2 Aylık Bebek Neden Memeyi Isırır?

2 Aylık Bebek Neden Memeyi Isırır?
20.12.2022 20:47
2 aylık bebek neden memeyi ısırır? 2 aylık bebek inek sütü içer mi, neden emmek istemez? 2 aylık bebek neden ishal olur, öksürüğüne ne iyi gelir? 2 aylık bebek kakasını yapamıyor ne yapmalıyım? 2 aylık bebeğe nane limon verilir mi? 2 aylık bebek hakkında yaşının getirdiği özellikler dahiline birçok merak edilen soru vardır. Merak edilen tüm soruların cevaplarını bu yazımızda sizler için araştırıp derledik…

Bebeğin emerken, annesinin meme ucunu ısırması oldukça sık karşılaşılan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bebeğin çok da farkında olmadan yaptığı, annenin canını yakan bu eylemin temel sebebi, bebeğin dişlerinin çıkmaya başlamasının en önemli sebebidir. Bebek bakımı evrelerinin en önemli biri olan diş çıkarma dönemi, genel olarak bebek altı aylıkken başladığı gözlemlenmiştir.

2 Aylık Bebek İnek Sütü İçer Mi?

0-12'nci aylar arasında inek sütünün verilmesi sakıncalı bir durumdur. 1 yaşından sonra bebek, inek sütünü sindirmeye hazır hale gelmiştir. Fosfor, kalsiyum ve çinkodan zengin olan inek sütü bebeğin diş, kemik sağlığı ve kas gücü için önemli bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

1 yaşından önce inek sütü tüketimi sağlandığında bebeklerde bağırsak içi kanamalar gözlemlenebilir. Bu da bebekte kansızlık yani anemiye sebebiyet verebilir.

2 Aylık Bebek Neden Emmek İstemez?

Bebeklerin memeyi reddetmelerinin arkasında psikolojik nedenler gözlemlenebildiği gibi bebeğin içinden geçtiği gelişimsel dönemler, burun tıkanıklığı gibi küçük sağlık sorunları ve tat konusundaki hassasiyet de yaygın sebepler olarak gözlemlenmiştir.

Ama yorgunluk, stres, hastalık gibi bazı durumlarda sütünüzün gelmesini etkileyebilir ve yavaş gelmesine neden olabilir.

2 Aylık Bebek Neden İshal Olur?

Bebeklerde ishal meydana gelmesinin en önemli nedenleri arasında;

·        Beslenme bozuklukları,

·        Bağırsak enfeksiyonları,

·        Besin zehirlenmeleri,

·        Antibiyotik kullanımı ve alerjik nedenler şeklinde örnek verilebilir.

·        Özellikle süt çocuklarında beslenmenin yaşa ve ihtiyaca yönelik olmaması ishal problemiyle karşılaşmak mümkündür.

2 Aylık Bebek Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Bol bol su içmesini desteklemeniz gerekmektedir. Eğer bebeğiniz hala anne sütü ile besleniyorsa sık sık emzirmeyi ihmal etmemelisiniz. Süt ve su gibi sıvı maddeler boğazı yumuşatarak bebeklerde kuru öksürük nöbetlerini azalmasına yardımcı olacaktır. Burun spreyi kullanarak bebeğinizin burun kanallarını nemlendirmek, öksürüğün şiddetini azalmasına yardımcı olacaktır.

2 Aylık Bebek Kakasını Yapamıyor Ne Yapmalıyım?

2 aylık bebekte kabızlık çözümü için, bebeğin göbeğine masaj uygulaması anne tarafından uygulanabilir. Bebeğin sıvı alımını artırmak, sıcak banyo yaptırmak ve gliserin fitili uygulamak çözüm yöntemleri arasındadır. Bu yaştaki bebekler günde ortalama 1-3 kez kaka yaptıkları bilinmektedir. Fakat bazı bebeklerde daha fazla olabildiği gibi bazı bebekler gün aşırı veya 2-3 günde bir olduğu gözlemlenmiştir. Anne sütü alan bebeklerin kakası daha yumuşak ve sulu iken, mama ile beslenenlerde kakanın biraz daha katı olduğu gözlemlenmiştir.

2 Aylık Bebeğe Nane Limon Verilir Mi?

Ihlamur, papatya ve nane limon gibi bitki çaylarının 2 aylık bebeklere 6. aydan sonra ve yine doktora danışarak bebeklere verilmesi gerekmektedir. 2 aylık bebek için bitki çayı tüketimi sakıncalı olacaktır. Çocuklar için hazırlanan bitki çayları kaynatılmamalı, sıcak suda ılıması beklenerek demlenmesi gerekir. 6 aya kadar bebeklerin annelerinin sütünü tüketmesi gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir