Rüya Yorumlama Hakkında Merak Edilen Bilgiler

 Rüya Yorumlama Hakkında Merak Edilen Bilgiler
14.09.2021 12:10
Uyku sırasında vücudun birçok fonksiyonu çalışmaz. Rüya yorumlama ilmi nedir, doğru çıkar mı, rüya yorumları ve anlamları nelerdir? Rüya yorumlamak günah mı, rüya tabirlerine göre söz kesmek ne anlama gelir, tek kişilik koltuk görmek ne anlama gelir, bir gözün kör olması ne anlama gelir?

Uyku sırasında vücudun birçok fonksiyonu çalışmaz. Ancak beyin halen çalışmaya devam etmektedir. Uykunun REM evresinde gerçekleşen görsel ve işitsel algılar bütününe rüya denir. Rüya birçok insanın gördüğü bir şeydir. İnsan riyasında her şeyi, hatta en enteresan şeyleri bile görebilir. Rüyalar insanın bilinçaltında yer alan görüntü ve seslerin bütünüdür. Bilim insanı Sigmund Freud ve Carl Jung rüyaların insanın uyanıkken aklında bulundurduğu düşüncelerin bir yansıması olduğu teorisini öne sürmüşlerdir. Rüyalar farklı çeşitlerde olabilmektedir. Bunlardan birisi bilinçli rüya yani kişinin rüya gördüğünün farkında olarak rüyayı yönlendirdiği rüyadır. Diğeri gerçek rüya yani kişinin gerçek hayatta olacak şeyleri gördüğü rüyadır. Basit rüya, güzel rüya, tekrar eden rüya ve kabus gibi başka çeşitleri de vardır. Bazı rüyalar insana bir mesaj niteliğinde olabilir. Bu nedenle görülen rüyanın ne anlama geldiği merak edildiği için rüya yorumlama dalı ortaya çıkmıştır. Rüya yorumlama ile rüyaların içinde bulanan sembolizm çözülmeye çalışılır. Rüyalar kişinin nerede uyuduğuna, ne zaman uyuduğuna göre farklı yorumlanır. Ayrıca rüyada görülen renkler, simalar, şekiller ve duyulan sesler yorumlama için çok önemlidir. Rüyaları yorumlarken objektif olmak, duygusallığa kapılmamak ve karamsarlığa kapılmamak gerekir. Rüya yorumlama hakkında merak edilen tüm soru ve cevaplarını öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Rüya Yorumlama İlmi Nedir?

Rüya yorumlayan ya da diğer adıyla rüya tabiri ilmine vakıf olan kişilere tabirci veya muabbir denir. Muhyiddin-i Arabi ve İbn-i Sirin hazretleri rüya tabiri ilmi ile meşhur olmuşlardır. Hatta onların rüya tabirnamelerinden ekseriyetle günümüze kadar pek çok tabir kitabı ortaya konmuştur. Ancak bununla beraber sırf bu kitaplarda yazılan rüya tabirlerine itibar etmek de mahzurlu olabilir. Çünkü rüya tabirinin en önemli kısmı keşiftir. Rüyayı gören kişinin rüyanın ne anlama geldiğini, ne mesaj verdiğini anlamak için biraz manevi salahiyete sahip olması da lazımdır.

Rüya Yorumları Doğru Çıkar Mı?

Rüyaları her zaman doğru yorumlayabilmek mümkün olmayabilir. Çünkü görülen rüyanın nerede ve ne zaman görüldüğü rüya yorumlamada farklılıklara yol açabilir. Ayrıca rüyayı kimin gördüğü, gören kişinin hayatı, yaşam tarzı, cinsiyeti ve yaşı da rüya yorumlamada önem taşıyan unsurlardır. Bunun dışında rüya yorumlayan kişinin de duygusallığa veya karamsarlığa kapılmaması ve objektif olması gerekir. Bütün bunlar göz önüne alındığında yorumlanan rüyalar hemen hemen doğru çıkar.

Rüya Yorumları Ve Anlamları Nelerdir?

 Uyku sırasında görülen sesler ve görüntülerin bütünü rüya olarak adlandırılır. Rüyalar basit, gerçek, bilinçli, güzel, tekrarlayan ve kabus olarak çeşitlere ayrılır. Rüyalar gören kişiye bazı mesajlar verirler. İnsanlar rüyaların ne anlama geldiğini merak ederler. Bu nedenle rüya yorumlama ilmi ortaya çıkmıştır. Rüya yorumlama rüyayı gören kişinin yaşam tarzına göre yapılır. rüyada görülen renkler ve duyulan sesler farklı anlamlara gelebilmektedir.

Rüya Yorumlamak Günah Mı?

İslam dinine göre rüya yorumlamak günah değildir. Ancak iyi ve güzel rüyaların anlatılması ve yorumlanması gereklidir. İyi rüyaların herkese değil, doğru kişi veya kişilere anlatılması ve hayırlı anlamlara yorulması gerekir. Kötü ve korkutucu rüyaların kimseye anlatılmaması lazımdır. İslam dininde en güzel rüyalar seher vaktinde görüldüğü için rahmani, kötü ve korkunç rüyalar ise şeytani olarak adlandırılmıştır.

Rüya Tabirlerine Göre Söz Kesmek Ne Anlama Gelir?

Rüya gören kişilerin rüyalarının ne anlama geldiğini merak ederler. Bunun için gördükleri rüyaların yorumlanmasını isterler. Rüyada söz kesmenin ne anlama geldiği de merak edilen rüyalardan birisidir. Rüyada söz kesmek yani çiftlere söz yüzüğü takmak, mutluluğa, iyiliğe ve hayırlı şeylere delalet eder. Bu rüyayı gören kişinin yakın zamanda olumlu ve sevindirici haber alacağına işaret eder.

Rüya Tabirleri Tek Kişilik Koltuk Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada tek kişilik koltuk görmek de epey merak edilen bir şeydir. Rüya tabirine göre iyi, olumlu ve hayra delalet eder. Rüyada tek kişilik koltuk gören kişinin hayatında değişiklik olacağına, insanların gözünde ve Allah mertebesinde yükseleceğine, hayırlı, başarılar elde edeceğine, iyi bir iş, iyi bir eş ve mutlu aile hayatına kavuşacağına işaret eder.

Rüya Tabirleri Bir Gözün Kör Olması Ne Anlama Gelir?

Rüya tabirlerine göre bir gözün kör olması kötü, uğursuz ve hayırsız anlamlara delalet eder. Rüyayı gören kişinin dinen doğru yoldan saptığına, yanlış hareketlerde bulunduğuna işaret eder. Bu nedenle bu rüya Allah tarafından bir uyarı olarak anlamlandırılır. Ancak başka bir rivayette de rüyada kör olmak dinen sapkınlığa ve akrabalardan birinden büyük bir mirasa sahip olunacağına delalet eder. Buna göre rüyayı gören kişi çok zengin olur ve iyi biri olarak anılır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir