Zika Virüsü Nedir? Zika Virüs Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Zika Virüsü Nedir? Zika Virüs Ne Zaman Ortaya Çıktı?
04.08.2022 13:53
Zika virüsü hakkında oldukça merak edilen pek çok farklı konu vardır. Zika virüsü nedir, belirtileri nelerdir, kuluçka süresi nedir? Zika virüsü Türkiye’de var mı, nerelerde var? Zika virüsü bulaşıcı mı? İşte detaylar…

Flavivirüs grubunun bir RNA virüsü olan Zika virüsü sineklerden kaynaklanır ve sivrisinek ısırıkları yoluyla insanlara bulaşır. İlk olarak 1947'de Uganda'nın Zika Ormanı'nda bir al yanaklı maymunda keşfedildi. İlk olarak 1954 yılında Nijerya'da insanlarda keşfedilmiştir. Semptomlar ateş, baş ağrısı, kızarıklık, deri döküntüsü, kas ve eklem ağrısını içerir. Genellikle 4 ila 7 gün süren hafif bir hastalıktır.

Zika Virüsü Belirtileri Nelerdir?


Enfekte olan 4 kişiden sadece 1'inde semptomlar gelişir. En yaygın belirtiler şunlardır: Ani ateş, döküntü, eklem ağrısı, kırmızı gözler. Eklemler, özellikle el ve ayaklardaki küçük eklemler şişebilir. Diğer semptomlar arasında kas ağrıları, baş ağrıları, gözlerin arkasında ağrı ve kusma bulunur. Klinikler genellikle hafiftir, semptomlar birkaç günden bir haftaya kadar sürebilir ve genellikle hastaneye yatmayı gerektirmez. Ölüm çok nadirdir ve Guillain-Barré sendromu da çok nadiren ortaya çıkabilir.

Zika Virüsü Kuluçka Süresi Nedir?

Zika virüsü hastalığının en yaygın semptomları düşük dereceli ateş, döküntü, konjonktivit, kas ve eklem ağrısı, halsizlik veya baş ağrısıdır. Bulgular genellikle 2-7 gün sürer. Kuluçka süresi tam olarak bilinmemekle birlikte 3-14 gün olduğu tahmin edilmektedir. Hastalar genellikle hastaneye kaldırılacak kadar kötü değildir.

Zika Virüsü Nerelerde Var?


Zika virüsünün nerelerde olduğu sıkça araştırılan konulardandır. Bu noktada konu hakkında bilgi verecek olursak; Zika virüsü,Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika'da görülmektedir.

Zika Virüsü Türkiye’de Var Mı?

Zika virüs hastalığından fetal anormalliklere kadar; erişkinlerde nadiren nörolojik komplikasyonlara neden olur. Türkiye'den herhangi bir vaka bildirilmemiştir. Ancak Türkiye'de, virüsün yayılmasından sorumlu olan Aedes cinsi sinekler vardır.

Zika Virüsü Bulaşıcı Mı?

Zika virüsünün bulaşmasının ana yolu, enfekte bir Aedes sivrisinek ısırmasıdır. Bunlar, dang humması ve chikungunya taşıyan sivrisineklerle aynı türlerdir. Aedes sivrisinekleri gündüzleri ısırmayı tercih eder. Genellikle yumurtaları. Onları evcil hayvan maması kaseleri, vazolar, kaseler ve kovalar gibi durgun su kütlelerinin yakınında veya içinde bırakırlar. Sivrisinekler, Zika ile enfekte insanları ısırarak enfekte olurlar ve bu enfekte sinekler de diğer sağlıklı insanları ısırır ve enfekte eder. Doğum sırasında (perinatal dönem) bulaşma ortaya çıkabilir. Emzirme yoluyla bulaşma bugüne kadar bilinmemektedir. Kan transfüzyonu yoluyla bulaşma teorik olarak mümkündür ancak bugüne kadar bildirilmemiştir. Çok nadir olmakla birlikte cinsel temas yoluyla bulaşma da mevcuttur.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir