Stick Fondöten Nedir?

Stick Fondöten Nedir?
28.06.2022 10:54
Fondöten, makyaj yaparken mutlaka kullanılması gereken ve cilt rengini bütünleyen kozmetik ürünlerden biridir. Makyaj sırasında uygulanan fondöten, birçok kusurun kapatılmasına yardımcı olmaktadır.

Stick fondöten, fondötenin stick formundaki çeşididir. Stick halindeki fondötenlerin kapatıcı özelliği yüksektir ve yağlı bir yapıda oldukları için normal cilt tipine sahip kişiler tarafından kullanılmaktadır.

Stick Fondöten Nasıl Kullanılır?

Stick fondöten kullanmadan önce ilk olarak cildinizi temizlemelisiniz. Cildinizdeki ölü deriyi arındırırsanız daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Cildinizin tamamen temizlendiğinden emin olduktan sonra fondöten bazı uygulamalısınız. Bu bazı fırça ile sürebildiğiniz gibi elinizle de sürebilirsiniz.

Ardından stick fondöteninizi cildinize parmaklarınız ile yayabilirsiniz. Parmağınızın ısısı ile kolay bir şekilde dağıldıktan sonra eşit bir görünüm sağlayabilmek için makyaj fırçası da kullanabilirsiniz. Her ne kadar kapatıcılığı yüksek olsa da bu malzemeyi doğru kullanmanız gerekir. Aksi taktirde istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz.

Fondöteni her zaman cildinizin kızarık ve lekesi fazla olan bölümlerine uygulamalısınız. Burnunuzun iki tarafına, çene ve alnınızın ortasına çok az bir miktar sürmelisiniz. Yüzünüze hafif bir katman uyguladıktan sonra kusurların göründüğü bölgelere birer kat daha uygulayabilirsiniz. Ayrıca fondöteni sürerken silme be ovma gibi hareketlerden kaçınmalısınız.

Çoğu zaman gözünüzden kaçırdığınız kulaklarınızda cildinizin birere parçasıdır. Eğer kızarmaya yatkın bir cilt tipiniz var ise fondöten fırçanızı hafifçe kulaklarınızın üzerinde sürtebilirsiniz.

Stick Fondöten Mi Likit Mi Daha İyi?

Likit fondötenler yapıları gereğince eğiş dağıtılması oldukça zor bir fondöten türüdür. Cilt rengine göre seçim yapmak ise likit fondötenler için oldukça zordur. Bu noktada önemli olan fondöteni hangi bölgenize deneyip de aldığınızdır. Boyun bölgesi en iyi sonucu vermektedir.

Likit fondötende bir diğer dikkat edilmesi gereken yer ise cilt tipinizdir. Karma ve yağlı cilt tipleri için mat fondötenlerin seçilmesi gerekir. Yağ bazlı olan fondötenler yağlı ciltlerde bir süre sonra parlamaya yol açmaktadır. Kuru cilt tipleri için su bazlı ya da yağlı fondötenler tercih edilmelidir.

Stick fondötenler ise daha çok porselen makyajlarda kullanılmaktadır. Yoğun ve likit fondötene oranla yüzde daha ağırlaşan yapısı ile kusursuz ve tabak gibi bir görünüm sağlamaktadır. Bu sebeple stick fondötenler günlük makyajda çok fazla tercih edilmemektedir. Stick fondötenler, likit fondötenlere oranla cilt üzerinde daha kolay yayılmaktadır. Fırça hareketleri ile mat ve akışkan olmayışları sebebiyle oldukça pratik bir şekilde dağılmaktadır.

Stick Fondöten Hangi Cilt Tipine Uygun?

Stick fondötenler, yağlı bir yapıya sahip olduğu için normal cilt tiplerinde kullanılmaktadır.

Stick Fondöten Fiyatları Nelerdir?

Stick fondötenlerin fiyatları, fondöten markalarına göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple almak istediğiniz markayı araştırarak fiyat bilgisi edinebilirsiniz.

Stick Fondöten Markaları Nelerdir?

Stick fondöten markalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Essence,

Vichy,

Loreal Paris,

Maybelline,

The Pink Ellys,

Max Factor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir