''Somali'ye 1 Milyar Dolardan Fazla İnsani Yardım Yaptık''!

''Somali'ye 1 Milyar Dolardan Fazla İnsani Yardım Yaptık''!
06.07.2022 17:27
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile birlikte basın toplantısına katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan açıklamasında;  "Son 10 yılda Somali'ye 1 milyar dolardan fazla insani yardım yaptık." ifadelerini kullandı. 

Erdoğan: En Büyük Büyükelçilik Binamız Somali'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada; ''Aziz kardeşim Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'u ve heyetini Ankara'da misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kendilerine bir kez daha Türkiye'ye hoş geldiniz diyorum. Somali 2011 yılında uluslararası toplumun tabiri ile çökme noktasına gelmişti. O yıl kapsamlı bir heyetle Somali'yi ziyaret ederek tüm dünyaya Somalili kardeşlerimizin yanında olduğumuz mesajını vermiştim. Ziyaretim vesilesiyle Mogadişu büyükelçiliğimizin açılışını yapmıştık. Dünyada malumunuz en büyük büyükelçilik binamız Somali'dedir. 80 bin metrekarelik bir alanda inşa ettik ve bir başka ülkede bizim böyle bir büyükelçiliğimiz yok. Tabi bundan dolayı da ayrıca buradaki büyükelçiliğimizle iftihar ediyoruz'' dedi. 

''Attığımız Adımlar Somali'nin Yeniden Ayağa Kalkmasına Yardımcı Oldu''

Konuşmasına devam eden Erdoğan; ''Müteakiben Türk Hava Yolları Somali'nin 20 yıllık yalnızlığına doğrudan seferler başlatmak suretiyle son verdi. 2011, 2015 ve 2016 yıllarında üç kez Mogadişu'yu ziyaret ettim. 2012-2017 yılları arasında da Cumhurbaşkanlığı görevini deruhte eden değerli kardeşimle o dönemde birlikte attığımız adımlar Somali'nin yeniden ayağa kalkmasına yardımcı oldu'' ifadelerini kullandı.

Sahada Faaliyetler Sürüyor

Somali'de her alanda destek verildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan; ''Aradan geçen zaman zarfında sağlıktan eğitime, altyapıdan kapasite gelişimine kadar Somali'ye her alanda destek verdik vermeye devam ediyoruz. TİKA, Türk Kızılay, AFAD başkanlığımız başta olmak üzere bir çok kurumumuz sahada faaliyetlerini sürdürüyor. Sadece resmi kurumlarımız değil önemli sayıda sivil toplum kuruluşumuz da yardımlarıyla Somalili kardeşlerimizin yanında yer alıyor'' dedi. 

İşbirliğini Sürdürme Kararı

Erdoğan aynı zamanda Somali cumhurbaşkanı ile yaptıkları görüşmeler sonucu aldıkları kararı açıkladı. Erdoğan'ın yaptığı açıklamada ''Türkiye-Somali ilişkilerini ayrıntılarıyla ele aldık. Muhtelif alanlardaki işbirliğimizi artırarak sürdürme ve ilişkilerimizin ahdi zeminini tahkim etme konusunda mutabık kaldık. Somali'de hükümetin kurulmasının ardından bu konuda hızla gerekli adımları atma hususunda fikir birliğine vardık. İkili ticaret hacmimiz geçen sene yüzde 31 artarak 363 milyon dolara ulaştı. Bu noktalara 2003 yılının 2 milyon dolarlık seviyelerinden geldiğimiz de akılda bulundurulmalıdır'' ifadeler yer aldı.

5 Bin Somalili Asker ve Bin Özel Hareket Polisine Eğitim Verildi

Erdoğan Somali'nin güvenliğinin önemine vurgu yaparak; ''Görüşmelerimizde ayrıca bölgesel meseleleri de ele alarak Somali'nin istikrar ve güvenliğinin tüm Afrika boynuzu için taşıdığı önemine vurgu yaptık. Bugüne kadar 5 bin Somalili askerin eğitimini tamamladık. Ayrıca bin özel harekat polisine eğitim verdik. Türkiye olarak Somali'nin istikrar ve güvenliğine terörle mücadelesine katkılarımızı sürdürme kararlılığımızı bu vesileyle buradan tekrarlıyorum. Somali ülkemizin Afrika Kıtası'nın ekonomik kalkınmasına sosyal barış ve istikrarına verdiği önemi gösteren temel örnektir'' açıklamasını yaptı. 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir