Zina Nedir?

Zina Nedir?
05.01.2022 16:30
Zina, evlilik yaşantısını sekteye uğratan ve boşanma sebebi olan bir davranıştır. İslam dini ve diğer inanışlarda da büyük günahlar arasında yer alan zina etik kurallarının da dışında yer almaktadır. Allah katında büyük günahlar arasında yer alan zina asırlardır yasaklanan bir davranıştır. Zinanın dereceleri nelerdir? İslam'a göre zina nedir? Anayasaya göre zina suç mudur? Zina hakkında merak edilen soruları sizler için derledik.

Zina; eşlerden birinin, evlilik birliği devam ederken karşı cinsten biri ile isteyerek cinsi münasebette bulunması olarak ifade edilebilir ve boşanma sebebi olarak kanunlarda yer almıştır. Zina boşanma sebebi olduğu gibi eşler arasındaki mevcut olan sadakatinde ihlal edilmesine neden olur. Sadakat yükümlülüğü eşlerin cinsel ve duygusal anlamda birbirlerine sadık olmaları ve ihanet etmemeleri anlamına gelmektedir, evlilik birliğinin devam etmesi için gerekli bir şarttır. Zina toplumun etik anlayışlarına uygun bir davranış değildir ve ne yazık ki tarih boyunca zina hep sorun olmuştur. Pek çok medeniyet ve din tarafından yasaklanan zina büyük günahlar arasında yer almaktadır. Bazı ülkelerde idama neden olan zina Arapça bir kelimedir.

Zinanın Dereceleri Nelerdir?

Allah katında en büyük günahlar arasında yer alan zina çeşitli derecelerle belirtilmiştir.

• Mahrem ile zina: Kendisine evlenmesi sonsuza kadar yasak olan anne, kız kardeş, süt anne gibi kişilerle yapılan zinadır ve bu toplumda da yanlış olarak karşılanan bir davranıştır. İlk derecede yer alan zina olarak bilinmektedir.

• Savaştaki mücahitlerin eşleriyle zina: İkinci derece zina olarak bilinir ve İslam dinide de kesin bir dille savaşan mücahitlerin eşlerinden uzak durulması belirtilmiştir.

•  Komşu zinası: Komşu ile yapılan zina üçüncü derece zina olarak ifade edilmektedir.

•  Dördüncü derece zina olarak karşımıza evli ve yaşlı zinası çıkarken beşinci derece zina bekarların bekarlarla yaptığı zinadır.

İslam'a Göre Zina Nedir?

Zina İslam'a göre büyük günahlar arasında yer almaktadır ve fiiller, sebep oldukları sonuçlara göre hüküm alır. İslam'da namahrem bir kimseye cinsel bir arzu ile bakma, dokunma, tutma, öpme ya da ilişkiye girme gibi fiillerin hepsi yasaklanmıştır ayrıca Kur'an'da zinaya yaklaşılmaması gerektiği kesin bir dille belirtilmiştir. Zina İslam'a göre hayasızlık ve kötü yol alarak belirtilmiştir. Hatta Kur'an'da yer alan iki ayette zina şirk ve adam öldürme gibi büyük günah olarak ifade edilmiştir. İslam'da zina eden kadına zaniye adı verilirken zina eden erkeğe zani denilmiştir.

İslam'ın en büyük rehberi olan Kur'an'da zinaya yaklaşılmaması gerektiği ve kişilerin gözlerini haramlardan sakınmaları gerektiği açık bir dille ifade edilmiştir. Zina eden kadın ya da erkeğe yüzer sopa vurulması emri de Kur'an'da yer almıştır. Ayrıca zina edenlerin sadece kendileri gibi zina eden insanlarla evlenmeleri gerektiği ifade edilmiştir. Ancak zina suçundan pişman olanların tövbe etmesi kapsamında affedileceği de yüce yaratıcı tarafından insanlığa duyurulmuştur.

Anayasaya Göre Zina Suç Mudur?

Medeni kanun boşanmaya imkan veren sebepleri altı madde içinde düzenlemiştir ve bu sebeplerden dolayı evlilik birliğinin çekilemez hale gelmesi nedeniyle çiftler boşanma davası açma hakkına sahiptir. Türk Medeni Kanunu'nun 161. maddesine göre eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilmektedir ve zina davalarında affeden tarafın dava hakkı ortadan kalkar. Eşin zinayı öğrenmesinden itibaren altı ay içinde dava açması gerekir. Ancak 1916 yılından 90'ların sonuna kadar suç sayılan zina günümüzde suç sayılmamaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir