Türk ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti Nedir?

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti Nedir?
13.08.2022 16:49
Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan, birbirinden güzel eserleri bir araya getiren Türk ve İslam Eserleri Müzesi gezilip görülmesi gereken bir müzedir. Türk ve İslam eserleri müzesi giriş ücreti nedir, açık mı, nerede, içerisindeki eserler nelerdir, çalışma saati nedir ve nasıl gidilir? Türk ve İslam eserleri müzesi kurucusu ve müdürü kimdir?

Geçmişten günümüze birçok tarihi eserin bulunduğu, Türk ve İslam Eserleri Müzesi giriş ücreti 75 TL’dir.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Açık Mı?

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, günümüzde hala kapılarını ziyaretçilerine açık tutmaktadır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Nerede?

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Türk ve İslam eserlerini topluca kapsayan ilk müzedir. Sultan sarayları dışında günümüze ulaşabilen tek özel saray olan şimdiki binasının geçmişi çok eski yıllara dayanmaktadır. İslâm Vakıfları Müzesi, 1983 yılında Sultanahmet Meydanı’nda bulunan İbrahim Paşa Sarayı'na restorasyon için taşındı ve orada kaldı.

Türk ve İslam Eserleri Müzesindeki Eserler Nelerdir?

Özellikle, Osmanlı döneminin ve ayrıca; Abbasi, Selçuklu dönemine ait birçok eser günümüzde İslam dünyasının farklı köşelerinden toplanarak bu müzede sergilenmektedir. Müze, dünyanın en iyi halı koleksiyonlarından birine sahip olmasıyla tanınıyor.
Müze; halı koleksiyonları ile meşhur bir müze olmasının yanı sıra nadir sanat eserleri olan el yazmalarıyla da öne çıkmaktadır. Cam eşyalar, taş ve pişmiş toprak eserlerle metal ve seramik objeler de sergilenen diğer kıymetli parçalar da sergilenmek üzere Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ndeki yerini korumaktadır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Çalışma Saatleri

Türk ve İslam Eserleri Müzesine, sabah saat 09:00 da ziyarete gelebilirsiniz, Kapanış saati ise 19:00’dır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Nasıl Gidilir?

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ne gitmek istiyorsanız, toplu taşıma ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Tramvay kullanarak, Sultan Ahmet durağında inebilirsiniz. 2 Dakika yürüme mesafesinde müzeye ulaşımınız çok kolay olacaktır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Hangi Günler Açık?

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin herhangi bir tatil günü bulunmamaktadır. Her gün ziyarete açık olan bu müzeyi gördüğünüze pişman olmayacaksınız.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Kurucusu Kimdir?

Osmanlı döneminde, hırsızlık ve yağmaların artması ile bir sürü değerli eser çalınmıştır. Bu eserlerin kaybolmasına engel olmak amacı ile Müze-i Hümayun müdürü, Osman Hamdi Bey’in kurduğu ve başkanı olduğu koalisyon ekibi ile birlikte, eserleri toplamış, bir araya getirmiş ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ni kurmuştur.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müze Kart Geçerli Mi?

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, 8 yaşına kadar olan ziyaretçilerinden herhangi bir ücret talep etmez. Bunun yanı sıra, eğer müzekartınız mevcutsa giriş yapmanızda mümkündür.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü Kimdir?

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Ekrem Aytar’dır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

TARİH Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir