Snapchat’te Ebeveyn Denetimi Özelliği Başladı!

Snapchat’te Ebeveyn Denetimi Özelliği Başladı!
09.08.2022 12:40
Snapchat, geçtiğimiz Ekim ayında duyurmuş olduğu ebeveyn denetimi özelliklerini bugün itibarıyla kullanıma açtı. Snapchat ebeveyn denetimi nedir? Snapchat ebeveyn denetimi nasıl kullanılır? İşte detaylar…

Snapchat, geçen Ekim ayında duyurulan ilk ebeveyn kontrolleri özelliğini kullanıma sunuyor. Şirketin yeni özellikleri, Instagram, TikTok ve YouTube gibi diğer uygulamalar tarafından kullanılan benzer bir ebeveyn kontrol sistemine dayanmaktadır.

Snapchat’te Ebeveyn Denetimleri Nasıl Kullanılır?


Aile Merkezi adlı yeni özelliği kullanmak için ebeveynlerin hesaplarını çocuklarının Snapchat profiline bağlaması gerekiyor. Ebeveynler, çocuklarının son 7 gün içinde uygulamada sohbet ettiği hesapları görebilir. Ebeveynlerin mesaj içeriğine erişimi yoktur. Ebeveynler ayrıca çocuklarının arkadaş listesini görüntüleyebilir ve olası istismarı araştırma için Snapchat'in Güven ve Güvenlik ekibine iletebilir. Ebeveynler, uygulamanın profil ayarlarında veya uygulamanın arama işlevinde "aile merkezi" veya ilgili terimleri arayarak yeni kontrollere erişebilir. Snapchat, yeni uygulamanın 18 yaşın altındaki gençler ve ebeveynleri tarafından kullanılabileceğini söylüyor. Diğer sosyal medya uygulamaları da benzer işlevler sunar. Ancak Snapchat'in çalışma şekli, daha güçlü ebeveyn kontrollerine ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Snapchat Ebeveyn Denetimleri Ne İşe Yarar?

Snapchat'in Kaybolan Mesajlar özelliği, gençlerin zorbalık, taciz ile mesajlaşma gibi uygunsuz davranışlara katılmasını kolaylaştırır. Şirket, tüm bu can sıkıcı sorunların önüne geçmek için geçmişte çeşitli önlemler aldı. Uygulama, gençlerin iletişim kurabilmeleri için arkadaş olmaları gerektiğini vurgulayıp geliştirerek kötü niyetli bireylerin önüne geçmeyi amaçlıyor. Genç arkadaş listeleri de özeldir, ancak herkese açık profillere sahip olmaları da mümkündür. Snapchat'in ayrıca önerilen arkadaşlar için çeşitli sınırlamaları vardır. Tüm bunlara rağmen anne babaların çocuklarını kontrol edebilmeleri çok sınırlıdır. Şirketler gelecekte istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için yeni önlemler almalıdır.

Snapchat Ebeveyn Denetimi Ne Zaman Başlıyor?

Snapchat’in çocuk tacizini engellemek amacıyla geliştirmiş olduğu uygulamalardan biri olan Ebeveyn Denetimi’nin ne zaman başlayacağı merak edilen bir konuydu. Geçtiğimiz Ekim ayından beri beklenen özellik bugün itibariyle kullanıma açıldı. Siz de Snapchat’in yeni geliştirdiği koruma özelliğini kullanabilmek için 18 yaşından küçük çocuklarınızın hesaplarıyla hemen bağlantı kurmaya başlayabilirsiniz.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

TEKNOLOJİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir