Adalet Önlisans Bölümü Hakkında Bilgi

Adalet Önlisans Bölümü Hakkında Bilgi
18.06.2022 10:46
Adalet bölümü önlisans alanında en sık tercih alan bölümler arasında yer buluyor. Her yıl binlerce mezun veren Adalet önlisans bölümü hakkında bilinmeyenler bir hayli fazla. Adalet önlisans bölümü hakkında merak edilen bilgiler yeni meslek tercihi sürecinde olan adaylar tarafından araştırılıyor.

Adalet önlisans bölümü alanda en sık tercih alan bölümler arasında bulunuyor. Yeni meslek tercihinde bulunacak binlerce aday Adalet önlisans bölümü hakkında merak edilen bilgileri araştırıyorlar. Adalet önlisans bölümü; 2 yıllık bir meslek yüksekokulu programıdır. Adalet önlisans bölümünde; adalet sistemi içerisinde görev alan hâkim ve savcılara pek çok konuda destek sağlayacak personellerin yetiştirilmesini amaçlanır. Bölümün mezunları ara personeller ve zabıt kâtipliği ile infaz ve koruma aşamalarında görev alabilirler. Adalet önlisans mezunları ayrıca hukuk sisteminde görev alan ve adaleti sağlamayı amaçlayan kişilere bilgi ve belge sağlayarak yardımcı olmaktadır.

Myo Adalet Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Myo Adalet bölümü ülkemizde en popüler meslek alanlarından biri olarak yer alıyor. Bu da yeni meslek tercihinde bulunacak kişiler için Myo Adalet bölümü taban puanları neler olduğunu sorgulatıyor. Myo Adalet bölümü taban puanları üniversiteden üniversiteye farklılık gösteriyor. Ancak genel manada Myo Adalet bölümü taban puanlarının; 340,88318 ile 217,68962 puan aralığında olduğu belirtiliyor.

Adalet Önlisans Bölümü Dersleri Nelerdir?

Adalet önlisans tercihinde bulunacak adaylar için bölüm dersleri merak konusu haline dönüşüyor. Adalet önlisans bölümü dersleri;

Kamu Hukuku

Özel Hukuk Bilgisi

Hukuk Usulü Bilgisi

Ceza ve Ceza Usulü Bilgisi

İcra İflas Bilgisi

Avukatlık ve Noterlik Mevzuatı

Mali Mevzuat

Hukuk Dili

Adli Tıp

İnfaz Bilgisi

Kalem Mevzuatı gibi derslerden oluşuyor.

Önlisans Adalet Bölümü Kapatıldı Mı?

Önlisans Adalet bölümünün kapatıldığı söylentileri zaman zaman öğrencilerin kafasını karıştırmaya yetiyor. Önlisans Adalet bölümü Açık ve Uzaktan Öğretim kapsamında YÖK tarafından kapatıldı. Buna göre örgün öğretim içerisinde önlisans Adalet bölümü aktif eğitim ve öğretime devam ederken açık öğretim sisteminde artık bu bölüm aktif öğrenci yetiştirmiyor.

Önlisans Adalet Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Önlisans Adalet bölümü mezunları; mahkemelerin yazı işlerinde, icra memuru ve yardımcısı olarak, infaz kurumlarında, resmi ve özel bankalarda, çeşitli kamu ve iktisadi kuruluşlarında, özel hukuk bürolarında ve noter bürolarında iş yapabilirler.

Adalet Meslek Yüksek Okulu Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

Adalet Meslek Yüksek Okulu bölümü olan üniversiteler; Akdeniz Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Fırat Üniversitesi Gaziantep Üniversitesi gibi üniversitelerden oluşuyor.

Adalet Myo Bölümü Yardımcı Kitapları Nelerdir?

Adalet Myo bölümünde öğrencilere rehber olacak yardımcı kitaplardan söz etmek mümkün. Adalet Myo bölümü yardımcı kitapları dersten derse göre farklılık gösteriyor olsa da genel olarak; Adalet ve Mevzuat temalı yardımcı kitapların kullanılması tavsiye ediliyor. Adalet Myo bölümü yardımcı kitapları genel olarak derslerde bölümün hocaları tarafından tavsiye ediliyor. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

EĞİTİM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir