Uhud Savaşı’nda Kaç Kişi Vardı?

Uhud Savaşı’nda Kaç Kişi Vardı?
01.12.2022 22:49
Uhud Savaşı, kendisinden sonra gerçekleşecek olan bütün savaşlara savunma savaşı örneği olan ders niteliğinde önemli bir muharebedir. Peki Uhud savaşında kaç kişi vardı, okçuların terk ettiği tepenin adı nedir, Peygamberimizin hangi amcası ölmüştür? Uhud savaşında peygamberimizin dişini kim kırdı, Hz Hamza’yı kim öldürdü, sancağı kim taşıdı? İşte detaylar.

23 Mart 625 tarihine denk gelen Uhud Savaşı, müşriklerin intikam hırsından kaynaklanan bir savaştır. Müslüman Ordusu böyle bir karşı atağın geleceğini tahmin ediyorlardı. Müslümanların toplamda 700 piyade, 50 okçu ve 4 süvariden oluşan ordusuna müşriklerin, 3000 piyade ve 200 süvarilik ordusu karşı karşıya geldi.

Uhud Savaşında Okçuların Terk Ettiği Tepenin Adı?

Peygamber Efendimiz, savaş stratejisi olarak müşriklerin dağın tepesini dolaşıp Medine’ye ulaşmasını engelleyebilmek için dağın tepesine okçular yerleştirmişti. Bu okçuların konumlandığı tepe Uhud dağının güney tarafında bulunan, Ayneyn (Cebelu’r Rumat) adı verilen tepedir. Aralarında “Kanat Vadisi“ adı verilen bir de vadi bulunuyordu.

Uhud Savaşında Peygamberimizin Hangi Amcası Ölmüştür?

Uhud Savaşı, Bedir Savaşı sırasında kaybettiklerinin intikamını almak için, müşrikler tarafından başlatılan bir savaştır. Müşrik komutanı Ebu Süfyan’ın karısı Hind Bin Utbe, babasını öldüren Hamza bin Abdülmuttalib’ ten intikam almak istiyordu. Bu intikam planını gerçekleştirmek için adına “Vahşi“ dediği bir köleyi görevlendirdi. Hz Hamza’yı öldürmesi karşılığında azat edilecekti. İyi bir okçu ve mızrak atıcısıydı. Savaş’ın en kargaşalı olduğu anda Hz Hamza’yı şehit etmiştir.

Uhud Savaşı Sırasında Peygamber Efendimizin Dişini Kim Kırmıştır?

Uhud Savaşı sırasında hem bir komutan hem de aktif bir savaşçı olan Peygamber Efendimiz yaralanmıştır. Hem yanağından hem de dişinden yara alan Peygamber’den akan kanı durdurmak için baya bir süre uğraşıldığı bilinmektedir.  Hz Peygamber’e taş atarak, savaş miğferini delen ve kendisini yaralayan kişi, Utbe bin Ebu Vakkas’tır.

Uhud Savaşında Hz Hamza’yı Kim Öldürdü?

Hz Hamza, Peygamber Efendimizin çok sevdiği amcası ve süt kardeşidir. Cesur, akıllı ve yiğit bir asker ve komutandır.  Kendisini savaş esnasında,  Ebu Süfyan’ın karısının görevlendirdiği “Vahşi“ adında bir köle öldürmüştür.

Uhud Savaşında Sancağı Kim Taşıdı?

Uhud Savaşı Medine yakınlarındaki Uhud Dağı’nda gerçekleşmiş bir muharebeydi.  Savaş, bu dağın yakınlarında yapılması sebebiyle Uhud Muharebesi, Uhud Savaşı olarak isimlendirilmektedir. Mekkeliler Bedir Savaşı sırasında almış oldukları ağır darbeyi ve yenilgiyi unutamıyor ve intikam için gün sayıyorlardı. Şam ticaret yolunun Müslümanların eline geçmesi, Peygamber Efendimizi daha güçlü hale getiriyor ve kendilerine ise her geçen gün itibar kaybı yaşatıyordu.

Bu intikam duygusuyla yaklaşık 3 bin kişiden oluşan bir ordu hazırladılar. Ve 23 Mart 625’te Müslüman Ordusu’nun üzerine yürüdüler. Bu esnada Müslüman Ordusu yaklaşık olarak 700 kişiden oluşan bir orduya sahipti. Savaşı Hz Muhammet ve amcası Hz Hamza bin Abdülmuttalib komuta ettiler.  O sırada savaş sancağını Uhud Savaşı sırasında şehit düşecek olacak, Musab bin Umeyr taşımaktaydı.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir