Tam Liste Gelin Bohçasına Ne Konur?

Tam Liste Gelin Bohçasına Ne Konur?
15.11.2022 21:57
Gelin bohçası damat tarafından gelin için hazırlanan eşyaları barındırmaktadır. Tam liste gelin bohçasına ne konur? Gelin bohçası ne zaman verilir, nasıl yapılır, cam kutu nereden alınır? Gelin bohçasına görümce ne koyar, nasıl süslenir? İşte tüm detaylar...

İhtiyaç durumlarına ve bütçeye göre bohça içeriğinin çeşitlendirilmesi mümkündür. Genellikle gelin bohçasında:

·        Gelin Terliği.

·        Parfüm Seti.

·        Ayna & Tarak Seti.

·        Gelin Bornoz Takımı

·        Gelin Fantezi İç Çamaşırları

·        Gelin Pijama Takımı

·        Gelin Gecelik Takımı

·        Gelin Makyaj Seti, bulunmaktadır.

Gelin Bohçası Ne Zaman Verilir?

Hemen hemen her yerde gelin bohçası, gelinin tarafına verildikten kısa bir zaman sonra gelin tarafı da damat bohçasını vermektedir. Damat bohçası nişandan sonra gelinin ve arabalarının damat tarafını ziyaret eden ilk ziyarette takdim edilmektedir.

Türk geleneklerine göre damadın ailesi geline, gelinin ailesi ise damada bir bohça hazırlamaktadır. Hazırlanan bohçada gelin ve damat için hazırlanan hediyelerin yanı sıra, aile bireyleri için de hediyeler bulunmaktadır. Bohçalar hazırlandıktan sonra, karşılıklı olarak planlanan bir günde aileye hediye edilmektedir.

Gelin Bohçası Nasıl Yapılır?

Kişisel bakım ürünleri, havlu seti, cüzdan, saat gibi ürünler de gelin çeyiz bohçası içinde yer almaktadır. Gelinler de olduğu gibi damatlar için de özenle hazırlanan kişisel bakım ürünleri için farklı tasarımlarda kutular tercih edilmektedir. Diş macunu, diş fırçası, duş jeli, tıraş makinesi kişisel bakım ürünleri içinde yer almaktadır. Gelin bohçasının içeriği alındıktan sonra uygun kutulara ya da sandıklara koyularak süslenmesi gerekmektedir.

Gelin Bohçası İçin Cam Kutu Nereden Alınır?

Gelin bohçasının içeriği hazırlandıktan sonra bohçaya koyulan çeşitli ürünler sandıklara ya da cam kutulara koyulması gerekmektedir. Cam kutular genellikle gelinin ayakkabısı ve takıları gibi güzelce sergilenmek istenen ürünler için kullanılır. Bu cam kutulara internetten ve çeşitli çeyiz düğün ürünleri satan mağazalarından temin etmek mümkündür. Cam kutunun deseni ve boyutuna göre fiyatlar da değişikler mevcuttur.

Gelin Bohçasına Görümce Ne Koyar?

Damat açısından gelinin kız kardeşi baldız olarak kullanılmakta ve ayrımı bu şekilde yapılmakta olduğu bilinmektedir. Her iki durumda da evlenmek yoluyla birliktelik ile oluşan bağ söz konusu olacaktır. Damadın kız kardeşi de gelinin görümcesi olacaktır. Görümce gelin bohçasına:

·        Seccade.

·        Çorap.

·        Lif

·        Kenarı dantelli havlu

·        Tesbih, koyabilir.

Gelin Bohçası Nasıl Süslenir?

Öncelikle gelin bohçasını kendi ellerinizle hazırlamanız müstakbel eşinizi çok sevindirecek bir durum olabilir. Böylelikle bu hediyelere kendi ruhunuzu da katmış olmanız mümkün olacaktır.

Gelin bohçasına başlamadan önce hediyeleri koyacağınız kutuları seçmeniz gerekmektedir. Valiz mi, sandık mı, valizse nasıl bir valiz sandıksa nasıl bir sandık istediğiniz seçmelisiniz.

    Kararınızı verdikten sonra süsleme aşamasına geçebilirsiniz. Gelin bohçası süslerken uyumlu renkler tercih etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda gelinini sevdiği renklere öncelik tanıyabilmeniz güzel bir fikir olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir