Talasemi Minör Engelli Raporu Alabilir Mi?

Talasemi Minör Engelli Raporu Alabilir Mi?
01.10.2022 14:24
Engelli raporu almak için gerekli şartların ne olduğu, hangi hastalıklarda engelli raporu verildiği birçok hasta tarafından takip edilmektedir. Talasemi minör engelli raporu alabilir mi ve onkoloji hastaları engelli raporu alabilir mi? Kalça protezi olan ve Parkinson hastası engelli raporu alabilir mi? Sedef hastaları, ALS hastaları ve ayağında platin var olan engelli raporu alabilir mi? İşte tüm detaylar..

Talesemi minör hastalığı Akdeniz anemisi olarak bilinmektedir. Talasemi minör kalıtsal bir hastalıktır. Bu nedenle ailede Akdeniz anemisi olan varsa diğer bireylerin de Akdeniz anemisi olma ihtimali vardır. Akdeniz anemisi, hemoglobin yapımındaki bozukluktan kaynaklanmaktadır. Talasemi hastalığının kişideki şiddeti ve alt yapısı farklı olabilmektedir. Bu nedenle uzman doktor kontrolünden geçtikten sonra hastalığın şiddetine engel raporu belirlenerek engelli raporu alınabilir.

Onkoloji Hastaları Engelli Raporu Alabilir Mi?

Onkoloji hastalıkları içerisinde birden çok kanser çeşidi yer almaktadır. Bunlardan bazıları; deri kanseri, cilt kanseri, lösemi, karaciğer kanseri, meme kanseri, mide kanseri ve böbrek kanseridir. Bu tür kanser çeşitlerinin hastalardaki şiddeti, evreleri ve hangi aşamada oldukları engel oranını etkilemektedir. Kişinin hastalığının engel oranı uzman doktorlar tarafından belirlenerek hastalar engelli raporu alabilmektedir.

Kalça Protezi Olan Engelli Raporu Alabilir Mi?

Kalça protezi olan kişilerde protezin takılma nedenleri ne boyutta takıldığı engel oranını etkilemektedir. Özellikle çift taraflı olarak kalça protezi takılan kişilerde engel oranı %50’ye kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle takılan proteze göre engel oranı da değişmektedir. Uzman doktorlar tarafından alınan sağlık raporuna göre engelli raporu alınabilir.

Parkinson Hastası Engelli Raporu Alabilir Mi?

Parkinson hastalığı, nöronların işlev bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık çeşididir. Parkinson hastalığı kronik ve ileri derecede hareket bozukluğuna neden olabilmektedir. Bu nedenle Parkinson hastalarına engelli raporu verilmektedir. Uzman doktorlar tarafından verilen sağlık raporu sonucunda %4 engelli raporu alınmaktadır.

Sedef Hastaları Engelli Raporu Alabilir Mi?

Sedef hastalığı, kırmızı lekelere ve pullara neden olan kronik bir cilt hastalığıdır. Sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Sedef hastalığının birçok tipi vardır. Sedef hastalığı nedeniyle engelli raporu alınabilmesi ise uzman doktorlar tarafından bazı testler yapılabilir. Sedef hastalığının engel oranı hastalığın şiddetine ve alt yapısına bağlı olarak değişebilmektedir. Yapılan testler sonucunda engelli raporu alınabilmektedir.

ALS Hastaları Engelli Raporu Alabilir Mi?

Als hastalığı, beyin ve omurilikte yer alan bazı kasların hareketini sağlayan sinir hücrelerinin zarar görmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Als hastalarının yaklaşık olarak ömrü 3-5 yıl olarak belirlense de 10 yıla kadar yaşayabilmektedirler. Als hastaları bu nedenle engelli raporunu direkt olarak alırlar.

Ayağında Platin Var Engelli Raporu Alabilir Mi?

Ayağa platin takılması sonucunda kişide eskisi gibi hareket etme problemleri yaşanabilmektedir. Ayağa platin takılması nedeniyle engelli raporu alınabilmesi için ciddi bir yürüme ya da hareket kaybının olması gerekmektedir. Bu nedenle tam teşekküllü devlet hastanelerine başvurarak sağlık raporu sonucunda engelli raporu alıp alamayacağınızı doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir