Takiyüddin Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Takiyüddin Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
08.08.2022 20:50
Takiyüddin Osmanlı tarihinde bilim alanında yaptığı çalışmalar ile dikkat çekiyor. Takiyüddin nasıl ve ne zaman öldü? Takiyüddin hangi Padişah döneminde yaşadı ve neyi buldu? Takiyüddin hayatı ile ilgili tüm detaylar..

Takiyüddin; Osmanlı Türkü, hezareni, gökbilimci, mühendis, matematikçi ve mekanik bilimci olarak tanımlanıyor. Takiyüddin bin Maruf-i 14 Haziran 1521 tarihinde dünyaya gelmiştir. Osmanlı tarihinin en ünlü astronomlarından biri olan Takiyüddin, Mısır ve Şam’da yetişti. 1550 senesinde İstanbul’da gelen Takiyüddin, 1577 senesinde III. Murad’ın fermanı üzerine Tophane sırtlarında bir gözlemevi kurdu. Sinüs ve Tanjant hesaplamalarını tablolar halinde kullanıma sunmuş ve 841’i Türkçe olmak üzere toplamda 1337 eser ortaya koymuştur. Bir takım söylentiler sonucu Tophane sırtlarındaki gözlemevi Padişah’ın emri ile yıkılmıştır. Yeni bir gözlemevinin kurulması ancak 300 yıl sürmüş ancak bu gözlemevi de 31 Mart Ayaklanmasına kurban gitmişti. Ekliptik ve ekvator arasındaki farkı o tarihte gerçeğe yakın bulan ve hesaplayan ilk kişi olmuştur.

Takiyüddin Rasathanesi Nerededir?

Takiyüddin; Osmanlı tarihinde ortaya koyduğu bilimsel çalışmaları ile hafızalara kazınmıştır. Takiyüddin bugün hala adı anılan ünlü astronomlar arasında yer bulmuştur. Takiyüddin rasathanesi nerede olduğu, bu ismin çalışmaları hakkında araştırma yapanların yakın radarına takılmıştır. Takiyüddin rasathanesi; 1575 yılında inşa edilmiş ve İstanbul Tophane sırtlarında bulunmuştur.

Takiyüddin İsminin Anlamı Nedir?

Takiyüddin isminin anlamı ne olduğu bu ismi yapmış olduğu çalışmalardan takip edenler tarafından dikkat çekiyor. Takiyüddin isminin anlamı; dinde muttaki Allah’tan hakkıyla korkan kişi gibi anlamlarına gelmektedir.

Takiyüddin Neyi Bulmuştur?

Takiyüddin; sinüs, kosinüs, tanjant ve kotanjant gibi tanımlarını ortaya koymuş, ispatlarını sergilemiş ve cetvellerini hazırlamıştır. Takiyüddin ek olarak ekliptik ve ekvator arasında bulunan 23° 27' lik açıyı, 1 dakika 40 saniyelik bir farkla 23° 28' 40" şeklinde bularak o tarihte ilk kez gerçeğe en yakın olan ve doğru dereceyi hesaplamıştır.

Takiyüddin Hangi Padişah Döneminde Yaşadı?

Takiyüddin dönemi tarih meraklıları tarafından yakın mercek altına alınıyor. Takiyüddin Osmanlı döneminin tanınan ve bilinen astronomları arasında yer buluyor. Takiyüddin tarihte; hezarfen, gökbilimci, mühendis, matematikçi ve mekanik bilimci olarak anılmaktadır. Takiyüddin’in III. Murad padişah döneminde yaşadığı kendisi hakkında net olarak bilinen bilgiler arasında yer buluyor.

Takiyüddin Nasıl Öldü?

Takiyüddin’in hayatı kadar ölümü de kendisi hakkında merak edilen ve sorgulanan bilgiler arasında yer buluyor. Takiyüddin’in 18 Şubat 1585 tarihinde öldüğü biliniyor. Takiyüddin 18 Şubat 1585 tarihinde tam olarak bilinmeyen bir nedenden ötürü hayatını kaybettiği söyleniyor. Takiyüddin’in defin yerinin ise Yahya Efendi Tekkesi Beşiktaş olduğu belirtiliyor.

Takiyüddin Ne Zaman Öldü?

Takiyüddin Osmanlı tarihinde ortaya koyduğu bilimsel çalışmalar ile bugün hala adından söz ettiriyor. Takiyüddin ortaya koymuş olduğu bilimsel eserleri ile her daim dikkatleri üzerine çekmektedir. Takiyüddin tarihe sinüs, kosinüs, tanjant ve kotanjant gibi tanımları ortaya koyarak kazınmıştır. Takiyüddin’in ne zaman öldüğü ise kendisi hakkında merak edilen ve araştırılan bilgiler arasında yer alıyor. Takiyüddin’in 18 Şubat 1585 tarihinde öldüğü tarih kaynaklarına kazınmış ancak ölüm sebebi tam olarak ortaya koyulamamıştır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir