Seçim Kanunu Kaç Oyla Değişir?

Seçim Kanunu Kaç Oyla Değişir?
29.03.2022 14:00
Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu 17 saat süren bir tartışmanın ardından yeni seçim kanunu değişikliğini kabul etti. Gündeme damgasını vuran seçim kanunu değişikliği şimdiden merak konusu oldu. Seçim kanunu değişikliği 2022 ne olduğu ve beraberinde neler getirdiği siyaset gündemi takipçileri tarafından araştırılmaya başlandı.

Seçim Kanunu ile ilgili bilinmeyen ve merak edilen pek çok bilgi bulunuyor. Seçim Kanunu’nun kaç oyla değiştiği, özellikle siyaset gündeminin sıkı takipçileri tarafından merak konusu olmuştur. Seçim Kanunu’nun 184 oyla değişebileceği üzerine ön görüler mevcut olsa da bu konu hakkında net ve resmi bilgilere sahip değiliz.

Seçim Kanunu Anayasada Var Mı?

Seçim Kanunu’nun Anayasa üzerinde var olup olup olmadığı da sık merak edilen sorular arasında kendine yer buluyor. Seçim Kanunu’nun Anayasa’da var. Anayasada da kendine yer bulan Seçim Kanunu’nun değişmesi ile birlikte önümüzdeki günler TBMM tarafından yasallaştırılmış olması gerekiyor.

Seçim Kanunu Ne Zaman Çıkacak?

Seçim Kanunu’nun ne zaman çıkacağı da ülke gündeminin yakın takipçileri tarafından araştırılmaya başlandı. Seçim Kanunu değişikliği geçtiğimiz günlerde TBMM tarafından kabul edildi. Seçim Kanunu değişikliğinin önümüzdeki günlerde TBMM tarafından yasallaştırılması bekleniyor.

Seçim Kanunu Değişikliği İçin Kaç Milletvekili Gerekir?

Seçim Kanunu değişikliği geçtiğimiz günlerde medyada kendine yer buldu. Seçim Kanunu değişikliği kapsamında değişen en dikkat çekici madde seçim barajının yüzde 10’dan yüzde 7’ye düşmesiydi. Seçim Kanunu değişikliğinin önümüzdeki günlerde TBMM tarafından yasallaştırılması bekleniyor. Seçim Kanunu değişikliği için hazırlıklar son sürat devam ederken siyaset gündemi takipçileri ise Seçim Kanunu değişikliği için kaç Milletvekili gerektiğini sorguluyorlar. Seçim Kanunu değişikliği için 184 Milletvekili gerektiği söylense de bu konu ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Bu bakımdan Seçim Kanunu değişikliği için tam olarak kaç milletvekili gerektiği bilinmiyor diyebiliriz.

Seçim Kanunu Nasıl Değiştirilir?

Seçim Kanunu ülke gündemine damga vurdu. Seçim Kanunu değişikliği ile birlikte ise, seçimler ile ilgili değişen pek çok detay göze çarptı. Seçim Kanunu’nun nasıl değiştirileceği, özellikle siyaset gündemini yakından takip edenler tarafından araştırılmaya başlandı. Seçim Kanunu’nu değiştirmek için, Seçim Kanunu değişikliği kapsamında maddeleri ile birlikte değişiklik teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu’na sunmak gerekiyor. Tabii ki bu sunuş herkes tarafından yapılamıyor. Ancak siyasetin liderlerinden birinden gelecek olan teklif ile değerlendirme altına alınabiliyor. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir