Ramazan Bayramı'nda Hava Nasıl Olacak?

Ramazan Bayramı'nda Hava Nasıl Olacak?
17.04.2023 18:45
Ramazan Bayramı'nda hava nasıl olacak? Meraklıları için açıklandı...

Yaklaşan bayramın hava durumu, özellikle planları olanların merak ettiği bir konu haline geldi. Son meteorolojik gelişmeleri takip edenlerin yanı sıra, meteoroloji uzmanları da önemli açıklamalarda bulundular. İşte, meteorolojinin son hava durumu raporu ve güncel değerlendirmeler...

YouTube kanalından açıklamalarda bulunan Bünyamin Sürmeli, "Bayramın başlangıcıyla sonrası arasında bir fark var hava durumunda. Ya da bayramın başlangıcıyla ikinci yarısında, bayram bitmeden 3. günü ve bayram bitimiyle beraber olan tablo birbirinden biraz farklı. Mayıs'ı sıcaklıklar olarak normallerde gösteriyor. Mayıs ayındaki görüntü normallerde olacağımız yönünde. Yağış bakımından baktığımızda ortalamanın üzerinde, nisan ayı gibi görünüyor. Önümüzdeki haftalara baktığımızda, batı bölgelerdeki dalgalanma haftanın ortalamasını biraz düşük tutacak, ortalamanın altında tutacak. Özellikle marmarada, egede, batı akdenizde. Sonrasında ayın sonlarına doğru geldiğimizde yani bayram bitimiyle beraber başlayan haftaya baktığımızda yurdun genelinde bir normallere yükseliş, bir bahar havasına dönüş söz konusu. Mayısın ilk haftasında da yaklaşık normaller ve biraz altında geçirebiliriz. 


Ama mayısı normallere yakın ama ilk iki haftası içerisinde normaller ve yüzü biraz normalin altına dönük bir şekilde muhtemelen yaşayacağız. Bu sıcaklık durumu. Yağışlara da baktığımızda ortalamanın üzerinde görünüyor." dedi.Sürmeli, "Yağışlar giriş yapmaya başlıyor ayın 17'si itibarıyla yağışlar marmarada, egede etki alanını genişletip 18'inde orta ve doğu bölgelere doğru yayılıyor. Yani pazartesi ve salı göreceğimiz biraz yağışlar var. Sıcaklıkta; sıcak havanın etkisine girmiş durumdayız. İstanbul'da hatırlıyorsanız bahsetmiştim, sıcaklıklarda ayın 19, 20'si arife günü, arifenin arifesi, sıcaklık bir azalıyor ama şu son günlerdeki kadar buz gibi değil, 13-14-15'lere ancak inecek hatta muhtelemen o seviyelere bile inmiyor. Fakat, ilk iki günü, sıcaklıklar bugünden 1 tık aşağıya iniyor olacak. Çarşamba, perşembe kademeli olarak sıcaklık azalıyor. Sıcaklık 16 derece gibi, arkasından yine 15-16'larda, arada 13-14'e iniyor, arkasından 15-16 tekrar yükseliyor. Yani 15 derecelerin çok fazla altına inmeyecek. Ayın 25'i itibarıyla, yani bayramın 23'ü son günü, 24,25,26... Sonrasında sıcaklık artacak. Ayın son 3-4-5 gününe denk gelen ısınma, 20-25 derece aralığına yükselecek İstanbul'un sıcaklığı." ifadelerini kullandı.

Sürmeli İstanbul için “Arife günü 2 kg yağış var. Bayramın 1. ve 2. günü yağış mola veriyor. 3. gününde ayın 23’ünde yine az bir yağış var. Bu neresi, Avrasya Tüneli’nin Avrupa yakasındaki çıkışı, yani Yenikapı. Tam İstanbul’un merkezi, Suriçi. Kuzeyde, bayramın 1. günü yağış yok, 2. günü kuzey ve boğaz çevresinde çok az bulutlanma yapacak, 3. gününde yağış var.” dedi.

Sıcaklık ve yağış durumu, bayram tatilini planlayanlar için önemli bir konu haline geldi. Meteoroloji uzmanları, arife günü Ankara'da 15 dereceye kadar düşen sıcaklıkların bayram sonrası 20'li derecelere yükseleceğini belirtiyorlar. Ayrıca, Prof. Dr. Orhan Şen sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bugün Marmara ve Batı Karadeniz'de yağmurlu hava beklenirken, özellikle Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ çevrelerinde kuvvetli yağış olabileceğini bildirdi. İstanbul'da ise öğleden sonra gök gürültülü sağanak yağmurlu bir hava bekleniyor ve sıcaklık 19 derece olacak.

Bayrama ilişkin ise Şen, "Yağışlar Salı günü Türkiye'nin kuzeyinde geniş alana yayılacak. Çarşamba da aynı. Arife günü Akdeniz ve kıyı Ege dışında yağmur var. Bayramın 1. günü yağış batıdan etkisini azaltıyor. Sıcaklıklar azalıyor. 2. ve 3. günü tekrar geliyor. Anadoluda kuvvetleniyor." dedi.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir