1. Derece Akrabalar Ne Olabilir, Ne Olamaz?

1. Derece Akrabalar Ne Olabilir, Ne Olamaz?
16.09.2022 14:38
Birinci derece akrabalarla ilgili sıkça araştırılan pek çok farklı konu vardır. Birinci derece akraba nikah şahidi olabilir mi, kan verebilir mi, avukatım olabilir mi, cenaze izni kaç gündür, fitre verilir mi, zekat verilir mi, kurban verilir mi?

Akrabalığın nasıl hesaplandığına bir örnek vermek gerekirse, annesi veya babası kardeş olan çiftlerin yaptıkları evliliklere birinci derece (kuzen) evlilikleri denir. Büyükanne ve büyükbabası erkek ve kız kardeş olan bir çiftin evliliğine 2. derece akrabalık denir.

1. Derece Akraba Nikah Şahidi Olabilir Mi?

18 yaşını dolduran, akli dengesi yerinde olan herkes nikah şahitliği yapabilmektedir. Kişinin annesi, babası ya da kardeşleri de nikah şahidi olabiliyor. Nikah şahidi olan kişilerin TC kimlikleri ile birlikte nikah kıyacak memura bildirmeleri yeterlidir.

1. Derece Akraba Kan Verebilir Mi?

Birinci derece akrabalara kan vermek, çok ciddi ölümcül sonuçlara sebep olabilir. Bu durum eğer zorunluysa alınan kanın mutlaka ışınlanması gerekiyor. Doğu Karadeniz Kızılay Kan Merkez Müdürü Dr. Dila Baran, kanın yapay olarak üretilemediğini, bu yüzden kan bağışının çok önemli olduğunu vurguluyor.

1. Derece Akraba Avukatım Olabilir Mi?

Birinci derece akrabanın avukatımız olup olamayacağı sıkça araştırılan durumlar arasında yer alıyor. Bu noktada konuya ilişkin açıklama yapacak olursak; birinci dereceden akrabanız avukatınız olabilmektedir.

1. Derece Akrabada Cenaze İzni Kaç Gündür?

Bu konu 4857 sayılı İş Kanunu ek madde 2 hükmünde oluşturulmuştur. İlgili düzenleme uyarınca işçinin, anne babası, kardeşi, eşi yahut çocuğu vefat ederse işçiye 3 günlük izin hakkı verilmesi mümkündür.

1. Derece Akrabaya Fitre Verilir Mi?

Dedeye, anneye, babaya, büyük anneye, toruna, hanıma, evlada fitre verilmesi mümkün değildir. Eğer gelin, damat, kayınvalide, kayınpeder, üvey çocuk ve kayınbirader gibi kan bağı olmayan akrabalar fakir ise onlara verebilirsiniz. Hala, dayı, amca, teyze gibi kan bağı olan akrabalara fitre vermek daha çok sevap olarak belirtilmiştir.

1. Derece Akrabaya Zekât Verilir Mi?

Fakir olan kardeşe zekât verilmesi mümkündür. Kardeş çocuğu, amca, dayı, hala ve bunların çocukları da böyledir (Merğînânî, el-Hidâye, II, 224; İbnü'l-Hümâm, Feth, II, 275; İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, III, 172, 293). Hatta zekât verirken yoksul akrabalara öncelik verilmesi daha fazla sevaptır.

1. Derece Akraba Kurban Verilir Mi?

Birinci derece akrabaya kurban verilip verilemeyeceği konusunda farklı söylemler vardır. Bu noktada konuya dair açıklama yapacak olursak; birinci derece akrabaya kurban verilebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir