Turkish Pointer (çatal burun) Köpek Irkı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Turkish Pointer (çatal burun) Köpek Irkı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
29.07.2022 20:47
Turkish Pointer köpek ırkının özellikleri nelerdir, Turkish Pointer köpek evde beslenir mi, Turkish Pointer köpek nasıl eğitilir, Turkish Pointer köpek fiyatları nedir, Turkish Pointer köpek hastalıkları nelerdir, Turkish Pointer köpek ısırığı zararlı mıdır vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Pointer türü köpekler fazlaca hareketlidir ve çocuklarla arası oldukça iyidir. Sabırlı bir yapısı vardır ve çocuklarla gayet güzeş anlaşırlar. Pointer köpekleri fazla sakin ama özgürlüklerine oldukça düşkün özellikte ırklardır. Bu sebeple ev tarzı kapalı mekanlarda yaşaması pek önerilmez. Açık alanlarda kendilerini daha huzurlu bulurlar. Devamlı egzersize ihtiyaç duyduklarından sebep hareket özgürlüğü kısıtlanmaması gerekir. Başka köpeklerle arasını iyi tutan bir köpek cinsidir.

Turkish Pointer Köpek Irkının Özellikleri Nelerdir?

Turkish Pointer cinsinin özelikleri aşağıdaki gibidir;

·        Anavatanları ülkemizin Mersin şehridir.

·        Av köpeği ırklarından bir tanesidir.

·        Adından da anlaşıldığı gibi karakteristik özelliği bulunan iki bölüme ayrılmış çatal burnu bulunmaktadır. İsmi bu burun yapısı nedeniyle alır.

·        Orta ölçülerdedir. Ağırlıkları 14 ve 25 kilogram aralığında yer almaltadır. Yükseklikleri de cinsiyet, bakım ve beslenmesine göre 45 ve 63 santimetre arasındadır.

·        Esnek bir derisi bulunur. Kısa tüyleri vardır. Tüy rengi de beyaz üstüne kahverengi tonları vardır.

·        Kulakları büyük ve sarkık olur.

·        Atletik ve kaslı bir gövdesi bulunan Turkish Pointer ırkı köpek, inanılmaz bir koku alma yetisine ve avlama iç güdüsüne sahiptir.

·        Fazlaca hareketli ve enerjik köpek dostlarımızdan bir tanesidir.

·        Hızlı hareket etmeleri ve iyi koşucu olmaları ile ünlüdür.

·        Apartmanda yaşamak için pek uygun değildir.

·        Egzersiz ihtiyaçları fazladır.

·        Fazlaca zekidirler.

·        Az tüy dökmeleri ile tanınırlar.

·        Sahiplerine fazla bağlı ve sadıktırlar. Bu nedenle koruma eğilimlidir. Yabancı olarak gördükleri kişilere agresif olabilirler.

·        Bilinen genetik rahatsızlığı olmamakla birlikte deri sağlığına dikkat etmek lazımdır.

·        Bakım ve beslenme tarzına göre değişim göstermesi ile birlikte ortalama yaşam süreleri 13 yıl kadardır.

Turkish Pointer Köpek Evde Beslenir mi?

Apartman hayatına uygun köpekler kapalı alanda düşük enerjili, evde olan diğer kişilere karşı kibar olanlardır. Pointer cinsi doğası gereği apartman hayatına uyum gösteremez.

Turkish Pointer Köpek Nasıl Eğitilir?

Pointerler yapısı gereği ile de çekingen olması sebebiyle henüz yavru iken ortama alışması, sosyal özellikler elde ettirilmesi gerekir. Eğitim noktaları biraz sabır ve özen göstermek lazım. Henüz fazla küçük olan pointer ırkı köpekler eğitimde yanlışlar yapabilir. Bu ırk köpeklerin eğitime sağlıklı cevap verebilmesi adına ilk olarak sahibini sevmesi ve benimsemesi lazımdır. Sahibi ile iyi anlaşan pointer köpeğin eğitimi gayet iyi ve rahat geçmektedir.

Turkish Pointer Köpek Fiyatları Nedir?

Pointer köpek fiyatları köpeklerin ırkı, eğitimleri, rengi tarzı etkenlere göre farklılık gösterir. Turkish Pointer köpeklerin fiyatları ortalama olarak 4.000 TL'dir.

Turkish Pointer Köpek Hastalıkları Nelerdir?

Turkish Pointer köpeğinin bilinen bir kalıtsal rahatsızlığı yoktur. Ancak deri sağlığına son derece önem göstermek gerekir aksi takdirde bazı deri hastalıkları yaşayabilir.

Turkish Pointer Köpek Isırığı Zararlı mıdır?

Daha fazla bacak ve kolda ısırma sonucu yaşanan yara, ısırma biçimine ve ısıran hayvanın büyüklüğüne göre daha büyük olarak kol veya bacağın her iki yerinde görülebilir. Köpek ısırmalarında ilk akla gelebilecek durum kuduz durumudur. Çünkü köpek salyası sebebiyle kuduz virüsünü dişler sayesinde açtığı yaradan vücuda efekte edebilir.

Turkish Pointer Köpek İsimleri Nelerdir?

Köpek sahiplenecek birçok kişi isim araştırması yapıyor bu kişilere yardımcı olmak adına bizde birkaç isim tavsiyesinde bulunalım dedik;

·        Boncuk

·        Pusat

·        Kuzey

·        Haydut

·        Dost

·        Tarçın

·        Cesur

Turkish Pointer Köpek Nasıl Beslenir?

Pointer köpekler kaslı bir vücut yapısı vardır ve buna bağlı şekilde vitamin ve mineral ağırlıklı beslenmeleri lazımdır. Beslendiği besinler veteriner aracılığıyla takip edilmeli ve veteriner aracılığıyla uygun görünen besinler ile beslenmelidir. Eğer mama ile besleniyorsa, gelişimi açısından tercih edilen mamanın kesinlikle organik olması lazımdır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

HAYVANLAR ALEMİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir