Tam İdrar Tahlili Neden Yapılır?

Tam İdrar Tahlili Neden Yapılır?
14.12.2022 18:08
Dünyada en yaygın şekilde kullanılan, parazit ve zararlı mikroorganizmaların tespit yöntemi idrar tahlilleri. Peki tam idrar tahlili neden yapılır? Kültüründe hangi hastalıklar çıkar? Ne kadar sürede çıkar? Neler çıkar? Mikroskopisi neler görülür? Eritrosit yüksekliği ne demek? Patojen bakteri üremedi ne demek? Flora bakteri üremedi ne demek? Nedir? Merak edilenlere birlikte bakalım.

Yapılmış veya yaptırılacak olan tahlilin genel adı tam idrar tahlilidir. Şeker hastalığı, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıkların tespiti için istenir ve yapılır.

Ayrıca hamilelik şüphesi olan kişiler için uygulanan tahlilin adıdır.

İdrar Kültüründe Hangi Hastalıklar çıkar?

İdrar tahlilleri boşaltım sistemimiz yani idrar yollarında herhangi bir enfeksiyon veya zararlı madde olup olmadığını analiz etmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları en başında yakalanmışsa çok korkulacak rahatsızlıklar değildir. Fakat ilerlemiş olanları böbrek iltihabı yapabilir. İdrar kültüründe özellikle bu durumlar tespit edilmektedir.

İdrar Tahlili Ne Kadar Sürede Çıkar?

Tahlil verirken öncelikle aç karnına sağlık kuruluşlarına başvuru yapılmalıdır. İdrar vereceğimiz sabah verdiğimiz örnek çıktığımız ilk idrar olmalıdır. Bu şekilde daha net ve kesin sonuç sağlanmaktadır.

İdrar tahlilleri en erken sonuç veren tahlillerdir. Genellikle tahlili verdiğiniz gün birkaç saat içerisinde sonucu alabilirsiniz. Laboratuvar yoğunluğuna göre bazen 1-2 kadar gün sürebilir.

İdrar Tahlilinde Neler Çıkar?

Özellikle boşaltım sistemindeki problemler için yapılmaktadır. İdrar yapmaya ani isteklilik, idrar yaparken acı ve yanma duyma, idrarda kanlanma, karın ağrısı, mide ağrısı gibi şikayetlerle başvurulan sağlık merkezlerinde istenebilecek bir tahlil çeşididir.

En önemlisi bulgusu böbrek rahatsızlıklarıdır. Böbrek kanamaları, böbrek taşı ve böbrek iltihapları gibi rahatsızlıklar İdrar tahlillerinde tespit edilebiliyor.

Ayrıca idrarda kan, lökosit, protein gibi bileşenlerde açığa çıkılıp gözlemlenebiliyor.

İdrar Mikroskopisi Neler Görür?

Bu mikroskoplara tıbbi mikroskopi denilmektedir. Mikroskopi kabına bir miktar idrar konularak gözlenmesi işlemine denilmektedir. Kırmızı beyaz kan hücreleri, bakteriler, zararlı mikroorganizmalar gözlemlenir.

Ayrıca mukus, mantar, bakteri de gözlemlenebilmektedir.

İdrarda Eritrosit Yüksekliği Ne Demek?

İdrar tahlili sonucunda eritrosit değerinin yüksek çıkmasının en önemli belirtisi böbrek taşıdır. İdrar yolunda oluşmuş bir enfeksiyon böbrek iltihaplanması veya iyi huylu prostat olarak da yorumlanabilir. Tahliller çıktıktan sonra bir hekime başvurulmalıdır.

İdrar Kültüründe Patojen Bakteri Üremedi Ne Demek?

İdrar kültüründe bir değerin pozitif çıkması, genellikle parazit ve hastalıklara yorumlanır. Tahlil sonucunda patojen bakteri üremedi demek herhangi bir problem olmadığı şeklinde yorumlanır. İdrar yolları veya böbrek kanallarında iltihap bulunmadı manasına gelmektedir.

İdrarda Flora Bakteri Üredi Ne Demek?

Flora vücutta herhangi bir yerinde üremesi sağlıklı olan yararlı mikroorganizmaların tamamı için kullanılan bir tıbbi terimdir.

İdrar tahlilinde flora bakteri üredi demek yararlı bakteri olan floranın ürediğini söylemektedir. Yani boşaltım kanallarında böbrek kanallarında herhangi bir enfeksiyon veya problem olmadığını söylemektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir