Perili Köşk Olarak Bilinen Ragıp Paşa Köşkü Kime Satıldı?

Perili Köşk Olarak Bilinen Ragıp Paşa Köşkü Kime Satıldı?
03.09.2022 12:44
Perili köşk olarak bilinen Ragıp Paşa Köşkü geçtiğimiz günlerde satıldı. Peki perili Ragıp Paşa Köşkü kime satıldı, Ragıp Paşa Köşkü nerededir, ne zaman yapılmıştır, kim yapmıştır, önceden kimindi? Detayları ile beraber yazımızda..

Perili olarak bilinen Ragıp Paşa Köşkü’nün kime satıldığı araştırma konularından birisi haline gelmiştir. 1 No'lu Anadolu Müzayede Salonu'nda gerçekleşen ihaleye sadece alacaklı İş Bankası katıldı. 25. Anadolu Emniyet Müdürlüğü'nün geçen Mart ayında belirlediği 449 milyon 363.491 lira 71 kuruştan satışa çıkan köşk, ihalede 449 milyon 363.500 lira teklif aldı. Bilindiği üzere Ragıp Paşa Köşkü’nün sahibinin avukatları pazartesi günki satışa karşı çıkıyor. Sahibi hakkında icra takibi başlatılırken, İstanbul  25. İcra Mahkemesi, köşk ile İcra Müdürlüğü'nün yaptığı değerlendirme çalışmaları kapsamında tarihi bina, yalı, sit alanı, müştemilatları ve müştemilatının satılmasına karar verdi. Bu nedenle 449 milyon 363.491 Türk Lirası ve 71 kuruş tahmini olarak belirlendi.

Perili Ragıp Paşa Köşkü Nerededir?

Perili Ragıp Paşa Köşkü’nün nerede olduğu köşk ile ilgilenen kişilerin merak edip araştırma yaptığı bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Perili olarak bilinen Ragıp Paşa Köşkü, Caddebostan ilçesinin Cemil Topuzlu Caddesi’nde yer almaktadır.

Perili Ragıp Paşa Köşkü Ne Zaman Yapılmıştır?

Ragıp Sarıca Konağı; İstanbul Boğazı'nın Anadolu yakasında, Caddebostan Cemil Topuzlu'ya, saray reisi Ragıp Sarıca tarafından 1906 yılında yaptırılmıştır. Binanın mimarı, İstanbul'un Prusyalı profesörlerinden Prusyalı August Carl Friedrich Jasmund'dur. O zaman teknik okul Mimar tarafından iki rezidans ve bir Selamlık binası yapılmıştır. Caddebostan sahilindeki iki konaktan görece sade olan Paşa kızı Tevhide Hanım için yaptırılmıştır. Ragıp Sarıca için daha süslü bir köşk daha yapıldı. Ragıp Paşa da hırslı bir insandır. Bu iki konağın yanında bir de Selamlık yapısı bulunmaktadır. Selamlık binası tek katlı ve yer üstündedir.

Perili Ragıp Paşa Köşkü’nü Kim Yaptırmıştır?

Perili Ragıp Paşa Köşkü’nü kimin yaptırmış olduğu pek çok insan tarafından merak edilmekte olan konulardan birisidir. Perili Ragıp Paşa Köşkü, Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid’in mabeyincisi olarak bilinen Ragıp Paşa tarafından August Jasmund’a inşa ettirilmiştir.

Perili Ragıp Paşa Köşkü Önceden Kimindi?

Perili Ragıp Paşa Köşkü’nün önceden kimin olduğu insanları meraklandıran konulardan birisi haline gelmiştir. Konak şu anda Çiftçiler Holding'e ait. Villa, Çiftçiler Holding'in varisleri arasında açılan dava nedeniyle  satışa çıkarılacak. Hisseleri geçen yıl vefat eden Hakan Mehmet Çiftçi, kuzen Hatice Ayşe Paksoy ve Meral Edibe Çiftçi'ye ait olan köşk, Hukuk Mahkemesi'nin kararına göre 449 milyon 436 bin 491 liraya satışa sunulacak. Ragıp Paşa Yalısı'nın satışına ilişkin müzayede 2 Eylül'de yapıldı. İlk müzayedede alıcı yoksa, müzayede 3 Ekim'de yeniden yapılacaktı. Ancak İş Bankası tarafından köşkün alımı gerçekleşti.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir