Viskon İplik Nedir?

Viskon İplik Nedir?
06.06.2022 12:16
Son zamanlarda birçok giyim alanında kullanılan viskon ipinin ham maddesi kayın ağacıdır. Doğal bir işlemden geçen viskon ipinin tekstil sektöründe kullanıldığı birçok alan bulunmaktadır.

Viskon ipi, kayın ağacından üretilmektedir. Aynı pamuk gibi bitkisel kaynaklıdır ve selülozdan oluşmaktadır. Selülozik işlemlerden sonra iplik haline dönüştürülür. Viskoz kumaşı ise bu ipliklerden elde edilen kumaşlara denmektedir.

Viskon İplik Fiyatları Nelerdir?

Viskon iplik fiyatları alacağınız uzunluğa ve markaya göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple alacağınız marka için araştırma yapmanız daha net bir fiyat bilgisine ulaşmanızı sağlayacaktır.

Viskon İplik Özellikleri Nelerdir?

Viskon, pamuktan çok daha yüksek bir nem alma özelliğine sahiptir. Bu sebeple boyanmaya ve baskıya oldukça elverişlidir. Renklerin daha parlak görünmesini sağlar.

Viskon İplik Hammaddesi Nedir?

Viskon ipliğin hammaddesi kayın ağacıdır. Aynı pamuk gibi selülozdan oluşmaktadır. Viskon ipliğinin üretimi sırasında akışkan hale gelen selülozun yapısında, hiçbir kimyasal değişiklik olmamaktadır. Filament olarak sertleştikten sonra tekrar selüloz olarak kalmaktadır. Bu özelliği ile viskonun yapısı pamuk ile oldukça büyük bir benzerlik göstermektedir.

Viskon İplik Çeşitleri Nelerdir?

Viskon ipliğinin dört farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

Viskon filament ipliği,

Viskon nakış ipliği,

Viskon zımba lifi,

Viskon spun ipliği.

Viskon İplik Numaraları Kaçtır?

Viskon ipliğin numaralarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Kalın: 8/1, 10/1, 12/1, 14/1, 20/1

Orta-ince: 28/1, 30/1, 36/1, 40/1, 50/1, 60/1

Flamlı: 20/1, 28/1

Çift kat: 20/2, 28/2

Ekru: 20/1, 28/1, 40/1

Siyah: 28/1, 40/1

Karde: 20/1, 30/1

Penye: 40/1, 45/1

Viskon İplik Nasıl Üretilir?

Viskos ipleri, kimyasal lif çekim yöntemlerinden yaş çekim yöntemi ile üretilmektedir. Genel özellikleri bakımından pamuğa benzese de üretimde boyama ve baskıda apre uygulanması ile değiştirilmektedir.

Viskon İplik Nasıl Anlaşılır?

Bir iplik kopuyorsa viskon, kopmuyorsa pamuk ipliğidir.

Viskon İpliği Sağlıklı Mı?

Viskon ipliği, kayın ağacından üretilmektedir. Bu iplik aynı pamuk gibi selülozdan meydana gelmektedir. Bu sebeple yapısı pamuk ipliği ile oldukça benzerdir. Moda sektöründe de oldukça sevilen bu iplik, oldukça sağlıklı ve kalitelidir.

Viskon İpliği Sentetik mi Suni Mi?

Viskon iplik, suni ipektir. İlk olarak yapay bir ipek olarak bilinse de 19. yüzyılın sonlarında rayon terimi olarak yürürlüğe girmiştir. Viskon adı ise bu elyafın üretim şeklinden türetilmiş, hem suni ipek hem de selofan yapmak için kullanılan viskozdan adını almıştır.

Viskon İplik ile Viskoz İplik Aynı Mı?

Viskon iplik ile viskoz iplik aynıdır.

Viskon İplik ile Yapılan Halılar İyi Midir?

Viskon iplik ile yapılan halılar dış yalıtımlıdır. Modern bir tasarıma sahip olan bu halılar, ipek halılar ile benzerlik göstermektedir. Ayrıca viskon halıların temizliği diğer halılara oranla daha kolaydır. Bu sebeple çoğu kişi viskon iplik ile üretilen halıları tercih etmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

MODA Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir