Tuzlu Kahve Geleneği Nereden Gelir?

Tuzlu Kahve Geleneği Nereden Gelir?
08.11.2022 21:51
Kız isteme geleneklerinden olan tuzlu kahve hakkında tarihi araştırma yaptık. Tuzlu kahve geleneği nereden gelir, istemeden önce mi sonra mı, istemede mi verilir sözde mi? İçmezsek ne olur, yerine tuzlu su yapılır mı?

Türk örf ve adetlerinden biri olan tuzlu kahve geleneği aslında herkes tarafından yanlış olarak bilinir. Eski adetlere göre evlenmek görücü usulü gerçekleşirdir. Görücüler geldiğinde istenilecek olan kız hemen kahve yapmaya gider. Eğer kız erkeği beğenirse şekerli kahve ve yanında tatlı ile görücüsüne sunardı. Fakat beğenmediği durumunda kahvenin içine tuz katardı bu durumda görücüyü beğenmemesi ve geri dönmeler sağlanırdı. Günümüzde ise bu durum tuzlu ve bol baharatlı olarak her damat adayına içirilir.

Tuzlu Kahve İstemden Önce Mi Sonra Mı?

İsteme sırasında kız kahveleri görücü geldiği anda hazırlar. İsteme sırasında konuşmalar meydana geldiği sırada kahveler gelir. Genelde şu zaman diliminde bu adetler devam etmektedir. Fakat bunun öncesi ya da sonrası önemli değildir. Çünkü türk geleneğinde tuzlu kahvenin bir adeti vardır. Kız görücüyü beğenmediğinde tuzlu kahve yapar.

Şimdilerde herkes beğendiği kişiyi eve görücü olarak getirmektedir. Yani bu adet geçmişteki değil de biraz o ana eğlence ve güzel anlar katmak için yapılır. Erkeğin içip içmemesi o kişiye karşı sabrı ve evlilikte ne kadar çok seveceği anlamında yorumlanır. Eğer tek seferde o tuzlu kahveyi içerse kızı çok seviyor anlamındadır.

Tuzlu Kahve İstemede Mi Verilir Sözde Mi?

İsteme sırasında kızın istediği erkeğe tuzlu kahve ikramı olur. Sözde ise sadece yüzükler takılır. Kültürümüzde evlilik başlı başına eğlence ve adetlerle dolu olduğu için her şeyin ve aşamanın bir kuralı vardır. İstemedeki adet de tuzlu kahve olmaktadır. tabiki kız babalarının da uzun süre düşünerek verdik gitti demesi de bir cümledir.

 Hepsi birbirine bağlı olarak kalbi bir olan insanların uzun bir hayatın başlangıcıdır. Bundan ötürü bu zamanların daha anlamlı, güzel hatırlayacak anılar kaydederek geçirmek gerekir. Kendi enerjinizde ve aynı ruha sahip olduğunu insanlarla bu anlar daha da kıymetli ve güzel geçer.

Tuzlu Kahve İçmezsek Ne Olur?

İstemeden eğer o tuzlu kahveyi içmezseniz istediğiniz kızı sevmiyorsunuz anlamına gelir. Tuzlu kahve geleneği ülkemize ait olup özel bir ana şahitlik eder. O yüzden damat adayının istediği kızın elinden her şeyi içmesi ve yemesi önemlidir. O kahve tuzlu da olsa içilmesi şarttır. İçilmediği durumlarda tartışma ve istemenin gerçekleşmemesi gibi olaylar da yaşanabilir. Damat adaylarına bir tavsiye ne olursa olsun içmek zorundadırlar.

Tuzlu Kahve Yerine Tuzlu Su Yapılır Mı?

Hayır, isteme geleneğinin baş olaylarından biridir, tuzlu kahve geleneği. O yüzden yerine başka yan ürünler tutamaz. Fakat kahveyi tatlı yanındaki suyu tuzlu yaparak damat adayını ters köşe yapabilirsiniz. Bu yüzden gelenekleri farklı şekilde yerine getirerek eğlenceli dakikalar olabilir. bu mutlu günde bu tarz geleneğin olması daha unutulmaz anların olmasını sağlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir