Rus Füze Saldırıları Ukrayna'nın Odesa Bölgesinde 19 Kişiyi Öldürdü

Rus Füze Saldırıları Ukrayna'nın Odesa Bölgesinde 19 Kişiyi Öldürdü
01.07.2022 17:20
Rus füzeleri, cuma günü konut binaları da dahil olmak üzere Serhiyivka'daki çok sayıda hedefi vurdu.

Ukraynalı yetkililer, Rusya'nın Ukrayna'nın güneyindeki Odesa bölgesine gece boyunca düzenlediği füze saldırıları sonucunda biri çocuk olmak üzere en az 19 kişinin öldüğünü açıkladı. 

Devlet Acil Servisi Açıklama Yaptı

Devlet acil servisi DSNS, kurbanların neredeyse tamamının Serhiyivka köyünde bir füzenin isabet ettiği dokuz katlı bir binada olduğunu söyledi. Köydeki bir tatil beldesine yapılan ayrı bir saldırıda aralarında çocuğun da bulunduğu en az iki kişi hayatını kaybetti.  DSNS, Rus saldırılarında altısı çocuk 38 kişinin yaralandığını söyledi.

Odesa bölgesindeki bir DSNS sözcüsü Maryna Martynenko, Ukrayna televizyonuna binanın dış duvarının hasar gördüğünü ve grevden sonra yakındaki bir dükkanın ateşe verildiğini söyledi. İtfaiye ekipleri daha sonra yangını söndürdü.

Rusya, Son Birkaç Günde Ukrayna Şehirlerine Füze Saldırısı Düzenledi 

Cuma günü Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya'nın sivil hedefleri vurduğunu bir kez daha yalanladı.  Ukraynalı yetkililer, Rus savaş uçaklarından Karadeniz üzerinden üç füze fırlatıldığını söyledi. Odesa bölgesel yönetim sözcüsü Serhiy Bratchuk, Sovyet döneminden kalma X-22 füzelerinin kullanıldığına inanıldığını söyledi.

Sahada 60 Kişi Çalışıyor 

Binada 150 kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Başkan Volodymyr Zelensky'nin ofisinin başkan yardımcısı Kyrylo Timoşenko, tatil beldesinde öldürülen çocuğun 12 yaşında bir çocuk olduğunu söyledi. 2'si çocuk 3 kişinin ise enkaz altında olduğunu söyledi. İtfaiyecilerin dokuz katlı binanın enkazında hayatta kalanları aradığını gösteren görüntüleri yayınlandı. Aynı zamanda itfaiyeciler, kurbanlardan birinin cesedine benzeyen bir şeyi bir çantada taşırken görüldüler.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir