Sürekli Düşen Çocuğa Ne Yapılır?

Sürekli Düşen Çocuğa Ne Yapılır?
15.12.2022 22:00
Çocukların küçük yaşlarda oldukça meraklı ve hareketli olması ebeveynleri çoğu zaman zor duruma sokabilmektedir. Sürekli düşen çocuğa, yataktan düşen çocuğa ne yapılır? Kafasının üstüne düşen çocuğa, yüksekten düşen çocuğa ne yapılmalı? Düşen çocuğa su verilir mi, ne sürülür, ağrı kesici verilir mi? Sırt üstü düşen çocuğa ne yapmalı? Çocuğunuz düştüğünde ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Çocuklarda küçük yaşlarda birçok hastalık belirtisi olabilir. Ancak çocuğun küçük olmasından dolayı bazı şeyler pek önemsenmez. Eğer çocuğunuzda anormal bir durum fark ettiyseniz ya da sürekli yapılan bir şeyler varsa bunlar sorgulanmalı ve bir uzmana sorulmalıdır.

Sürekli düşen çocuklara, henüz küçük olmaları ya da öğrenme aşamasında olduğundan dolayı bir müdahalede bulunulmaz ancak bu durum bir hastalığın sebebi olabilmektedir. Çocukların yürürken birden dengesinin bozulması ya da sık sık düşmesi çocuğunuzun Vertigo hastası olduğuna işaret edebilmektedir.

Kafasının Üstüne Düşen Çocuğa Ne Yapılmalı?

Çocuklarda çokça düşme vakaları yaşanabilmektedir. Eğer çocuğunuz kafa üstüne düştüyse öncelikle herhangi bir şuur kaybı, yaralanma, şişme, kanama ya da havale geçirme durumu var mı diye kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer çocukta bu durumlardan birisi varsa hemen sağlık ekipleri aranmalıdır.

Çocukta havale ya da kusma durumu varsa yan yatırılıp boynu düz tutulmalıdır. Bir kanama söz konusu ise temiz bir havlu ya da gazlı bezle üzerine baskı oluşturmalıdır. 

Yataktan Düşen Çocuğa Ne Yapılır?

Küçük çocuklarda yataktan düşme durumları ile sık sık karşılaşılmaktadır. Eğer çocuğunuz yataktan düştü ise öncelikle giysilerini çıkarıp muayene etmeniz gerekmektedir. Eğer bir şişlik ya da morluk varsa soğuk kompres uygulamanız gerekmektedir. Kusma ya da bilinç kaybı görüldüyse 4 saat boyunca kesinlikle çocuğu uyutmamalı ve uzmanlardan destek almalısınız.

Düşen Çocuğa Ağrı Kesici Verilir Mi?

Çocuklarda düşme durumlarında şişlikler ya da ağrılar görülebilmektedir. Düşen çocuklara yaşadığı ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici verilebilir. Ancak bu ağrı kesiciler doktorun önerdiği ağrı kesicilerden biri olmaktadır. Yetişkinlerin kullandığı ağrı kesicilerin dozları, küçük çocuklara çok fazla gelip sıkıntıya sebebiyet verebilirler.

Düşen Çocuğa Su Verilir Mi?

Toplumda çocuklar için kullanılan bir söz bulunmaktadır. Bu sözde ‘düşe kalka öğrenecekler’ denilmektedir. Ancak çocukların düşmesi bu sözdeki gibi hafife alınmamalıdır. Düşen çocuğu önce sakinleştirmeli sonra da muayene etmelisiniz. Çocuğa düştükten sonra su verilmesi ile ilgili bir açıklama bulunmamaktadır.

Düşen Çocuğa Ne Sürülür?

Çocuklar oldukça hareketli ve heyecanlılardır. Oyun oynarken ya da sokaklarda koşuştururken sık sık düşerler. Çocuğun düşmesi durumunda çürük olan bölgeye soğuk bir şeyler sürülmesi hem ağrısını hafifletecek hem de şişmesini engelleyecektir.

Yüksekten Düşen Çocuğa Ne Yapılmalı?

Çocuklar oyun oynarken birçok kaza geçirebilmektedir. Bu kazalardan bir tanesi de düşmedir. Eğer çocuğunuz yüksekten düştüyse mutlaka muayene etmelisiniz. Gözle görülen bir sıkıntı görünmüyorsa çocuğa acıyan yerleri sorulmalı ve bununla birlikte hem sıkıntıyı öğrenebilir hem de bilincinin yerinde olduğunu kontrol edebilirsiniz. Eğer bir sıkıntı olduğunu fark ettiyseniz acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Sırt Üstü Düşen Çocuğa Ne Yapmalı?

Çocuklarda en sık karşılaşılan yaralanmalar düşmeden kaynaklı olmaktadır. Eğer çocuğunuz sırt üstü düştüyse kafasını vurması oldukça olağandır. Bu durumda çocuğunuzun 4 saat içinde uyumasını engellemelisiniz. Ardından bilincinin açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bir sıkıntı olduğunu fark ettiyseniz acilen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz tavsiye edilmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir