‘Utanç davası’nda karar çıktı

‘Utanç davası’nda karar çıktı
23.10.2023 21:30
İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki kızının evlendirilmesi ve cinsel istismara uğraması olayına ilişkin olarak, baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatıma Gümüşel ve imam nikahıyla evlendirildiği iddia edilen Kadir İstekli'nin yargılandığı 'utanç davası'nda, 7. duruşma sonuçlandı.

Adliye çevresinde alınan güvenlik önlemleri kapsamında, duruşma salonuna giden koridor bariyerlerle kapatıldı. Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli, cezaevinden getirildi.

Yayın yasağı getirilen ve gizlilikle gerçekleştirilen duruşma saat 10.20'de başladı. İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bahar Ünlüer Öztürk, Kadın Hakları Merkezi Sözcüsü Avukat Birsen Baş Topaloğlu ve CHP Trabzon Milletvekili Avukat Sibel Suiçmez gibi isimler, duruşmayı gözlemlemek üzere katıldılar.

Yaklaşık 4 saat süren duruşmanın ardından mahkeme heyeti, açık yargılamaya geçti ve kararını açıkladı. Kadir İstekli'ye 'zincirleme şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 30 yıl, Yusuf Ziya Gümüşel'e 20 yıl, Fatıma Gümüşel'e ise 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Ayrıca tutuksuz sanık Fatıma Gümüşel hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı da çıkarıldı.

Polis, adliye çevresinde güvenlik önlemlerini artırdı.

Kararın açıklanmasının ardından Anadolu Adliyesi önünde avukatlar tarafından basın açıklaması yapıldı. CHP Trabzon Milletvekili Avukat Sibel Suiçmez, konuşmasında şunları dile getirdi: "Cumhuriyetin 100. yılını kutlamaya birkaç gün kalmışken bu noktada çok anlamlı bir karar verdi mahkeme. Bu karar tüm çocuklar için, tüm kadınlar için umut kararı oldu. Artık kimse susmasın, herkes konuşsun. Bizler, yani barolar, sivil toplum örgütleri, gazeteciler, siyasi partiler, bu alanda çalışıyoruz. Çok sık gördüğümüz bir durum var ki, özellikle cemaat ve tarikatlar gibi yerlerde çocukların cinsel istismara uğradığını öğrenen aileler, çocuklarının sesini ilk önce kıstırıyorlar. Bu nedenle bazen dosyalarımız oluyor. Bu olayda, cesaretiyle Türkiye'ye umut veren herkesin konuşması gerektiğini söyleyen H.K.G'ye çok şey borçluyuz."

İndirim Uygulanmadı


İstanbul Kadın Hakları Merkezi Sözcüsü Avukat Birsen Baş Topaloğlu, sanıklar Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'e verilen hapis cezaları hakkında ayrıntıları paylaştı.

Avukat Birsen Baş Topaloğlu, şu açıklamayı yaptı: "Mahkeme, sanık Kadir İstekli'ye 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 20 yıl ceza verdi. Bu suçun zincirleme işlenmesi nedeniyle, cezayı yarı oranında artırarak 30 yıl hapis cezası verdi ve herhangi bir indirim uygulamadı. Sanık babaya 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 16 yıl ceza verildi. Bu cezayı 1/4 oranında artırarak neticeden 20 yıl hapis cezası verdi. Yine bu cezada da indirim uygulanmadı. Sanık anneye 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 16 yıl ceza verildi. Mahkeme bu cezayı 1/4 oranında artırarak 20 yıl hapis cezası verdi. Ayrıca anne için 62. madde kapsamında takdiri bir indirim uygulayarak neticeden 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Ayrıca anne için tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı."

Ayrıca, H.K.G.'nin 6 yaşında evlendirilmesi olayına ilişkin 2012 yılında 'sahte kemik yaş raporu' alınmasıyla ilgili olarak, doktorlar A.K.Ö., M.O.B., M.G.L. hakkındaki 'kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği' suçundan ve Kadir İstekli, Mehmet Emin Marankoz, Yusuf Ziya Gümüşel ve hastane çalışanı Kubilay Şimşek hakkındaki 'kamu görevlisinin azmettirilmesi suretiyle resmi belgede sahtecilik' suçundan açılan davanın Anadolu 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ettiği de belirtildi.

Olayın Geçmişi 


Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, H.K.G. müşteki olarak yer alırken, baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatma Gümüşel ve imam nikahıyla evlendirildiği iddia edilen Kadir İstekli şüpheli olarak belirtilmişti.

İddianamede, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatma Gümüşel için 'zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı' suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edilmişti. Kadir İstekli hakkında ise 'zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı' ve 'cinsel saldırı' suçlarından 67 yıl 10 ay 15 güne kadar hapis cezası istenmişti.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir