Tunik Nedir?

Tunik Nedir?
04.06.2022 12:29
Tunik, pek çok insanın giymeyi tercih ettiği bir kıyafettir. Bundan dolayı hakkında merak edilen sorular bulunmaktadır. Biz de yazımızda tuniğin ne olduğundan, tuniğin beden ölçülerinden, caiz olup olmadığından ve daha pek çok konudan sizler için bahsettik.

Tuniğin ne olduğu pek çok insanın merak ettiği bir konu haline gelmiştir. Tunik, basit bir dikilişe sahip olan, genellikle omulardan kalçaya veya dizlere kadar uzanan bir kıyafet türüdür.

Tunik Beden Ölçüleri Nelerdir?

Tuniğin beden ölçülerinin neler olduğu merak edilen konuların arasına girmiştir. 36 beden veya standart beden giyebilmeniz için beden ölçülerinizin 86 – 68 – 92 olması, 38 beden giyebilmeniz için 90 – 72 – 96 olması, 40 beden giyebilmeniz için 94 – 76 – 100 olması, 42 beden giyebilmeniz için 98 – 80 – 104 olması, 44 beden giyebilmeniz için 104 – 88 – 114 olması, 46 beden giyebilmeniz için 108 – 92 – 118 olması, en büyük beden olan 54’ü giyebilmeniz için de göğüs, bel ve kalça ölçülerinizin sırası ile 124 – 108 – 134 olması gerekmektedir.

Tunik Caiz Mi?

Tunik giymenin caiz olup olmadığı müslümanların öğrenmek istediği bir konu olmuştur. Tunik, tesettürlü kadınların dizlerinden yukarısını, kalçasını örttüğünden dolayı giyilmesinde sakınca olmayan, caiz olan bir kıyafettir.

Tunik Dikmek İçin Kaç Metre Kumaş Gerekir?

Kendi tuniğini dikmek isteyen insanlar tunik dikmek için kaç metre kumaş gerektiğini bilmek isterler. Ortalama bir tunik dikmek istiyor iseniz elinizde olan kumaşın metresi en az iki olmalıdır.

Tunik Dikim Fiyatları Ne Kadar?

Tunik dikim fiyatları dikilen kumaş, dikilen yer gibi durumlara göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama bir tuniğin dikim fiyatı 90 ila 150 TL arasında değişmektedir.

Tunik Dikimi Nasıl Yapılır?

Tunik dikimi yapmak için aldığınız kumaşınızın üzerine istediğiniz tuniğin ölçülerine göre çizim yapmanız gerekmektedir. Çizim yaparken dikkat etmeniz gereken şey kol altlarını çizerken biraz geniş almanız gerektiğidir. Böyle yapmazsanız kıyafet kasacaktır. Çizim bittikten sonra 1-1.5 cm pay bırakarak kesin. Her işlemden sonra ütü basarak tuniğinizi dikmeye başlayın.

Tunik Hangi Kumaştan Dikilir?

Tuniklerin hangi kumaştan dikildiği bazı insanların öğrenmek istediği bir konu olmuştur. Tunikler genellikle keten ve etamin kumaşlarından dikilmektedirler.

Tunik Nasıl Kesilir?

Tuniğini kendi yapmak isteyenler tuniğin nasıl kesildiğini bilmek isterler. Tuniği kesmek için öncelikle bir sabun yardımı ile kumaşa kendi ölçülerinize göre çizgiler çizmeniz gerekmektedir. Daha sonra bu çizdiğiniz çizgilerden 1 ila 1.5 cm arası pay bırakarak tuniğinizi kesebilirsiniz.

Tunik Nasıl Daraltılır?

Tunik daraltmanın nasıl yapıldığı bazı insanları meraklandıran bir konudur. Tuniğiniz bol geliyorsa ve daraltmak istiyorsanız öncelikle daraltmak istediğiniz yerlerin ölçüsünü almalı ve ne kadar daraltmak istediğinizi işaretlemesiniz. Daha sonra oradaki dikişleri alıp fazlalık yerleri kestikten sonra tuniğinizi tekrar dikmeniz gerekecektir.

Tunik Nasıl Kombinlenir?

Tunik genellikle tesettürlü kadınların tercih ettiği bir kıyafet olmuştur. Tunik tesettürlü kadınlar için şık bir pantolon ve şık aksesuarlar ile kombinlenebilmektedir. Tesettürlü olmayan kişiler için ise tunik yine pantolon ile kombinlenebildiği gibi elbise olarak da kullanılabilmektedir. Belinize bir kemer bağlayarak tuniği güzel bir elbiseye dönüştürebilirsiniz.

Tunik Nasıl Genişletilir?

Dar gelen tuniğinizi genişletmek için yapmanız gereken şey öncelikle bir kovaya ılık su doldurup içine bir avuç bebek şampuanı koymak olacaktır. Daha sonra tuniğinizini bu suyun içerisine batırın ve kumaşı ince ise 10 – 15 dakika, kalın ise 20 dakika ila 1 saat arası bekletin. Tuniğinizi sudan çıkardıktan sonra suyunu sıkın ve genişlemesini istediğiniz yönde tuniğinizi çekin.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

MODA Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir