Üstçavuşumuz, Küstah Yunan Bakan’a Ayar Verdi

Üstçavuşumuz, Küstah Yunan Bakan’a Ayar Verdi
21.06.2022 13:48
Yıllardır mültecilere uyguladığı sistematik zulümle tepki çeken Yunanistan, bu sefer de haddini aşarak Türkiye’yi göçmenler konusunda suçlamaya kalkıştı. Yunanistan’ın Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis göçmenlerle ilgili Türkiye'ye yanlış olan söylemler doğrultusunda iftira attı. Ankara muhatap almadı ancak ağzının payını Üstçavuş verdi.

Yıllardır mültecilere uyguladığı sistematik zulümle tepki çekmiş olan Yunanistan, haddini aşarak Türkiye’yi göçmenler konusunda suçlamaya kalkıştı. Sosyal medya hesabından önceki yaptığı paylaşımda Ankara’nın 2016 yılında imzalanan mutabakata uymadığını iddia eden Yunanistan’ın Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, dün de Türkiye’den itildiğini savunduğu 56 göçmeni Rodos kıyılarında kurtardıklarını söyledi. Ancak bu ifadelerine cevap geç kalmadı.

ÜSTÇAVUŞ’TAN SERT TEPKİ GELDİ

Türkiye, Yunan Bakan’ın küstah sözlerine “üstçavuş” düzeyinde cevap verdi. Sahil Güvenlik Komutanlığında görevli Kıdemli Üstçavuş Hasan Baş, tarafından yapılan yazılı açıklamada Türk Sahil Güvenliği tarafından kurtarılan düzensiz göçmenlerin anlattıkları, Yunanistan’ın göçmenlerin hayatını hiçe sayarak onları Türk kara sularına nasıl geri ittiğini de bütün açıklığıyla defalarca dünya kamuoyunun gözleri önüne sermeye devam ettiğini de ayrıca vurguladı. Yunan Bakan’ın sözlerini sert bir şekilde eleştiren ve kınayan Üstçavuş Hasan Baş, halk tarafından da oldukça destek gördü. Yunan Bakan’ın yanlış ifadeler ile attığı iftira sonrası Türkiye’nin tutumundan bahsetti. Daha sonrasında ise konuya ilişkin açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Düzensiz göçmenlerin anlattıkları, tüm dünyanın insanlık adına yeniden ve yeniden düşünmesine ve hatta insanlık adına utanmasına neden oluyor. Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı, geri itme olaylarının başladığı 2020 yılından itibaren, Yunan Sahil Güvenlik unsurlarının gerçekleştirdiği 1.295 geri itme olayında 33.964 düzensiz göçmeni kurtarmıştır. Bu tehlikeli yolculuklarda hayatını kaybeden her bir göçmenin sorumlusu Yunanistan’dır. Türkiye ve AB arasındaki düzensiz geçişlerin sürdürülebilir şekilde azaltılabilmesi amacıyla 18 Mart 2016 tarihinde varılan mutabakatın kendisine yüklediği bütün sorumlulukları yerine getiren ülkemizin, mücadelesine etkinlikle devam edebilmesi için, aynı mutabakatın sorumluluklarını Yunanistan tarafından da yerine getirilmesi ve düzensiz göçmenleri insan haklarına ve uluslararası hukuka aykırı olarak geri itmeye son vermesi şarttır.”

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir