Park Ederken Sinyal Verilir Mi?

Park Ederken Sinyal Verilir Mi?
21.11.2022 22:13
Araç park etmek birçok insanın korkulu rüyalarından biridir. Park ederken sinyal verilir mi, araba park ederken vites kaçta olmalı? Park ederken direksiyon nasıl çevrilir, park ederken stop ediyor ne yapılmalı? Araba park ederken dörtlüler yakılır mı, park ederken gaza basılır mı gibi araç park ederken size yardımcı olabilecek bilgileri bu yazımızda sizin için derledik.

Araç park edilmeden önce en merak edilen sorulardan biri sinyal verilip verilmediği ve hangi yöne sinyal verilmesi gerektiğidir. Öncelikle bilmeniz gereken araç park edilmeden önce park yerinin belirlenmesidir. Park yerinin belirlenmesinin ardından park yeri aracınızın hangi tarafında kalıyorsa o yönde sinyal vermeniz gerekmektedir. Ardından aracınızı geri gelerek park edecekseniz sinyalleri değil dörtlüleri kullanmanız gerekmektedir. Geri manevra yapmadan önce mutlaka dörtlülerinizi yakmanız gerekmektedir. Çünkü arkanızdaki sürücüler sizin park yaptığınızı fark edemeyebilir ve bu durum kazalara neden olabilir. Kazalardan kaçınmak için dörtlü kullanmayı unutmayınız!

Araba Park Ederken Direksiyon Nasıl Çevrilir?

Aracınızdan ayrılmanız gerektiği durumlarda aracı park etmeniz gerekmektedir. Peki park ederken direksiyonu nasıl çevirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Öncelikle iki araç arasında paralel park yapıyorsanız, direksiyon dersinde aldığınız eğitimi aklınıza getirmeniz gerekmektedir. Öndeki aracı arka lastiğinize göre hizalayıp direksiyonu tam sağa kırmalısınız ardından sol taraftaki aynanızı kontrol ederek yanaşmalısınız, bir müddet yanaştıktan sonra tam sol yapıp aracı iki aracın arasına soktuktan sonra son hamle olarak ileri ya da geri alarak aracı düzlemeniz gerekir. Bu şekilde aracı paralel park etmiş olursunuz.

Arabayı Park Ederken Stop Ediyor?

Aracınızı park ederken stop etme problemi yaşıyorsanız bu bir arızadan kaynaklanıyor olabilir. Peki arızanın nedeni nedir? Bu tarz durumlarda arızalar genellikle yakıt pompasından kaynaklanmaktadır. Aracınızın yakıt pompasını muayene ettirmeniz bu problemin çözümünde sizlere fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda bu durum yakıt filtrelerinden de kaynaklanıyor olabilir. Filtre değişimi yaptırarak bu sorunu çözebilirsiniz. Aracın stop etme nedenleri arasında gaz kelebeği arızası ya da rölanti motorundaki arıza olabilir.

Araba Park Ederken Dörtlüler Yakılır Mı?

Aracınızla park yaparken dörtlüleri yakmanız ve diğer sürücülere park yaptığınızı göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kaza yaşanabilir. Aynı zamanda park yerinden çıkarken de dörtlülerinizi yakmalısınız. Diğer sürücüler sizi fark etmeyebilir ve bu durum kaza yapmanıza neden olabilir. Bu yüzden park ederken ve park yerinden ayrılırken dörtlülerinizi yakmanız gerekmektedir.

Park Ederken Gaza Basılır Mı?

Araç yokuş bir alana park ediliyorsa gaza basmanız gerekebilir. Ancak geri gelerek yapacağınız parklarda debriyaj ve frene basarak aracınızı park edebilirsiniz. Genellikle sürüş eğitimlerinde park yaparken debriyaj ve fren kullanılması önerilmektedir. Yine aynı şekilde park yaparken debriyaj ve freni kullanabilirsiniz buna ek olarak park ederken gaz ve fren de kullanılabilir. Ancak hata payı ve kaza oranı en düşük oran garanti yöntem debriyaj ve fren kullanılarak yapılan parklardır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir