Zimbabve, Dolarla Mücadele Kapsamında 'Altın Para' Bastı!

Zimbabve, Dolarla Mücadele Kapsamında 'Altın Para' Bastı!
26.07.2022 16:11
Zimbabve yaşadığı ekonomik sorunlarla ilgili önemli bir adım attı. Basılan altın para kaç gram? Zimbabve’nin yeni altın parasının değeri ne kadar? İşte detaylar…

Zimbabve, dolara karşı yerli para birimini güçlendirmek için altından madeni para bastı. Altınların her biri 31,1 gram. Zimbabve, dolarla mücadele için 'altın para' bastı. Zimbabve Merkez Bankası, her biri bir ons (31,1 gram) altın içeren 2 bin altın paranın bankalara dağıtıldığını duyurdu. Yüksek enflasyondan ötürü halkın yerel para birimini kullanmaktan kaçındığı ülkede, yeni altın paraların ticaretteki likit ihtiyacını karşılaması bekleniyor.


İsteyenlerin bankada ya da evde tutabileceği altın paralar, Zimbabve'de üretiliyor. Paralara kendi değerleri dışında üretim maliyeti olarak yüzde 5'lik bir pay daha eklendi. Paralara kendi değerleri dışında üretim maliyeti olarak yüzde 5'lik bir pay daha eklendi. Faiz oranlarının yüzde 200'e ulaştığı ülke, enflasyondan ötürü yıllardır paradan sıfır atmak ya da yeni banknotlar basma yoluna başvuruyordu. Zimbabve, 2020 yılında 19 ton, 2021 yılında ise 30 ton altın üretimi yapmıştı.

Faiz Yüzde 200’e Ulaştı

Faiz oranlarının yüzde 200'e ulaştığı ülke, enflasyondan ötürü yıllardır paradan sıfır atmak ya da yeni banknotlar basma yoluna başvuruyordu.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir