Ses Nasıl Güzelleştirilir?

Ses Nasıl Güzelleştirilir?
11.11.2022 19:20
Ses konuşmalardaki prestij için oldukça önem verilen noktadır. Ses nasıl güzelleştirilir, nasıl kalınlaştırılır? Ses nasıl incelir, açılır, arttırılır? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Dinlediğimiz şarkılardaki, şarkıcıların ses tonunu yakalamak söyledikleri şarkıları onlar kadar güzel söyleyebilmek isteriz. Herkesin ses tonu farklı olduğu için kimi insanlar için bu tonlara çıkmak imkansız gözükebilir. Ancak ses tonu güzelleştirilebilir ve eğitilebilirdir. Sesi güzelleştirmek için;

-         Bol su tüketmelisiniz,

-         Sigara ve benzeri ürünler tüketmemelisiniz,

-         Çiğ yumurta tüketmelisiniz,

-         Ses teli ameliyatı ya da Şan dersi alarak sesinizi güzelleştirebilmeniz mümkündür.

Ses Nasıl Kalınlaştırılır?

Ses tonunu değiştirmek oldukça özveri isteyen durumlardan bir tanesidir. Herkesin ses tonu farklı olmakla beraber aynı gibi gelse de frekans aralıkları farklılık göstermektedir. Sesinizi kalınlaştırmak için boğazınızı nemlendirmeli ve olduğundan daha çok tükürük yutmalısınız. Bunun dışında sesinizi kalınlaştırmak için;

-         Gün içerisinde nefes egzersizi yapabilir,

-         H ve M harflerini yoğun olarak nefes alırken söyleyebilir,

-         Ses teli ameliyatı olabilir,

-         Şan dersi ile sesinizi eğitebilir ve kalınlaştırabilirsiniz.

Ses Nasıl İncelir?

Sesi çok kalın olan kişiler ya da sesinin ince olmasını isteyen kişiler, sesini inceltme yöntemleri ararlar. Ses inceltmek için en etkili çözüm ses estetiği ameliyatı olarak görülmektedir. Ses estetiği ameliyatında gırtlaktaki 2 büyük kıkırdak birbirine yaklaştırılır ve ses telleri uzatılarak ses inceltilir. Ancak herkes ameliyat olmak istemeyebilir.

Ses inceltmek için profesyonel bir kişiden şan dersi alarak sesinizi inceltmeniz de mümkündür. Evde doğal yollarla ses inceltmek istiyorsanız birkaç öneri de bulunmaktadır;

-         Adaçayı içmek,

-         Tarçınlı su,

-         Menekşe yağı,

-         Zencefil çayı,

-         Bıldırcın yumurtası sesi inceltmeye yarayan doğal yöntemler arasındadır.

Ses Nasıl Açılır?

Bazen sesimizde anormal derecede bir kısılma meydana gelmektedir. Bunun sebebi ise genelde boğazda olan kuruluk ya da kaşıntıdır. Ses kısılması zayıf, pürüzlü ve titrek bir ses kalitesine işaret etmektedir. Ses kısıklığı genellikle ses tellerindeki sorunlardan kaynaklanmaktadır. İltihaplanma ya da enfeksiyonla ilişkili olabilmektedir.

Ses kısıklığı bir hastalık olmamakla beraber bir belirtidir. Ses üretimi konuşmak için vardır. Sesin oluşumundan üç ana yapı sorumludur. Bu ana yapılar akciğerler, ses telleri ve sesi şekillendiren dil, dudak, çene kasları gibi yapılardır. Ses kısıklığı genellikle akut larenjitine bağlı olarak çıkar. Ses kısıklığına iyi gelen ve açılmasını sağlayan doğal yöntemler ise;

-         Ilık tuzlu su ile gargara yapmak,

-         Solunan havayı nemlendirmek,

-         Elma sirkesi içmek,

-         Ballı papatya çayı içmek,

-         Zencefil kökü çayı içmek,

-         Boğaz pastili kullanmak bu gibi doğal yöntemler ile sesinizi açabilirsiniz.

Ses Nasıl Arttırılır?

Sesin arttırılması için ilk önce nasıl çıktığını işitmemiz gerekmektedir. Bu durumu tespit edebilmek için ilk önce bir aynanın karşısına gerecek kendi kendinize konuşup, kulağa nasıl geldiğini dinlemelisiniz. Ayakta dik durmak ve çeneyi yukarıda tutmak daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır. Sesin tonu, ses perdesine yani ses tellerinin titreşim oranına göre belirlenmektedir.

Eğer sesiniz kulağınıza ince geliyorsa ya da yüksek bir ses perdesine sahipseniz, ses telleriniz yüksek bir frekansta titreşiyor demektir. Eğer sesiniz kulağa kalın geliyorsa, ses telleriniz daha düşük bir frekansta titreşiyor demektir.

Sesi arttırabilmek için ses tellerini yormamak ve gırtlağı nemlendirmek oldukça önemlidir. Bununla beraber ara sıra daha fazla tükürük salgılayıp yutmak ve ses egzersizi yapmak sesinizi arttırmaya yardımcı olacaktır. Bu durum aynı zamanda sesinizi daha net ve berrak tutmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir