Taze Fasulye Nasıl Dondurulur?

Taze Fasulye Nasıl Dondurulur?
08.11.2022 18:58
Bir ürünü saklayıp muhafaza edebilmenin en iyi yolu dondurmaktır. Dondurma işleminin koşulları merak edilmektedir. Peki Taze fasulye, bamya, muz nasıl dondurulur? Enginar, çilek, ahududu nasıl dondurulur? Gelin ayrıntılarına birlikte bakalım.

Taze fasulye, içerisindeki A, C vitaminleri sayesinde hem sağlıklı hem de doyurucu bir öğün olarak mutfaklarda sıklıkla pişen bir lezzet.

Fasulyenin dondurucuda saklama koşulları da daha sonra tüketilebilmek için genellikle merak edilen bir sorudur. Öncelikle fasulyeleri iyice yıkıyor ve saplarını temizliyoruz.

Ortadan kırarak veya bütün olarak nasıl kullanmak isterseniz o şekilde, geniş bir tencerenin içerisine fasulyeleri koyuyoruz. Orta ateşteki bir ısıda rengi değişene kadar haşlıyoruz.

Bu işlem için 15-20 dakika yeterli olacaktır. Sonrasında fasulyelerinizin soğumasını beklemelisiniz. Soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine koyun. Ancak poşetlenirken ağızlarının sıkıca kapalı olduğuna emin olmalısınız.

Sonrasında ihtiyaç duyduğunuz zaman yemeklik olarak bölmüş olduğunuz fasulyelerinizi içerisine ekleyeceğiniz diğer malzemelerle kullanabilirsiniz.

Bamya Nasıl Dondurulur?

Öncelikle bamyalarınızı iyice yıkayın. Sonrasında üzerinde tek bir damla su kalmayacak şekilde havlu veya kuru bir peçete yardımıyla kurutun.

Genişçe bir tepsiye almış olduğunuz bamyalarınızı sıralı bir şekilde tepsiye dizin. Altına fırın tepsisi veya yağlı kâğıt koyabilirsiniz. Sonrasında 4-5 saat kadar buzlukta dondurun.

Donmuş olan bamyaları buzdolabı poşetine bölüştürerek tekrar buzluğa koyabilirsiniz.

Muz Nasıl Dondurulur?

Muz güçlü bir potasyum kaynağıdır. Muzu hemen kullanmayacaksak ya da kararmasını istemiyorsak dondurma yöntemine başvurabiliyoruz. Öncelikle muzu birkaç parçaya bölmemiz gerekiyor. Böldüğünüz muzlarınızı buz dolabı poşetinin içerisine yerleştirerek ağzını bağlıyoruz.

Dondurucudan dilediğimiz zaman çıkartıp karıştırıcı yardımıyla püre haline getirip kullanabiliriz.

Enginar Nasıl Dondurulur?

Zeytinyağlı yemeklerin başrolü enginar. Faydaları saymakla bitmiyor. Doğru tüketim ile kötü kolesterolün dengelenmesinde en az bir ilaç kadar faydalı. Enginar hassas bir ürün buzlu suda çok bekletmemelisiniz en fazla 1 dakika. Yapraklarını ayıkladığınız enginarları az bir süre buzlu suda bekletin. Enginarların ıslak kalmaması gerekmektedir.

Bunun için teker teker kurulama işlemi yapılması gerekiyor. Kâğıt havlu ya da kuru bir bezle iyice kurulanan enginarlar buz dolabı poşetinin içerisine konularak buzluğa konulur. Hava almaması ve sıkı sıkı kapatılması gerekiyor. Hava ile temas etmediği sürece uzun süre saklayabilirsiniz. Yemek öncesi çıkarıp direkt olarak kullanabilirsiniz.

Çilek Nasıl Dondurulur?

Reçellerde tatlılarda soslarda kullandığımız herkesin sevdiği bir meyve olan çilek hassas yapılır bir meyvedir. Çileği dondurmak istiyorsak öncelikle taze çilek almalıyız. Taze çilekler duru suyla iyice yıkanmalıdır.

Yıkanan çilekler süzülerek kendi kendine kurumalıdır. Kurutma işlemini bizde yapabiliriz ama çilek çok hassas olduğu için dış yüzeyi aşınabilir.

Çilekler kuruduktan sonra buzluğa atılarak birkaç saat dondurulur. Donmuş çilekler teker teker ya da çok az miktarlarda pay edilerek dondurucuya tekrar atılmalıdır.

Ahududu Nasıl Dondurulur?

Soslarda tatlılarda dondurmalarda sıklıkla kullanılan ekşi tatlı bir meyvedir. Kırmızı minik bir görünüme sahiptir genellikle böğürtlen ile karıştırılır.

İyice yıkanan ahududular peçete veya havlu yardımıyla kurutulur.

Saklanacağı kaba bir sıra buzdolabı poşeti kesilerek 2 sıra halinde arada buzdolabı poşeti kalacak şekilde buzlukta saklanabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir