Sağlık Ocağı Hormon Testi Yapar Mı?

Sağlık Ocağı Hormon Testi Yapar Mı?
30.12.2022 20:15
Sağlık ocakları birçok sağlık hizmetlerini veren sağlık kuruluşlarıdır. Sağlık ocağı hormon testi yapar mı? Hafta sonu sağlık ocağı açık mı? Sağlık ocağı iş için rapor veriyor mu, kan grubu kartı veriyor mu? Sağlık ocağı kan tahlili yapar mı, nasıl değiştirilir, ne zaman açılır? Gibi sağlık ocakları hakkında merak edilen soruları siz değerli okuyucularımız için araştırdık ve bu yazımızda cevapladık. İşte detaylar…

Sağlık ocakları birinci basamak sağlık hizmetleri veren kuruluşlardır. Sağlık ocaklarında muayeneden kan almaya kadar birçok sağlık hizmeti sunulmaktadır. Sağlık ocaklarında birçok kan testi yapılırken hormon testi yapılmayabilir. Bunun sebebi çoğu sağlık ocağının yeterli imkana sahip olmamasıdır. Eğer hormon testi yapmanız gerekliyse aile hekiminiz sizi bir üst kuruluşa sevk edecektir.

Hafta Sonu Sağlık Ocağı Açık Mı?

Türkiye genelinde sağlık ocakları sabah 8’de açılmaktadır. Kapanma saati ise 17.00’dır. Sağlık ocaklarında öğle tatil arası da bulunmaktadır. Bu tatil süresi 1 saat olmakla birlikte saat 12.00-13.00 arasındadır. Cumartesi ve pazar günleri hizmet vermeyen sağlık ocakları hafta içi her gün saat 08.00-17.00 arasında hizmet vermektedir.

Sağlık Ocağı İş İçin Rapor Veriyor Mu?

Birçoğumuz işe başladığında çalıştığımız kurum sağlık raporu isteyebilir. Bu sağlık raporları aile hekiminden alınabilir. Ancak şunu belirtmek gerekir ki raporun alınabileceği yerler iki kategoriye ayrılmaktadır. Birincisi işyeri hekimidir. İkincisi aile hekimidir. Eğer başlayacağınız iş çok tehlikeli bir işse aile hekiminin vereceği rapor işyeri tarafından onay almayabilir. Ancak başlayacağınız iş çok tehlikeli iş kategorisinde bulunmuyorsa sağlık raporu sağlık ocaklarından alınabilir. Şuna da dikkat etmek gerekir ki özel hastaneler sağlık raporu alınabilecek kurumlar değillerdir.

Sağlık Ocağı Kan Grubu Kartı Veriyor Mu?

Kızılay’dan, devlet hastanelerinden, özel hastanelerden alınabilen kan grubu kartları istenildiği takdirde rahatlıkla sağlık ocaklarından da alınabilir.

Sağlık Ocağı Kan Tahlili Yapar Mı?

Sağlık ocakları tarafından birçok sağlık hizmeti sunulmaktadır. Birinci basamak teşhis ve tedavi edici, sağlık raporu, gebelik takibi, bebek izlemleri, çocuk izlemleri, kilo kontrolü, belli yaş gruplarına uygun sağlık kontrolleri gibi sağlık hizmetleri sunulmaktadır. Bu sağlık hizmetlerinin yanı sıra sağlık ocaklarında kan tahlili de yapılmaktadır.

Sağlık Ocağı Nasıl Değiştirilir?

Her bireyin sağlık ocağını değiştirme hakkı bulunmaktadır. Herkes kendisine en yakın olan sağlık ocağını seçebilir. Seçtikten sonra değiştirmeleri gerekiyorsa değiştirebilirler. Sağlık ocağı değiştirme işlemi e-devlet üzerinden veya e-nabız üzerinden de yapılabilir.

Sağlık Ocağı Ne Zaman Açılır?

Türkiye genelinde sağlık ocakları sabah 8’de açılmaktadır. Kapanma saati ise 17.00’dır. Sağlık ocaklarında öğle tatil arası da bulunmaktadır. Öğle arası tatili 12.00’da başlayıp 13.00’da bitmektedir. Hafta sonları hizmet vermeyen sağlık ocakları hafta içi her gün saat 8’de hizmet vermeye başlamaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir