Saç Boyarken Ne Kadar Beklemeli?

Saç Boyarken Ne Kadar Beklemeli?
30.12.2022 19:26
Saç boyarken ne kadar beklenmeli, neden yeşerir? Saç boyarken oksidan yerine ne katılır, oksidan ne işe yarar? Saç boyarken parlak olması için ne yapılmalı? Saç boyarken saç kuru mu olmalı? Saç boyarken merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. İşte saç boyarken merak edilen soruların cevaplarını bu yazımızda derledik.

Saç boyasından istenilen verimi elde etmek için boya 35-40 dakika bekletmek gerekmektedir. Saçlardaki beyazlar yoğun ise bu süre bir saate kadar çıkarılabilir.

Kullandığınız boya markası ve boyanın rengine göre bu süre değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır. Boya kutusunun üzerinde yazan süre kadar bekledikten sonra, saçlar bol su ile durulanması gerekir.

Saç Boyarken Neden Yeşerir?

Yeşerme sebebi genelde küllü boyalarda oluşmaktadır. Yeşile dönen tüm saçlarını alacak kadar büyük bir kasede 1/2 su bardağı suyu 1/4 su bardağı sirkeyle karıştırmak gerekmektedir. Genellikle saçların sadece uçları yeşile benzer renge dönmektedir. Saçı iyice ıslattıktan sonra saçları sirke karışımıyla dolu olan kasede yaklaşık 2 dakika bekleterek yeşilli ortadan kaldırmak mümkün.

Saç Boyarken Oksidan Yerine Ne Katılır?

Oksidan yerine tercih edebileceğiniz en uygun maddelerden biri de su olarak karşımıza çıkmaktadır. Su, boyanın daha akışkan bir kıvam almasını sağlayacaktır. Bu sayede daha kolay bir uygulama gerçekleştirebilmek mümkündür. Su, çok doğal bir ürün olduğu için saçlarınıza asla zarar vermeyen yapıdadır. Ancak su kullandığınız zaman istediğiniz sonuca ulaşmak pek mümkün olmayacaktır.

Su kullanmak istemiyorsanız, deneyebileceğiniz farklı bir yöntem daha bulunmaktadır. Oksidan yerine saç kremi kullanmanız da benzer sonuçlara tekabül eder. Bu yöntem sayesinde renk yoğunluğuna çok fazla ulaşılmaz. Ancak boyanan saçlarınız daha parlak görünmesi mümkündür. 1 çay bardağı kadar saç kremi kullanmanız yeterli bir miktardır.

Saç Boyarken Oksidan Ne İşe Yarar?

Boyanın renk pigmentlerini aktifleştirmek ve saç rengini bir veya iki ton açmak için oksidan ürünü kullanıldığı bilinmektedir. 10 volümlük bir oksidanın etki derecesi yüzde üç etki etmektedir. Saç rengini açmak istemeyip yakın bir renkte kullanmak isteyen kişilerde 10'luk oksidanlar oldukça uygun olacaktır.

Saç Boyarken Parlak Olması İçin Ne Yapılmalı?

Saçlar boyalı olduğu durumda buna uygun ürünler kullanmak gerekmektedir. Boyalı saçlar için şampuan ve diğer üretilmiş olan saç ürünleri, saç rengini daha uzun süre korunmasını destekler yöndedir. Böylece saçların ilk günkü canlı ve parlak görüntüsünü uzun süre kaybetmemiş olunur. Saç boyarken parlak olması için saç bakımına yardımcı yağlar boyanın içine eser miktarda eklenebilir.

Saç Boyarken Saç Kuru Mu Olmalı?

Boya yapacağınız saç, kuru olması gerekmektedir. Çünkü ıslak veya nemli saça saç boyası sürdüğünüzde, hedeflediğiniz saç rengini tutturmakta başarılı olunmayacaktır.

Saç boyası daha iyi performans gösterdiği ve korteks denilen saçın kalbine daha iyi işlediği için kuru saçlara uygulama yapılmaktadır. Saçlar ıslak olduğunda saçtaki nem boyayı bozmaktadır ve sonucun istediğin gibi olmamasına sebebiyet verebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir