Skandiyum Nedir?

Skandiyum Nedir?
07.06.2022 11:05
Skandiyum, kimya ile ilgilenen insanların dikkatini çeken ve hakkında öğrenilmek istenen pek çok soru bulunan bir elementtir. Biz de yazımızda Skandiyum’un ne olduğundan, Skandiyum elementinin özelliklerinden ve daha pek çok konudan sizler için bahsettik.

Skandiyum’un ne olduğu pek çok insanın merak edip araştırdığı bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Skandiyum, simgesi Sc, atom sayısı 21 olan bir elementtir. Skandiyum elementi, demir ile az bulunur toprakların arasındaki bir geçiş elementi olarak bilinmektedir. Bu element çok az çıkarıldığından dolayı uygulama alanı yoktur.

Skandiyum Elementinin Özellikleri Nelerdir?

Skandiyum elementinin özelliklerinin neler olduğu kimya severlerin ve daha pek çok insanın öğrenmek için araştırdığı bir konu olmuştur. İşte Skandiyum elementin özellikleri:

-Simgesi Sc’dir.

-Atom numarası 21, atom ağırlığı ise 44,95’tir.

-Geçiş metallerinin ilki olan element, metalik gri bir renkte ve yumuşak yapılıdır.

-Skandiyum elementi hava ile oksitlendiğinde hafif bir şekilde sarı ve pembeye dönüşür.

-Bu element suyla reaksiyona girmektedir ve bunu sonucunda hidrojen gazı oluşturmaktadır.

-Yerkabuğunda %0,0006 oranında yer alır.

-En bol bulunan elementlerden 23.’dür.

-En çok tortveitit, öksenit ve gadolinit minerallerinde bulunmaktadır.

-Okyanus suyunda da bulunmaktadır.

-Alüminyum gibi metallerin alaşımında büyük rol oynar.

-Savaş uçaklarının yapımında skandiyum kullanılabilmektedir.

-Hafif uçak alaşımları, spor malzemeleri, golf ve beyzbol sopaları, dişçilik, deşarj lambaları, alkali piller, böcek ilaçları, motor parçaları, tohum kimyasalları gibi pek çok alanda ve eşya yapımında kullanılır.

-Proton sayısı 21, nötron sayısı 24, elektron sayısı 21’dir.

-Erime noktası 1541 derece C’dır.

-Kaynama sıcaklığı 2830 derece C’dır.

-İnsan vücuduna bu elementten bulunmamaktadır.

-Skandiyum elementi, kolay bir şekilde yanmakta ve kararmaktadır.

-Tüm dünyada üretimi yılda 15 ila 20 ton arasındadır.

-Skandiyum toksik bir element değildir fakat bazı bileşiklerinin kanserojen madde olabileceğinde şüphelenildiğinden dolayı çalışma ortamlarında olmaması gerekmektedir.

Skandiyum Elementinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Skandiyum elementinin kullanım alanlarının ne olduğu bu konuya merak salmış kişilerin cevabını bilmek istediği bir sorudur. Skandiyum , sınırlı sayıda bulunabildiğinden dolayı maliyeti yüksek bir element olarak bilinmektedir. Bundan dolayı da Skandiyum elementinin çok fazla kullanım alanı mevcut değildir. Genellikle bu element yoğunluğunun düşük olması ve erime noktasının yüksek olması sebebi ile askeri, yüksek performanslı uygulamalar ve hafif metaller için kullanılmaktadır. Ayrıca Skandiyum elementi, yüksek yoğunluğa sahip olan stadyum lambalarında, petrol rafinelerinde, oksit ve seramik yapımında, organik kimyada, böcek ilaçlarında, dişçilikte, alkali pillerde, uzay ve havacılık uygulamalarında, civa – buhar lambalarında kullanılmaktadır.

Skandiyum Elementinin Simgesi Nedir?

Skandiyum elementinin simgesinin ne olduğu kimya dersi alan öğrenciler ve daha pek çok insan tarafından öğrenilmek istenen bir konu olmuştur. Az bulunan Skandiyum elementinin simgesi Sc olarak belirlenmiştir.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

BİLİM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir