Tüp Mideli Ne Zaman Yemek Yiyebilir?

Tüp Mideli Ne Zaman Yemek Yiyebilir?
14.12.2022 18:17
Tüp mide ameliyatları kadar, daha sonrasındaki yeme içme konusu da en az ameliyat kadar merak edilen bir konudur. Tüp mideli ne zaman yemek yiyebilir? Ne zaman dondurma, acı, karpuz, turşu, et, ekmek, makarna, pilav, salata yiyebilir? Tüp mideli ne zaman kola ve soda içebilir? Bu soruları madde madde inceledik.

Tüp mide ameliyatlarından sonra, hastanın beslenmesi aşamalı şekilde olacaktır. Hemen katı gıdaya geçilemez. İlk 2 hafta boyunca sadece sıvı gıdılarla beslenme gerçekleşmelidir.2. haftadan sonra hasta yavaş yavaş katı gıdaya geçer. Katı gıdalar püre şekline getirilerek tüketilmelidir. Hasta 3 ay sonra tam anlamıyla normal beslenmeye geçiş yapılır.

Tüp Mideli Ne Zaman Dondurma Yiyebilir?

Yaz aylarıyla birlikte, ameliyatlı hastaların merak konusu olan dondurma, ancak şekersiz olarak tüketilebilir. Paketlenmiş dondurma kesinlikle yasaktır. Fakat doğal meyvelerden hazırlanan şekersiz dondurma 3-4 hafta sonra tüketilebilir.

Tüp Mideli Acı Ne Zaman Yiyebilir?

Operasyon sonrası doktor reçetesine harfiyen uyulması gerekir. Acı gıdalar ilk aylarda önerilmese de daha sonraki aylarda yine doktor kontrolünde az miktarlarda tüketilebilir. Yalnız acıyı tüketirken dikkat edilmelidir. Fazla kaçacak bir tüketim mide çeperine zarar verebilir.

Tüp Mideli Ne Zaman Karpuz Yiyebilir?

Ameliyat sonrasında yiyecekler, daha hafif ve sindiriminin en kolay haliyle tüketilmesi önerilmektedir. Katı gıdalara 2 hafta sonunda geçilse bile, porsiyonlara çok dikkat edilmelidir. Karpuz, şeftali, kavun ezilerek tüketilmelidir.

Tüp Mideli Ne Zaman Turşu Yiyebilir?

Bazı besinler, sindirilmesi zor ve operasyon geçirmiş hastaların midelerini ekstra zorlayacak tarzda besinlerdir. Turşu bu tarz bir besindir. Tuz ve asit oranı yüksek bir besin olduğu için önerilmemektedir. Fakat hastalar, 1 ay sonra daha sağlıklı koşullarda yapılmış tuz oranı düşürülmüş, turşudan azar azar tadabilir.

Tüp Mideli Ne Zaman Et Yiyebilir?

Hastalar normal beslenme düzenlerine ancak 3.aydan sonra geçiş yapabiliyorlar. Besinlerin çok ağır olmaması kolay sindirilebilir olması bu ilk aylarda çok önem taşıyor. Bu yüzden et iyice haşlanarak çiğnenmesi ve yutulması en önemli sindirilmesi kolay hale getirilerek, doktor kontrolünde yenilebilir.

Tüp Mideli Ne Zaman Ekmek Yiyebilir?

Bu tip hassas ameliyatlardan sonra, beslenme aşamalı şekilde olmalıdır. Beyaz ekmek mayalı bir hamurdan yapıldığı için zor sindirilir. Bu sebeple ilk aylar kesinlikle tüketilmemeli 8. Haftadan sonra kahvaltılarda 1 dilim olarak tadına bakılabilir.

Tüp Mideli Ne Zaman Makarna Yiyebilir?

Beyaz unlu besinler ameliyattan sonra hiçbir suretle önerilmeyen besinlerdir. Sindirilmesi zor olduğu için, mideye ekstra bir baskı uygulayacaktır. Bu sebeple makarna 8. Haftadan sonra küçük porsiyonlarla tüketilmelidir.

Tüp Mideli Ne Zaman Pilav Yiyebilir?

Sindirimi ve kalorisi yüksek besinlerin başında pirinç pilavı geliyor. Kalori olarak çok yüksek ve su tutan bir besin olduğu için, önerilmeyen besin grubuna girmektedir. Pirinç pilavı, yine 8.haftadan sonra sınırlı olarak, az miktarda tüketilmeye uygundur.

Tüp Mideli Ne Zaman Salata Yiyebilir?

Ameliyat sonrası reçetesinde, ilk 3 ay içerisinde çiğ sebze tüketmek yok. Sebze sağlıklı bir ürün olsa bile, hastanın beslenmesinin yanı sıra yiyecekleri kolay tüketebiliyor olması şart. Bu sebeple çiğ sebzeler 3.aydan sonra listeye dahil olacaktır.

Tüp Mideli Ne Zaman Kola İçebilir?

En önemli noktalardan biri, asitli içecekler. Ameliyat sonrası ilk 12 ay boyunca kola kesinlikle tüketilmemelidir. Kolayla birlikte asitli ve şekerli tüm içeceklerden de aynı şekilde uzak durulması gerekiyor.

Tüp Mideli Ne Zaman Soda İçebilir?

Asitli yiyecek ve içecekler ameliyatlı olsun olmasın herkese zarar veriyor. Tüketilmesi halinde mideyi olumsuz etkileyecek ürünlerden biri de soda. Soda gazlı bir içecek olduğu için mide sindirimini olumsuz etkileyecek ve hastaya rahatsızlık verecektir. Sodanın en az 12 ay boyunca tüketilmemesi gerekmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir