Saraybosna Film Festivali Yaklaştı: 235 Film Gösterilecek!

Saraybosna Film Festivali Yaklaştı: 235 Film Gösterilecek!
05.08.2022 16:15
Bosna Hersek'te bu yıl 28'incisi düzenlenecek Saraybosna Film Festivali'nde (SFF) 51 ülkeden 235 farklı film izletilecek. Saraybosna Film Festival ne zaman? SFF 2021 kazananı kimler? İşte detaylar…

Bugünkü basın toplantısında yapılan açıklamaya göre, sinemaseverler 51'i bölgeden olmak üzere 235 filmi 12-19 Ağustos tarihleri arasında SFF'de görebilecek. Güneydoğu Avrupa sinema sektörünün en büyük etkinliği olarak tanımlanan başkent Saraybosna'daki festivale dünyanın dört bir yanından binlerce sinemasever katılıyor. Saraybosna Film Festivali'nde TRT ortak yapımları ve TRT ödüllü altı film yarışıyor. Festivalde 5 TRT ortak yapımı ve 1 TRT ödüllü film olmak üzere 6 TRT filmi gösteriliyor. Festival organizatörlerinden yapılan açıklamaya göre, bu yılki Saraybosna'nın Kalbi onur ödülü, sinema dünyasına yaptığı olağanüstü katkılardan dolayı İsveçli yönetmen Ruben Ostlund'a verildi. Yapılan açıklamaya göre bu yılki festival, Altın Palmiye ödüllü Ostlund'un TRT ortak yapımı Hüzün Üçgeni ile başlayacak.

SFF'nin Ağırladığı Dünyaca Ünlü İsimler


 Bosna Hersek'teki 1992-1995 savaşının izlerini silmek ve başkent Saraybosna'yı bir kültür sanat merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenen Saraybosna Film Festivali, çeyrek asırlık tarihi boyunca dünyaca ünlü birçok ödüle layık görüldü. Birçok isim burada yer aldı. Robert De Niro'dan Angelina Jolie'ye, Brad Pitt'ten Orlando Bloom'a, Daniel Craig'den John Malkovich'e, Morgan Freeman'dan Nuri Bilge Seilan'a dünyaca ünlü birçok ismin SFF'ye katılımı var.

2021 Yılı Saraybosna Film Festivali Kazananları

Avusturyalı yönetmen Sebastian Meise'nin "Great Freedom" adlı filmi En İyi Uzun Film ödülünü alırken, Sırp yönetmen Marta Popivoda'nın "Direniş Manzarası" En İyi Belgesel ödülünü kazandı.  Hırvat yönetmen Mate Urgin'in "Her Şey İleride" adlı filmi En İyi Kısa Film ödülünü alırken, Rumen yönetmen Aleksandr Milonescu'nun "Yaz Planlaması" En İyi Öğrenci Filmi ödülünü kazandı. TRT ortak yapım ivmesini kazanan Selman Nacar'ın projesi Tereddüt Hattı da Cinelink kategorisinde yükseliş kazandı.

Festivalin editoryal aşamasında projelerin yarıştığı Cinelink Work in Progress TRT Ödülü, Bosnalı bir kadının yaşam mücadelesini anlatan A Ballad (Balat) adlı projesiyle Bosnalı yönetmene verildi ve Aida Begich'e verildi. Ahmet Necdet Çupur'un 'Yaramaz Çocuklar' belgesel filmi de 'SFF İnsan Hakları Ödülü'nü kazandı.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

TELEVİZYON Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir