Seferberlik Yaş Sınırı Kaçtır?

Seferberlik Yaş Sınırı Kaçtır?
27.10.2022 21:38
Hayata erken yaşlarda atılmak günümüzde epey popüler bir hale geldi. Seferberlik, öğretmen olma, lazer epilasyon, ehliyet yaş sınırı kaçtır? Askerlik, memurluk, işkur başvuru yaş sınırı kaçtır? Sizler için inceledik.

Seferberlik durumu ortaya çıktığı takdirde askerlik çağına ulaşmış her vatandaş seferberlik emri ile görevlendirilebilir. Askerlik çağı olarak adlandırdığımız dönem yirmi ile kırk bir yaş arasında kalan dönemdir. Bu dönem, Milli Savunma Bakanlığı tarafından edilen teklif ile Bakanlar Kurulu kararıyla beş sene kadar artabilir veya azalabilir. Bu bilgiler doğrultusunda, seferberlik için olan yaş sınırının kırk altı olduğunu söyleyebiliriz. Her Türk vatandaşı, kırk altı yaşına ulaşmamış ise herhangi bir seferberlik durumunda görev sahibi olabilir.

Öğretmen Olma Yaş Sınırı Kaçtır?

Yaklaşık on sene kadar önce getirilen yasa ile, Resmi Gazete’de yayınlanması üzerine öğretmenlikte yaş sınırı kırk haline getirilmişti. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın emri ile günümüzdeki Resmi Gazete’de yayımlanmış olan yönetmelikte değişikliğe gidilmesi ile, seneler önce getirilmiş olan öğretmenlikte kırk yaş sınırı kaldırıldı. Kırk yaşından gün almamış olmak, hükmü geçersiz sayıldı.

Ehliyet Yaş Sınırı Kaçtır?

Sürücü belgesine sahip olmak için yaş sınırı bulunmaktadır. Bütün ehliyet sınavları için gerekli olan minimum yaş kanunlar ile açık açık belirtilmektedir. Belirtilen yaşların altında kalan sürücü adayları, ehliyete sahip olamayacaklardır. Kullanılmak isteyen taşıt türüne uygun ehliyet gerektiği için başvuru da ona göre yapılır. Her ehliyet için başvuru koşulları farklıdır. En çok tercih edilen ehliyet türlerinden biri olan B sınıfı ehliyet için minimum yaş sınırı on sekiz iken M sınıfı araç için gereken minimum yaş on altıdır.

Lazer Epilasyon Yaş Sınırı Kaçtır?

On iki ve on altı yaşları arasında vücuttaki hormonal durumlar ve kıl köklerinin bahsedilen hormonlara karşı olan duyarlılığı epey fazladır. Bu yaşlarda lazer epilasyon uygulanması, kalıcı sonuçlara neden olmayacaktır. Kılları istenildiği kadar dökmeyecektir. Bu tür sebepler dolayısıyla, on altı yaşını doldurmamış kişiler için lazer epilasyon tavsiye edilmez.

Askerlik Yaş Sınırı Kaçtır?

Askerlikte yaş sınırı genel olarak mezuniyeti yaklaşan öğrenciler tarafından merak edilen bir konudur. Okulların uzaması ile kişinin stres durumunu bu tür kutsal sayılabilecek görevler tetikleyebilmektedir. Şu an için, askerlikte minimum yaş sınırı yirmi olarak kabul edilmektedir.

İşkur Başvuru Yaş Sınırı Kaçtır?

İşkur başvurusu için geçerli koşullar şunlardır;

·        On sekiz yaşını doldurmuş olmak

·        Emekli aylığı almıyor olmak

·        Öğrenci olmamak

·        En az ilkokul mezunu olmak

·        Son bir ayda işsiz olmak

·        Malul aylığı almamak

İşkur için gerekli olan minimum yaş sınırı on sekiz ile sınırlandırılmıştır.

Memurluk Yaş Sınırı Kaçtır?

Memurluk için gerekli bir yaş sınırı bulunmaktadır. Bu sınırı geçebilmiş olan vatandaşlar devlet memuru olabilmektedirler. Bu yaş sınırı şu an için asgari olarak on sekizdir. On sekiz yaşını tamamlamış her Türk vatandaşı memur olmaya hak kazanır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir