Üreticisine Açıklandı: 2022 Ayçiçek Alım Fiyatı Ne Oldu?

Üreticisine Açıklandı: 2022 Ayçiçek Alım Fiyatı Ne Oldu?
06.08.2022 12:45
2022 yılı Ayçiçek alım fiyatlarının hakkında tartışmalar sürüyordu. Tarım Kredi Kooperatiflerinin yapmış olduğu 2022 yılı Ayçiçek alım fiyatı açıklamasıyla birlikte tartışmalar azalmaya başladı. 2022 ayçiçek alım fiyatı ne kadar? Ayçiçek küspesi 2022 fiyatı ne kadar, hasat zamanı ne zaman? İşte detaylar…

Çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatiflerinin belirlediği ayçiçeği alım fiyatını AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu’nun yaptığı açıklamadan öğrendi. Durmuşoğlu, sosyal medya hesaplarından yaptığı bir paylaşımda kapsamında açıklama yaptı. Tarım Kredi Kooperatiflerinin ayçiçeği alım fiyatları çiftçilerin tepkisini çekti. Bu nedenle Tarım Kredi Kooperatifleri, 2022 yılı ayçiçeği alım fiyatını sözleşmeli çiftçilerden ton başına 10.750 TL, sözleşmesiz çiftçilerden ise 10.450 TL alacak.

Karadenizbirlik Ayçiçek Alım Fiyatları 2022

Karadenizbirlik 2022 yılı için alım fiyatlarının ne kadar olduğu sıkça araştırılıyor. Ancak konu hakkında açıklama yapacak olursak; Karadenizbirlik’in 2022 yılı için Ayçiçek alım fiyatı hakkında henüz bir açıklama yapmadığını belirtmek isteriz.

Ayçiçek En Çok Nerede Yetişir?


Ayçiçeği, dünyada ve ülkemizde en önemli yağ bitkilerinden biridir ve ülkemizde ağırlıklı olarak yağlık olarak yetiştirilmektedir. Son yıllarda dünya ayçiçeği üretimi 23 milyon ton civarında olup, Türkiye üretim hacmi ve yetiştirme alanı açısından ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. Ülkemizde ayçiçek yağı üretimi Trakya-Marmara bölgesinde yoğunlaşırken, çerez olarak üretimi ağırlıklı olarak Orta ve Doğu Anadolu bölgelerinde ve daha az oranda diğer bölgelerde gerçekleşmektedir.

Ayçiçek Hasat Zamanı Ne Zamandır?

Ayçiçeği hasadı, özellikle bazı çeşitler için çok fazla geciktirilmemelidir, çünkü zamanında hasat yapılmazsa tahıl kayıplarına neden olur. Ülkemizde ayçiçekleri nisan başından mayıs ortasına kadar ekilir ve genellikle ağustos sonundan eylül ayına kadar hasat edilir. Ortalama olarak 120-130 gün büyüme süresine ihtiyaç duyar. Bu sürenin uzunluğu yaz sıcaklıklarına, yağış ve neme ve toprak besin maddelerine bağlıdır. Uygun depolama için tahıl nemi 10'dan az ve tahıl temiz olmalıdır. %8'in altında depolanan tohumlarda hastalık ve zararlı faaliyeti sürdürülemez, bu da mahsul zararlılarının yayılmasını ve zarar görmesini engeller. Hasat sonrası yaklaşık %11-12 oranında depolanan tahılın, tahılı serin tutmak ve tırmanmayı önlemek için sık sık havalandırılması gerekir.

Ayçiçek Küspesi 2022 Fiyatı Nedir?

Ayçiçek küspesi 2022 fiyatı hakkında bilgi verecek olursak; Aybak Tarım 26-28 protein oranına sahip ayçiçek küspesinin tonunu 1.480 TL'den satıyor. 40 kg Asyem & Trakyem; 28 protein 50 TL, 30 protein 57,5 TL olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir