10 Kişilik Pilav Kaç Kilo Pirinçten Yapılır?

10 Kişilik Pilav Kaç Kilo Pirinçten Yapılır?
13.11.2022 15:04
Yemekli davet ve organizasyonların olmazsa olmazı, pirinç pilavıdır. Peki 10, 20, 30 kişilik pilav kaç kilo pirinçten yapılır? 40, 50, 60 kişilik pilav kaç kilo pirinçten yapılır? Detaylarını yazımızda sizler için paylaştık.

Öğün yemeklerinde, olmazsa olmaz bir tercih olan pirinç pilavı, hem lezzetli hem de kısa sürede yapılan bir ürün. 10 kişilik bir pilav için yaklaşık olarak 800 gr pirinç kullanmalısınız. 250 ml hacminde bir bardakla ölçerseniz yaklaşık olarak 4 bardak kadar pirinç elde edersiniz. Bu ölçü 10 kişilik bir ölçüdür. 2 tatlı kaşığı tuz, 6 bardak su, 160 gr yağ ile pilavınızı hazırlayabilirsiniz.

20 Kişilik Pilav Kaç Kilo Pirinçten Yapılır?

Mevlitlerde veya davet sofralarında pirinç pilavının ayarını tutturmak çok önemli bir konudur. Pilav yapmak için, pirincin miktarı kadar porsiyon miktarları da o kadar önemlidir. Yaklaşık olarak 1300-1400 gr arasında pirinç gerekmektedir. 1000 gr (1kg) pirinçten yaklaşık olarak 12 kişinin yiyebileceği kadar pilav çıkmaktadır. Elbette burada tabaklarken, porsiyon miktarlarını ayarlayabilmek önemlidir.  Her tabağa 150 gr. Pilav koyarsanız, bu miktar yeterli olacaktır.

30 Kişilik Pilav Kaç Kilo Pirinçten Yapılır?

Ekonomik ve geleneksel bir lezzet olan pilav, yemek kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Anadolu’da ve dünyada birçok çeşitle yapılıp, sunulmaktadır.  Normal bir tencerede genel olarak nasıl yapılabileceğini biliyoruz. Fakat iş büyük porsiyonda bir pilav yapmaya gelince kafamız karışabiliyor.

Bunu sizlere basit bir matematik hesabıyla anlatmak istiyoruz.  Normal bir su bardağını ölçü olarak kabul ediyoruz. 1 su bardağı yani 250 gr kadar çıkan pirinçten, yaklaşık olarak 4 porsiyon pilav elde edebiliyoruz.

Bu hesaplama ile eğer 30 kişilik bir pirinç pilavı yapmak istiyorsanız, 2 kilo pirince ihtiyacınız olacaktır. Pirincinizin cinsine göre 1’e 1 ya da 1’1,5 ölçüsünde su ekleyerek pilavınızı hazır hale getirebilirsiniz.

40 Kişilik Pilav Kaç Kilo Pirinçten Yapılır?

Mevlitlerde ve davet sofralarında ilk akla gelen ürün pirinç pilavıdır. Pirinç pilavı yapılırken değişik yorumlamaları bulunmaktadır. Hepimizin evlerimizde yaptığı, klasik bir pirinç pilavı yapmak içinse, pirinç, su, yağ, tuz yeterli olacaktır.

Yapacağınız pirinç pilavı 40 kişilik, kalabalık bir topluluk için hazırlanacaksa yaklaşık olarak 2,5 kilo pirince ihtiyacınız olacaktır.

50 Kişilik Pilav Kaç Kilo Pirinçten Yapılır?

Öncelikle her pirincin su kaldırma oranının farklı olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Pirinç pilavı yaparken miktardan daha önemli olan konu pirincin cinsidir.

En bilinen ve neredeyse en çok kullanılan pirinç baldo pirinçtir. Hesaplamamızı en çok kullanılan pirinci göz önünde bulundurarak yapmaktayız.

50 kişilik bir pirinç pilavı için yaklaşık olarak, 3250 gr ya da 3,5 kilo pirinçten 50 kişilik bir pirinç pilavı elde edebilirsiniz.

60 Kişilik Pilav Kaç Kilo Pirinçten Yapılır?

Düğün, sünnet, nişan, mevlüt, açılış, iftar gibi davetlerimizde, özel günlerimizde ve cenazelerde kültürümüzün bir parçası olarak davetlilere pilav ikram ederiz.  Bu sebeple pirinç, yemek kültürümüzde önemli anlara şahitlik eden, kıymetli bir besin bizim için.

60 kişilik bir pirinç pilavı için, 250 gr pilavı 4 porsiyon olarak baz aldığımız taktirde, yaklaşık olarak 4 kilo kadar pirince ihtiyacınız olacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir