Türk Şeker, Şekere Büyük Zam Yapıyor!

 Türk Şeker, Şekere Büyük Zam Yapıyor!
28.06.2022 15:09
Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü, Tarım Kredi ve bazı marketlere sattığı şekere %67, diğerlerine ise %37 zam yapacak.

Son bir yıl içinde şekerin kilosu 6.5 TL’den 24 TL’ye, çuvalı ise yaklaşık 220-250 TL’den 1.100 TL’ye yükseliş gösterdi. Nisan ayından Mayıs ayına kadar olan süreçte yansıtılan 2 kat fiyat artışlarını aşağı çekebilmek için geçen ay 400 bin ton kamış veya şeker pancarı ithalatından vergi alınmaması kararı alınmıştı.

Türk Şeker Ucuz Diye Paketleri Toplayıp Kendi Markalarını Piyasaya Sürdüler 

Türk Şeker, vatandaşın ucuz şekere ulaşımı için piyasaya uygun fiyattan ürün tedarikine başladı. Normal şeker fiyatlarının yarı fiyatına ürün veren Türk Şeker'in market raflarında  kilosu 8 lirayken diğer markaların fiyatları 20-22 lira civarındaydı. Hal böyle olunca bir çok firma ve market, Türk Şeker ürünlerini raflardan toplayıp paketleri yırtıp yeni kendi paketleriyle piyasaya sürmeye başladı. Türk Şeker bunu engellemek için yeni bir karar aldı...

Zamlı Fiyatlar Nasıl Oldu?

Kristal şekerin fabrika satış fiyatı 27 Haziran itibariyle (50 kilogram) şeker, Tarım Kredi marketlere 390 TL’den 650 TL’ye, diğerleri için 550 TL’den 750 TL’ye çıktı. Bununla birlikte fiyatı piyasadaki ürünlerin oldukça altında olmasına rağmen market raflarında bir türlü bulunamayan Türkşeker ürünleriyle ilgili dikkat çeken bir detay ortaya çıktı.

Toptancı Vatandaştan Önce Alıyor

Piyasaya toptan şeker satan spotçular ve toplayıcılar, market raflarına konan şekerlerin tamamını vatandaştan önce satın alıyor ve torbaları yırtıp yeni paketleme ile satışa çıkarıyorlar. Özellikle 1-2-5 kg’lık paketlenmiş̧ şekerlerin piyasadan toplanıp Türkşeker logolu 50 kg’lık çuvallara konularak %100’e yakın fahiş fiyatlarla piyasaya sürüldüğü tespit edildi. Toptan satışlarda ortaya çıkan bu fark ise doğrudan vatandaşın sofrasına yansıtıldı. Büyük spekülasyon bir müddettir raflarda Türkşeker ürünü bulamayan vatandaşların şikayetleri üzerine ortaya çıktı. Türkşeker bu spekülasyonun önüne geçmek için kotayla satış şartı getirdi ancak bunun da farklı kişiler kullanılarak aşıldığı belirlendi. Piyasadan toplanan ve fiyatı sadece 11 lira olan ürünün, internet satış sitelerinde 20 ila 24 lira arasında satıldığı tespit edildi.

Hedef; Şekerli Ürün Fiyatlarındaki Artışın Önlenmesi

Türk Şeker’in yeni fiyat güncellemesi ile vatandaşın ürüne ulaşmasının önündeki engel kaldırılarak piyasa şartlarına göre %25 daha ucuza alacağı öne sürülüyor. Piyasada 20-24 TL/kg (Marka ve markete değişiyor) arasında oluşan fiyata rağmen Türk Şeker'in piyasaya 15-17 TL/kg fiyatla şeker arzını yapacağı ifade ediliyor. Bu şekilde şekilde şeker kullanarak üretim yapan imalatçıların da piyasa fiyatının neredeyse yüzde 40 altında şeker alacağı ve şekerli ürün fiyatlarındaki artışın önleneceği düşünülüyor.


İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir