Polonya, Ukraynalı Mültecilere Yapılan Mali Yardımı Kesti!

Polonya, Ukraynalı Mültecilere Yapılan Mali Yardımı Kesti!
02.07.2022 17:00
Polonya, ülkede yaşayan Ukraynalı mültecilere yönelik özel yardımları dört aydan fazla süreyle askıya alacağını açıkladı.

Varşova, Rus işgalinin başlangıcından bu yana Avrupa ülkeleri arasında Ukrayna'nın en güçlü destekçilerinden biri olmaya devam ediyor. Polonya, Ukrayna'ya askeri tank stokunun yarısından fazlasını sağlamanın yanı sıra, savaşın başlamasından bu yana yüz binlerce Ukraynalı mülteci ve sığınmacıyı kabul etti ve barındırdı. BM tahminlerine göre, Polonya topraklarından geçen 4,3 milyon insandan en az 1,5 milyonu Polonya'da kaldı. Polonya Cuma günü, Kiev'de devam eden savaş nedeniyle ülkede yaşayan Ukraynalı mültecilere yönelik özel yardımları dört aydan fazla süreyle askıya alacağını duyurdu.

Ülkeye Uyum Sağlama Becerilerine İnanıyoruz

Polonya İçişleri Bakan Yardımcısı ve Mültecilerden Sorumlu Komisyon Üyesi Pawel Szefernaker, ulusal bir yayın olan Rzeczpospolita'ya verdiği demeçte, 1 Temmuz'un Ukraynalı mültecilerin daha fazla insanı teşvik etmek için alınan günlük 9 dolarlık yemek ve konaklama tahsisinden faydalanması için son gün olduğunu söyledi. Polonya'daki birçok Ukraynalı mültecinin bağımsız olma ve uyum sağlama yeteneğine sahip olduğuna inanıyoruz." dedi. 

Engelliler, Hamile Kadınlar ve Çok Çocuklu Aileler İçin İstisna Yapılacak

Yetkili, Varşova'nın attığı adımın daha fazla Ukraynalıyı "aktif olmaya" ve bunun yerine işleri tercih etmeye zorlamayı amaçladığını açıkladı. Szefernaker, "Bize göre dört aylık tam koruma, topluma ve kültüre karışmak ve ülkeye uyum sağlamak için yeterli bir süre." Ancak Polonya, engelliler, hamile kadınlar ve çok çocuklu aileler için istisnalar yapacak.

Polonya, Ukraynalı Mültecilere Özel Yasa Çıkardı

Polonya Mart ayında, ülkeye sığınmak isteyen Ukraynalı mültecilere özel avantajlar sağlayan bir yasa çıkardı. Mevzuata göre, mülteciler yemek ve barınma için günde yaklaşık 9 dolar ve ücretsiz ulaşıma erişim hakkına sahipti. Yaklaşık 6 yüz bin Ukraynalının programdan yararlandığı bildirildi. Ancak, ödenekler başlangıçta iki ay için verildi ve daha sonra iki ay daha uzatıldı. Haziran ayı başlarında, Polonya içişleri bakanlığı ilk kez, hükümetin "birçok insanın bağımsız hale gelip uyum sağlayabildiğine ikna olduğu" için özel yardımı geri çekeceğini söyledi. Rus savaşının Ukrayna'nın doğu kesiminde yoğunlaşması nedeniyle mültecilerin ülkeye girenlerden daha fazla çıkış yaptığını da eklediler.

Polonya'ya Kaç Ukraynalı Göçmen Geldi?

BM verilerine göre, dört aydır devam eden savaşta en az 12 milyon Ukrayna'dan kaçtı. Bunların yaklaşık 5 milyonu komşu Avrupa ülkelerine gitti, 7 milyonu Ukrayna'da kaldı. Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) son güncellenen rakamlarına göre, Polonya, savaş mağduru Ukraynalıların ikinci en büyük göçüne ev sahipliği yaparken - 1.180.677 mülteci, geri kalanı Moldova, Romanya, Slovakya, Macaristan ve Beyaz Rusya'ya seyahat etti. Yaklaşık 1,3 milyon insanın da savaşın ortasında Rusya'ya taşındığı bildiriliyor.  

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir