Rus Hacker Grubu Litvanya'ya Saldırdı! Türkiye de Hedefler Arasında!

Rus Hacker Grubu Litvanya'ya Saldırdı! Türkiye de Hedefler Arasında!
28.06.2022 19:10
Litvanya'nın özel ve kamu web sitelerine siber bir saldırı yapıldı. Bu siber saldırıyı, Rus hacker grubunun üstlendiği belirtildi.

Microsoft, geçtiğimiz günlerde Rus hacker gruplarının Ukrayna'yı destekleyen ülkelere yönelik siber saldırılarında bir artış yaşandığına dair rapor yayınlamıştı. Bu rapora göre, Rus istihbarat teşkilatları tarafından Ukrayna'yı destekleyen ülkelere yönelik siber saldırılar önemli ölçüde arttırıldı. 

Rus Hacker Grubu Litvanya'ya Saldırdı

Litvanya Savunma Bakanlığı, Litvanya devlet kurumlarının ve şirketlerinin yoğun DDoS saldırısı altında olduğunu açıkladı. Benzer saldırıların gelecek günlerde ulaşım, enerji ve finans gibi sektörlerde devam etmesinin ihtimaller dahilinde olduğunu ifade etti. Savunma bakanlığına göre, yapılan siber saldırılar kısmen, hükümet yetkilileri için savaş ve diğer krizlere dayanacak şekilde inşa edilmiş bir iletişim ağı olan Litvanya'nın Güvenli Veri Aktarım Ağı'nı hedef aldı. Litvanya Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NKSC) savunma bakanlığı tarafından yayınlanan bir açıklamada, "Güvenli Ulusal Veri Aktarım Ağı kullanıcılarının bir kısmı hizmetlere erişemedi, normale döndürmek için çalışmalar devam ediyor." dedi.

Rusya Siber Saldırıları Üstlendi

Rus hacker grubu "Killnet", Litvanya'nın kısıtlamalarına misilleme olarak, düzenlenen saldırıyı üstlendi. Öte yandan Litvanyalı yetkililer, en ciddi saldırıların kontrol altına alındığını duyurdu. Başbakan Ingrida Somnyte ise, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasının ardından benzer saldırıların arttığını söyledi. Killnet olarak bilinen Rus bilgisayar korsanları, saldırıların bazılarının sorumluluğunu üstlendi. Rus hackerlar, Litvanya ile Polonya arasında bulunan Rus yerleşim bölgesi Kaliningrad'a bazı malların sevkiyatını engelleyen Litvanya'ya misilleme yaptıklarını söyledi.

Türkiye Siber Saldırıların Hedefinde

Microsoft, Ukrayna dışında 42 ülkeden 100'den fazla kuruluşun bu saldırılardan etkilendiğini açıkladı. Son iki ay içerisinde Danimarka, Norveç, Finlandiya, İsveç ve Türkiye'ye yönelik siber saldırılar önemli ölçüde arttı.


İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

TEKNOLOJİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir