablodan oluşan bu opera, Türk- İran kardeşliğini ve dostluğunu anlatmak üzere yazılmıştır.

1971 yılında çıkarılan bir kanunla, Türkiye’nin ilk Devlet sanatçısı unvanını almaya layık görülmüştür. Sanatçı ayrıca 1985 yılında profesör olmuştur.

Ayrıca Adnan Saygun birçok ödülü de layık görülmüştür.

1948 İnönü Armağanı

1949 Fransız Akademik Nişan

1950 Akademik Nişan

1951 İtalya Devlet Nişanı

1981 Atatürk Armağanı

Adnan Saygun En Önemli Eserleri Nelerdir?

1918 yılında lise öğrenimi sırasında, müzik öğretmeninin kurduğu dört sesli koroya dahil olmuştur. 12 yaşındayken piyano dersleri almaya başlamıştır. Müzikle ilgili henüz küçük yaşlarda başlayan Adnan Saygun’un birçok önemli eseri bulunmaktadır.

Türk Halk Musikisinde pentatonizm

Gençliğe Şarkılar

Halkevleri Musikisi

Yalan( Sanat Konuşmaları)

Lise Müzik Kitabı

Karacaoğlan

Musiki Temel Bilgisi

Toplu Solfej

Töresel Musiki

Atatürk Ve Musiki: Onunla birlikte, Ondan sonra

Adnan Saygun Besteleri Nelerdir?

Türk müzik tarihinin en önemli isimlerinden biridir. “Türk Beşleri“ olarak bilinen en yetenekli bestecilerden oluşan grubun önemli bir üyesidir. İlk Türk opera bestecisi ve ilk Devlet Sanatçısı Ünvanını alan Türk sanatçıdır.

Divertimento

Suit

Ağıtlar

Manastır Türküsü

Taşbebek

Dağlardan Ovalardan

Yunus Emre Oratoryosu

Töresel Musiki

Küçük Şeyler

Köroğlu

Gılgameş

Atatürk’e Ve Anadolu’ya Destan

Özsoy operası

Adnan Saygun Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?

Adnan Saygun Türk musikisi için çok önemli çalışmalar yapmış besteci ve müzik eğitmenidir. Başarısı sayesinde Paris’te burslu olarak müzik eğitimi almış, buradaki ansiklopedilerden çeviriler yaparak müzik kimliğini daha da geliştirmiştir. İlk kez İran-Türk kardeşlik ve dostluğunu anlatan “Özsoy“ adlı operayı yazmıştır. Bu operanın çok başarılı olmasından sonra Atatürk’ün ikinci kez rica etmesi üzerine” Taş Bebek Operası“ nı yazmıştır. Ardından büyük ün kazanan ve çok ses getiren “Yunus Emre Oratoryosu“ eserini oluşturmuştur. Bu sanatçının en önemli yapıtı olarak görülmektedir. Paris’teki öğrencilik yıllarında ilk eseri olan “Divertissement“ i yazmıştır.

Orkestra, opera, bale, oda müziği gibi birçok alanda yayınları bulunmaktadır. Çalışmalarını hayatı boyunca Türk musikisi adına gerçekleştirmiştir. Almış olduğu davetler üzerine sık sık Londra ve Paris’e giden sanatçı Türkiye’yi ve Türk müziğini başarılı bir şekilde tanıtmıştır.

Adnan Saygun Doğum Ve Ölüm Tarihi Nedir?

7 Eylül 1907’de İzmir’de dünyaya gelmiştir. Türk musikisinin en önde gelen isimlerinden biridir. Başarılı çalışmalarıyla birçok ilk’e ve birçok ödüle layık görülmüştür. 6 Ocak 1991’de İstanbul’da vefat etmiştir.

Adnan Saygun Hangi Dönem Bestecilerindendir?

Adnan Saygun, 1907’de Osmanlı İmparatorluğu döneminde İzmir’de dünyaya gelmiştir. 1923 yılında Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle birlikte “Türk Beşleri“ adı verilen yetenekli gençlerden oluşan grubun üyesi olarak yurtdışında Türkiye’yi temsil etmiştir. Adnan saygun Cumhuriyet dönemi bestecisidir.

Adnan Saygun Kaç Yaşında Öldü?

Ünlü bestekar, Türk musiki eğitmeni ve etnomüzikolog’dur. 6 Ocak 1991 yılında Pankreas kanseri sebebiyle 83 yaşında vefat etmiştir. Mezarı Zincirlikuyu mezarlığındadır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir