Padişahlar Neden Boğularak Öldürülür?

Padişahlar Neden Boğularak Öldürülür?
30.12.2022 20:08
Osmanlı Devleti, 1299 yılından itibaren 600 yıldan daha uzun bir süre Osmanoğlu hanedanı tarafından yönetilmiştir. Padişahlar neden boğularak öldürülür? Padişahların burunları neden kemerli? Padişah kaftanları neden büyük? Osmanlı padişahları neden çay dağıtıyor? Osmanlının çöküşüne neden olan padişahlar hangileridir? Padişahın eteği neden öpülür? Osmanlı padişahları hakkında merak edilen soruları sizler için yanıtladık.

Osmanlı, saltanat ile yönetilen bir devletti. Yani padişahlık babadan oğula geçmekteydi. Ancak bir birçok padişahın birden fazla çocuğu olduğu için şehzadeler arasında kavgalar çıkmaktaydı. Osmanlı sultanlarının ya da şehzadelerinin kanı dökülmeden öldürülmesi gerekirdi. Bunun sebebi Türklerin önceki dinleri olan Şamanizm’den gelmektedir.

Padişahların Burunları Neden Kemerli?

Osmanlı padişahlarının, portreleri ya da resimlerine bakıldığına göze çarpan ilk şey burunlarıdır. Osmanlı padişahlarının neredeyse hepsinin burnu kemerlidir. Kemerli burnun bir diğer adı da Romalı burnudur. Osmanlı padişahlarının burunlarının kemerli olmasının sebebi birçok insan tarafından yabancı kadınlarla evlenmeleri olarak düşünülmektedir.

Padişah Kaftanları Neden Büyük?

Osmanlı padişahları genellikle kalıplı ve heybetli insanlardır. Giydiği kıyafetlerle ve kavukla da daha büyük durmaktaydılar. Topkapı Sarayı’nda yer alan padişah kıyafetleri arasında birçok gömlek ve kaftan bulunmaktadır. Padişahların giydiği kaftanlar genellikle değerli kumaşlardan yapılmakta ve değerli taşlarla işlenmekteydi. Padişahların giydiği kaftanların yakası genellikle kürklerle çevrelenmekteydi.

Osmanlı Padişahları Neden Çay Dağıtıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sürekli olarak gittiği yerlerde çay dağıtması sebebiyle bir AKP’li olan Selçuk Özecik yaptığı açıklamada bu durumun bir gelenek olduğunu ve Osmanlı Padişahlarının da halka çay dağıttığını söylemiştir. Özecik yaptığı açıklamada çay için kişinin huzur, mutluluk ve rahatlık bulacağını söylerken, bundan haberi olan padişahların da zor durumda olan insanlara ziyarette bulunduğunda çay dağıttığını söylemiştir.

Osmanlı padişahlarının bir sıkıntı yaşanan yerlere giderken halka çay dağıttığını iddia eden Selçuk Özecik, bunun anlamının siz rahat olun demek olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı hareketin bundan kaynaklandığını iddia etmiştir.

Osmanlının Çöküşüne Neden Olan Padişahlar Hangileridir?

Osmanlı Devleti, sürekli olarak fetihler düzenleyerek topraklarını 5 milyon kilometre kare büyüklüğe ulaşarak bir imparatorluk haline gelmiştir. Ancak 17. Yüzyılın sonlarına doğru imparatorluk duraklama ve düşüş dönemine girmiştir. Bu durumun birçok sebebi bulunmaktadır. Direkt olarak bu padişahlar Osmanlının çöküşüne neden oldu demek oldukça yanlıştır. Avrupa’nın gelişmesi, keşiflerde geride kalma ve sanayi devrinin kaçırılması gibi sebeplerden dolayı Osmanlı devleti çöküş dönemine girmiştir.

Padişahın Eteği Neden Öpülür?

El etek öpmek deyiminin Türkçedeki anlamı, dalkavukluk etmek ya da yağcılık yapmak anlamına gelmektedir. Osmanlı döneminde etek öpmek zamanla farklı şekillerde algılanmıştır. İlk dönemlerde padişahın eteğini öpmek bir saygı ifadesi anlamına gelmekle beraber Osmanlı’nın son yıllarına doğru eleştirilen bir olay haline gelmiş ve kaybolmuştur. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir