Padişahlar Neden Kardeşlerini Öldürdü?

Padişahlar Neden Kardeşlerini Öldürdü?
31.12.2022 20:15
Padişahların hayatı birçok insan tarafından merak konusu olmaktadır. Padişahlar neden kardeşlerini öldürdü, neden yabancı kadınlarla evlendi? Padişahlar neden küpe takar, neden hacca gitmez? Neden evlenmez ve padişahlar neden harem kurdu? Sorularını bu yazımızda sizler için yanıtlamaya çalıştık.

Osmanlı’da hepimizin bildiği üzere padişahlık sistemi bulunmaktadır. Bu anlayışa göre her erkek üyenin tahta çıkabilmesi mümkündür. Bu nedenle genellikle padişahların ölümünden sonra tahta çıkacak olan kardeşlerin arasında sorunlar yaşanmasına neden olmuştur. Bunun neticesinde kardeş katli ortaya çıkmıştır. Kardeş katlinin çıkmasının ana nedeni tahta çıkmış olan kardeşin, diğer kardeşlerinin ileride çıkarabileceği isyanları önlemesi olarak bilinmektedir.

Padişahlar Neden Yabancı Kadınlarla Evlendi?

Osmanlılar güçlendikçe, yabancı prenseslerle yapılan evlilikler, Sultan'ın vasallarının tabiiyetini teyit etmenin bir yolu haline geldi. Bu önemliydi, çünkü erken Osmanlı Sultanlığı hem Avrupa'da hem de Anadolu'da çoğunlukla beylerden oluşuyordu.

Aslında padişahların yabancı kadınlarla evlenmesinin başlıca nedeni toprakların korunmasını ya da genişlemesini sağlamaktı. Ama bu genellikle nadir rastlanan durumlardandı çoğu padişah Türk kökenli kadınlar ile evlenmiştir.

Padişahlar Neden Küpe Takar?

Yavuz Sultan Selim gibi Osmanlı padişahları arasında küpe kullanıldığı görülse de halk arasında küpe erkeklerin tercih ettiği bir takı değildi. Ancak küpeler, padişahlar kadar denizciler arasında da bir cesaret simgesi olarak takılırdı. Padişahlar küpe dışında yakut, safir ve zümrüt ile süslenmiş altın Osmanlı iğneleri olmak üzere popüler olan değerli aksesuarları da kullanmaktaydı.

Padişahlar Neden Hacca Gitmez?

O dönemlerde salgın hastalıklar tüm dünya genelinde yaygındı. Bu nedenle özellikle Afrika kıtasında salgın hastalıklar nedeniyle birçok insan hayatını kaybetmişti. Bu nedenle o dönemlerde Müslümanların hacca gitmeleri ve hac yolu güzergahının kullanılması yasaklanmıştı. Bu yasaklama dönemi Kanuni Sultan Süleyman döneminde olmuştur.

Ancak Vahdettin, padişahlık yaptığı dönemde Mekke’ye gitmiştir. Kendisi tahttan indirildikten sonra gitmiştir. Padişahların hacca gitmemesinin ana nedeni ise siyasi ve askeri kaygılardır. Padişahlar hacca gitmek yerine farklı bir yola başvurmuştur. Saray berberine saçlarını kestirip, gümüş leğende yıkanıp, buharla tütsüleme yapıldıktan sonra, mühürlü bir çekmeceye konulurmuş. Padişahın saçları hac kervanı ile Mekke’ye gönderilir, ardından Medine’de peygamberimizin mezarının yakınlarındaki bölgelere gömülürmüş.

Padişahlar Neden Harem Kurdu?

Topkapı Sarayı'ndaki padişah konutları boyunca harem, önce cariyelerin ikametgahı olmuş, sonra sarayda padişahın en sevdiği hanımının yönettiği bir alan, son olarak da padişah ailesinin yoğunlaştığı ve kraliçe tarafından yönetilen geniş bir alan olmuştur.

Haremler toplu ve sosyal yerlerdi. Dul ise kayınvalide, bazen teyzeler ve çok sayıda kadın köle de dahil olmak üzere evin tüm kadınları ve küçük çocukları birlikte haremlerde yaşadı ve çalıştı.

Batı düşüncesinde genellikle Müslüman uygulamalarıyla ilişkilendirilse de haremlerin Orta Doğu'nun İslam öncesi medeniyetlerinde var olduğu bilinmektedir; orada harem, yine de kamusal yaşamda çeşitli roller oynayan kadınların güvenli, özel alanları olarak hizmet ediyordu.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir